Lütfen bekleyin..

Bomba iddia: AKP’nin kampanyasını MİT yönetiyor!..

16 Nisan 2015, 11:30

CHP İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı. CHP önseçiminden birinci çıkan milletvekillerinden Aykut Erdoğdu devlet organlarının iktidar partisine angaje olduğu bir seçim süreci yaşandığını öne sürdü.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kadıköy Belediyesi’nin Moda’daki sosyal tesislerindeki tanıtım törenine CHP’nin İstanbul’un her üç bölgesinde aday olan milletvekilleri ve milletvekili adayları katıldı. Partinin İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’ın konuşmasının ardından adaylar topluca fotoğraf çektirdi. Tanıtım toplantısı esnasında sık sık CHP’nin seçim kampanyası için hazırladığı ‘’Milletçe alkışlıyoruz’’ şarkısı çalındı, adaylar ayakta alkışladı.

"Bizim kampanyamızı Ali Taran, AKP’nin kampanyasını MİT yönetiyor"

Aday tanıtım toplantısına katılan ikinci bölgede en çok oy alan milletvekili Aykut Erdoğdu, devlet organlarının iktidar partisine angaje olduğu bir seçim süreci yaşandığını öne sürdü. Erdoğdu’ya göre, AKP’nin kampanyasını Milli istihbarat teşkilatı (MİT) yönetiyor:

"Seçim öncesi son derece karanlık eylemler olmakta. Mesela Adliye saldırısı, Ağrı’da yaşananlar, Cumhurbaşkanı’nın tavrı, Fuat Avni hesabından yazılanlar. Demokratik bir mücadele ile karşı karşıya değiliz. MİT Müsteşarı’nın iktidar partisinden aday adayı olması sonra Cumhurbaşkanı’nın 'O benim sır küpüm' demesi... Bir ülkenin istihbarat kurumu birinin sır küpü değildir, o ülkenin sır küpüdür. Bizim kampanyamızı Ali Taran yönetiyor, AKP’nin kampanyasını MİT yönetiyor."

Mahmut Tanal: Ben mazlumun yanındayım

CHP’nin önseçimden başarıyla çıkan iki adayı halen milletvekili olan Mahmut Tanal ve Balyoz ve Ergenekon davaları sanığı emekli Albay Dursun Çiçek de tanıtım törenine katılan adaylar arasındaydı. İki isim Fethullah Gülen Cemaati konusunda farklı tutumlara sahip. Tanal, Gülen Cemaati’ne yönelik operasyonlara karşı çıkan bir isim. Dursun Çiçek ise cezaevinde beş yıl geçirmesine neden olarak Gülen Cemaati’ni görüyor. Tanal, Gülen Cemaati’ne yönelik operasyonlara karşı sokakta mücadele etmesini şöyle gerekçelendirdi:

"CHP’nin sloganı var: CHP herkes için var. Nerede mağdur varsa, nerede mazlum varsa, CHP tüm mazlumların hakkını hukukunu savunan bir partidir. Benim de yaptığım budur. Ben nerede bir haksızlık varsa, nerede bir mazlum varsa, nerede horlanan, dışlanan insan onun yanındayım. Ben yarın da MİT tırları nedeniyle tutuklanan 17 tane Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunu ziyarete gidiyorum. CHP’li arkadaşlar biliyorlar ki, Mahmut Tanal hukukun, güzeliğin savunucucudur, demokrasinin savunucusudur, adaletin savunucusudur."

Dursun Çiçek: AKP, Cemaat ile mücadelesinde frene basıyor

Dursun Çiçek ise Cemaat ile mücadelesini TBMM sıralarına taşımayı düşünüyor. Çiçek, 'Cemaat ile bir hesaplaşma arzusunda mısınız?' sorumuza şöyle yanıt verdi

"Hukuku, adaleti katledenlerin masum insanların yıllarını çalanların, manevi işkence yapanların hesap vermesi hukukun adaletin bir gereğidir. Bu hesabı da onları adil yargılayarak Silivri zindanlarında veya köşelerde değil, milletin gözü önünde yargılanmasını sağlayarak yapacağız. Yargılamaların canlı yayınlarda yapılması için yasa değişikliği yapılması için Meclis’de girişimde bulunacağız. Milletin gözü önünde, uluslararası kamuoyunun gözü önünde gerekli cezanın Türk yargısı tarafından verileceğini düşünüyorum."

Çiçek, Hükümetin Cemaat ile mücadelesini ise iki yüzlü buluyor:

"Bir taraftan kumpas davaları diyor, bir taraftan bizim aldığımız beraati temyize götüreceğini açıklıyor. Adli sicillerde zorluklar çıkarılıyor. İkiyüzlü bir siyaset yürütüyor. Medyaya yansıttığı farklı, bürokrasiye söylediği farklı. İktidarın şöyle bir sıkıntısı var, geçmişte beraber yürüdüler, suçu beraber işlediler, dolayısıyla hızlı gitmiyorlar hep frene basıyorlar."

Bekaroğlu: CHP kutuplaştırıcı siyaset yapmıyor

CHP, muhafazakâr kesimden partiye davet ettiği siyasetçi Mehmet Bekaroğu’nu kontenjandan İstanbul üçüncü bölge dokuzuncu sıradan aday gösterdi. Bekaroğlu, CHP’nin bir önceki seçimde dokuz milletevkili çıkardığı bölgedeki sırasını "Genel Başkan, seçilmem konusunda bir problem görmemiş ki koymuş" diye değerlendirdi. Bekaroğlu, "Ben üç seçime girdim ikisini kaybettim. Bunlar olabilir ama üçüncü bölgede CHP, 12'yi, 13’ü, 15’i hedefliyor’’ şeklinde konuştu.

Bekaroğlu CHP’deki misyonunu ise 'Varlığım CHP’nin sosyal demokrat kitle partisi olmasının ispatıdır' şeklinde özetledi.

"Selam vereceğim de bütün muhafazakâr kitleyi CHP’ye aktaracağım, bunlar doğru şeyler değil ama CHP’nin sosyal demokrat kitle partisi olduğuna varlığım bir kanıttır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığından bu yana CHP kesinlikle kimlik siyaseti yapmıyor. Kutuplaştırıcı siyasetten uzak duruyor. Benim gibi siyasetçilerin CHP’de bulunması bunları anlatmasını kolaylaştıracak."

Aljazeera

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=