Lütfen bekleyin..

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

22 Nisan 2015, 16:50

Faizde değişiklik yok

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Merkez Bankası, faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Gösterge faiz yüzde 7,50’de sabit bırakıldı. Zorunlu karşılıklarda faiz oranı 50 baz puan artırıldı. Kararın ardından dolar 2.71 TL'ye yükseldi.

Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. 

Banka, politika faiz oranını yüzde 7,50'de, faiz koridorunun üst bandını yüzde 10,75'te, faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te ve açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,25'te sabit tuttu.

Merkez Bankası, Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında 50 baz puan artırıma gidilmesinin uygun görüldüğünü bildirdi. Küresel faiz oranlarındaki gelişmeler doğrultusunda bankaların TCMB’den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarının 24 Nisan 2015 tarihinden itibaren dolar için yüzde 4,5’ten yüzde 4’e, euro için yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye indirildiği açıklandı.

Dolar yükselişe geçti

Karar piyasaları tatmin etmedi. Kararın ardından 2.68 TL seviyelerinde seyreden dolar yükselişe geçti ve 2.71 lirayı aştı. 

Ekonomistler değişiklik beklemiyordu

TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemiş ve politika faizini yüzde 7,50'de, faiz koridorunun üst bandını yüzde 10,75'te, alt bandı ise yüzde 7,25'te bırakmıştı.

TCMB, 14 Nisan'da yaptığı duyuru ile PPK toplantısında, döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirimin ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını açıklamıştı.

Duyuruda, ayrıca toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirlerin de ele alınabileceği ifade edilmişti.

‘Enflasyonun seyri belirleyecek’

Al Jazeera’ya bir açıklama yapan Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, önceki toplantıya oranla munzam karşılıklara ödenen faizin yükseltilmesi dışında bir değişiklik olmadığını söyledi.

Başekonomist Altınsaç, Merkez’in kararıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bir önceki PPK notuna kıyasla değişiklik olan tek cümle TL munzam karşılıklara ödenen faize ilişkin değerlendirme. TL zorunlu karşılıklara ödenen faiz 50 baz puan yükseltildi. Depo faizi ise ABD doları için yüzde 4.5’tan yüzde 4’e, Euro içinse yüzde 2.5’tan yüzde 2’ye düştü. Enflasyon görünümüne ve küresel değişmelere dair tüm görüşler aynı kalmış durumda.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. TL’nin seyri bu süreçte belirleyici olacaktır. Öte yandan gıda fiyatlarında iyileşme beklentimiz devam ediyor.

Alınan önlemlerin TL’deki baskının önüne geçebilecek boyutta olduğunu düşünmüyoruz. TL’de değer kaybı devam ettiği takdirde TCMB’den ek parasal sıklaştırmaya gitmesini bekleriz.”

‘Piyasaları şaşırtmadı’

ALB Forex Analisti Enver Erkan, Merkez Bankası’nın hamlelerinin piyasayı şaşırtmadığını söyledi.

Enver Erkan bu konuda şu yorumu yaptı:

“Merkez Bankası dolar ve euroya daha az faiz vermek, liraya ise daha yüksek faiz taahhüt etmekle beraber piyasadaki likiditeyi dengelemek istiyor. Döviz depolarına verilen faizin indirilmesi, Merkez’in ucuz döviz verme taahhüdünde bulunarak dolar alma eğilimini dizginlemek yönünde. TL zorunlu karşılık faizlerinin artırılması taahhüdü ise; bankaların TL zorunlu karşılık tutma maliyetlerini azaltarak daha fazla TL tutmalarını sağlamak.

Ancak Merkez'in likiditeyi dengelemek amaçlı yaptığı parasal müdahalelerin piyasadaki dolar alma eğilimini azaltması zor görünüyor. Çünkü doların değerlenmesinin kaynağı piyasadaki likidite değil. Merkez Bankası’nın hamlesinin piyasalardaki reaksiyonu, beklentilerin dışına çıkılmamış olması ve hamlelerin zaten fiyatların içinde olmasına bağlı. Nitekim dolar kuru açıklamaların sonrasında 2,7100 seviyesi üzerine hareket etti. Borsalar eksiye dönerken, gösterge tahvil faizi de çift hanelere geldi.

Dolar kanadında önemli olan yatırımcı algısıdır. Matematiksel müdahalelerin kur üzerinde kalıcı etkisi olmayabileceği gibi, geçici geri çekilmeler piyasalarda alım fırsatı olarak da kullanılabilir. İçeride seçim riskinin yanı sıra, zayıf makro veriler, yüksek kalmaya devam eden enflasyon ve zayıf büyüme TL’ye olan güveni azaltıyor. TL’nin getiri ve risk dengesinde cazibesinin düşük kaldığı görülüyor. Yani TL yüksek getiri vaat edememekle birlikte, risk de teşkil etmektedir.”

 

Etiketler : faiz, merkez bankası, mb
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=