Lütfen bekleyin..

Tahliye Kararlarını Veren 2 Hakim Açığa Alındı

27 Nisan 2015, 17:06

HSYK 2. Dairesi, tahliye krizine sebep olan İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimlerini açığa aldı. Daire Başkanı Yılmaz, "Hakimlerin hukuk kaosu yaratmaya hakkı yoktur" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, bugün olağanüstü toplandı ve tahliye krizine sebep olan İstanbul 29. ve 32. Asliye ceza mahkemesi hakimlerini açığa aldı.

Sanık avukatlarının reddi hakim itirazlarını kabul eden daha sonra "10 Sulh Ceza Hakimliği'nin 'yok hükmünde kararı' yok hükmündedir" diyen ve suç duyurusunda bulunma kararı alan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ve tahliye kararlarını verip, Başsavcılığın gönderdiği dosyayı "tahliye kararları yerine getirilsin" diyerek infaz savcılığına tekrar yollayan İstanbul 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer açığa alındı.

 HSYK'DAN KARAR SONRASI İLK AÇIKLAMA

HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklular hakkında tahliye kararı veren iki hakim hakkında açıklama yaptı. Yılmaz, "Kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Hakimler anayasaya ve kanunlara uygun hareket etmelidir. Hakimlerin hukuk kaosu yaratmaya hakkı yoktur." dedi.

2 BAŞMÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLMİŞTİ

HSYK Teftiş Kurulu Başkanı'nın emri ve "denetim yetkisi" kapsamında tahliye kararlarının verdiği cumartesi gecesi iki başmüfettiş görevlendirilmişti. Hakimler ve Savcılar Kanunu ile HSYKT Teftiş Kurulu Yönetmeliği'nin 17. maddesi kapsamında 29 ve 32. İstanbul Asliye Ceza Mahkemelerine denetim emri çıkarılmıştı. Çağlayan'a gidip denetim yetkisini kullanan iki HSYK müfettişi ön raporlarında, yetkisiz şekilde dosyayı görmeden işlem yapan iki hakimin açığa alınmasını teklif ettiler. HSYK, iki hakimi de ön rapor ışığında açığa aldı.

2 HAKİME TEDBİREN AÇIĞA ALMA

29 ve 32. Asliye Ceza Hakimleri haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren açığa alındılar. Bu süreçte, açığa alınan hakimlere maaşlarının 3'te 2'sinin ödeneceği bildirildi.

POLİSLERİ TAHLİYE EDEN HAKİM DE AÇIĞA ALINDI

 HSYK 2. Dairesi'nin usulsüz dinlemelere ilişkin Şanlıurfa merkezli 11 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında üç polisin tutuklanmasına yapılan itirazların kesinleşmesine rağmen nöbetçi Hakim Habil Kahraman'ın da, yeni bir delil aramaksızın, dosyayı inceleme gereği bile duymadan istihbaratçı polisleri serbest bıraktığı gerekçesiyle yapılan soruşturmada açığa alınmasına karar verdi.

BAŞDÖNDÜREN 'TAHLİYE KRİZİ' TRAFİĞİ

İnfaz Savcılığı'nca tahliye müzekkereleri dün iade edilen İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi, bugün tahliye kararında direndi. Reddi hakim taleplerinin ardından tahliye konusunda değerlendirme yapmak üzere İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nce görevlendirildiklerinin altını çizen 32. Asliye Ceza Mahkemesi, İnfaz Savcılığı'na tahliye müzekkerelerini yerine getirmesi için yazı gönderdi. İnfaz Bürosu Savcısı Ahmet Hanefi Uslu 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin ikinci kez gönderdiği yazıyı yine iade etti.

 "TAHLİYE KARARLARI DERHAL UYGULANMALI"

Savcılığa gönderilen yazıda, "Mahkememizce verilen tahliye kararları usul yasasına uygun, kesin ve itiraza tabi olmayıp, derhal uygulaması gereken kararlardandır. Başka bir sulh ceza mahkemesi kararımızı değerlendirme ve yok sayma şeklinde karar vermesi usul hukukuna uygun değildir" denildi. Mahkemenin tahliye kararını yerine getirmeyenlerin hürriyeti tahdit suçu işleme ihtimali ile karşı karşıya olduğunu belirtilen yazıda, tahliye kararlarının uygulanması istendi.

"YOK HÜKMÜNDE" KARARINI YOK SAYDI

Öte yandan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi de, kararını "yok hükmünde sayan" İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'ni bu kararını "yok hükmünde" saydı. 29. Asliye Ceza Mahkemesi, şüpheli avukatlarının "müvekkillerinin tahliye olmaması yönünde karar veren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararının yok hükmünde olduğu yönünde karar verilmesi" talebini değerlendirdi.

"10. SULH CEZA HAKİMLİĞİ'NİN YETKİSİ YOK"

Mahkeme bugün açıkladığı kararında, ret taleplerini değerlendirmede CMK'nın 27/2. maddesi'ne göre görev ve yetkinin Asliye Ceza Mahkemesi'nde olduğunu belirtti. Kararda, "CMK hükümlerine göre kesin nitelikteki mahkeme kararlarına karşı üst merciin yazılı emir yolu (olağanüstü kanun yolu) ile ilgili Yargıtay Ceza Dairesi olduğu, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin mahkememiz kararını değerlendirme ve kaldırma yetkisinin bulunmadığı anlaşılmaktadır" denildi.

HAKİM VE KARARI YERİNE GETİRMEYENLERE SUÇ DUYURUSU

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği kararın "yok hükmünde olduğunun tespitine" karar veren mahkeme, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi ile kararı yerine getirmeyen yetkililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) bildirilmesine hükmetti.

Etiketler : hsyk,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1092 gün önce
AKP yetkileri suç kendilerine ait olduğunu görünce yetkilerini kullanarak sorunları çözmeyi çok iyi biliyor. Yasa dışı elde ettikleri Tırlar dolusu paraları sıfırlamak için de aynı taktiği uyguladılar. mor koyunların bu gerçekleri anlamaktan aciz olduklarını çok iyi biliyorlar. AZİZ NESİN SÖZLERİNDE NE KADAR HAKLI OLDUĞU bu gerçeklerle ispat ediyor.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=