Lütfen bekleyin..

Hayvanat bahçesinden tayin edilen müdür Milli Projeyi bitirdi!

20 Nisan 2015, 14:59

TÜBİTAK'a Daire Başkanı yapılan İlahiyatçı Mustafa Sancar'ın, uzman yazılımcı ekibi, saç ve sakallarıyla çapulcuya benzediği, küpe taktıkları ve Ramazan’da oruç tutmadığı gibi gerekçelerle dağıttığı öne sürüldü.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Devlet dairelerinden okullara, hastanelerden tapu dairelerine kadar kamuda ve özel sektördekullanılan milyonlarca bilgisayar için Microsoft ürünlerine harcanan milyar dolarlar yurt içinde kalacakken bunun önü tıkandı.

Yurt dışına giden milyarlarca liranın önüne geçmek amacıyla TÜBİTAK uzmanları tarafından ‘Pardus’ isimli Milli İşletim Sistemi geliştirilmişti. 2010 yılında kamuoyu tarafından benimsenen Pardus; Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, EPDK, RTÜK gibi bir çok kamu kurumunda Microsoft Windows yerine kullanılıyordu. Halka yönelik ara yüzler, gelişkin Türkçe desteği, Kaptan, Pisi ve Çomar gibi kolay kurulum güncelleme güvenlik destekleri ile gitgide popülerleşmişti. 

PROJEYE SANCAR DARBESİ

2011 de dönemin TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Kıvanç Dinçer, ekibin bir kısmını 'paralel' suçlamasıyla tasfiye etti. Bu dönemde uzman yazılımcı ve geliştiriciler mobbinge (baskı) maruz kaldı. CHP Milletvekili Umut Oran’ın TBMM’ye soru önergesi bakanlık tarafından geçiştirilmişti.

Herşeye rağmen yoluna devam eden ‘Pardus’a, son darbeyi Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü’nden atanan Mustafa Sancar indirdi. Geçen haftalarda Pardus ekibinin kalan üyeleri Sancar tarafından işten atıldı. 

Sancar’ın özgeçmişinde Deniz Feneri Dergisi’nin de aralarında olduğu çeşitli İslamcı dergilerde editörlük, reklam ajansı kurucu ortaklığı ve hayvanat bahçesi müdürlüğü gibi işler yer alması dikkat çekmişti. Sancar, ilahiyat mezunu olması ve TÜBİTAK konularıyla uzaktan yakından ilgisi olmaması nedeniyle uzmanlar tarafından eleştiriliyordu. Geçtiğimiz aylarda Pardus ile ilgili Mustafa Sancar’ın getirdiği yeni personelin skandal mahiyetindeki sunumu da çok konuşulmuştu.

BİLİRKİŞİ KRİZİ

Son günlerde birçok kritik davada mahkemelerin TÜBİTAK'tan bilirkişi raporu istediği, kurumun ise uzman yokluğu nedeniyle taleplere red cevabı verdiği ortaya çıkmıştı. Bilirkişilik konusunda şok bir gelişme daha yaşandı. TÜBİTAK’ta rapor hazırlaması istenen uzmanların kritik davalarda bilirkişilik yapanların tutuklanmasını örnek gösterip teklifleri reddettiği öne sürüldü. Bu durumun da yargılamaları kilitleyebileceği belirtildi.  Geçtiğimiz günlerde böcek davasında 1 elektronik mühendisi ve 1 kimyacı hazırladıkları rapor sonucu  tutuklandı. Oysa MİT’ten gelen talep üzerine teknik rapor hazırlamışlardı ve rapor hazırlarken böceğin Başbakanlık ofisinden çıktığından dahi haberleri yoktu. Teknik bilgiler ve laboratuvar incelemesi üzerine rapor yazan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz, MİT'in raporu beğenmeyip amaca uygun değiştirilmesi isteğini reddedince tutuklanmıştı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kara gurz
1056 gün önce
AKP, Milli yani Ulusal (Devlete ve Millete Özgü) olan ne var ise yok ediyor. Yerli üretime karşı ne var ise yaptı. Ancak millet halen uyuyor. Ey Millet, nereye kadar susacaksın?
Son olarak aşağıdaki yorumda, kontrol kelimesi geçmekte, ancak Türkçe'de kontrol diye bir kelime yoktur. Kontrol yerine, Denetim, Gözetim, Yoklamak, Bakmak vb kelimeler var iken yabancı kelimeler kullanmayın. Dilini kaybeder isen, Kültürünü. Kültürünü kaybeder isen devletini kaybedersin.
Ah Vatan
1069 gün önce
BOP görevi ABD yi hizmet etmek. Pardüs ile çalışan bilgisayarları ABD kontrol edemiyor. Windowsla çalışanları kontrol altında tutuyor.BOP ABD nin emrini yerine getiriyor
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=