Lütfen bekleyin..

AKP iktidarında vatandaş böyle soyuluyor: Evli, çocuklu ve vergili!

15 Nisan 2015, 11:32

Türkiye'de evli ve iki çocuklu bir işçi maaşının yüzde 25.7'si vergiye gitti. Türkiye bu sonuçla söz konusu kesime OECD'de en fazla vergi uygulayan üçüncü ülke oldu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

OECD ortalaması ise yüzde 14.8 olarak duyuruldu. İki çocuklu evli bir işçinin Türkiye'de vergi ve aile yardımları hesaba katıldıktan sonra brüt ücretinin yüzde 74.3'ünü net maaş olarak aldığını kaydeden OECD, örgüte üye ülkelerde net maaş ortalamasının ise yüzde 85.2 olduğunu belirtti

VERGİ TAKOZU - NET VERGİ YÜKÜ

OECD'nin "2015 Ücretlerin Vergilendirilmesi" raporu yayınlandı. Raporda, üye ülkelerde, ücret üzerinde işçi-işveren sosyal güvenlik katkı payı, nakit transfer ve gelir vergisinden oluşan "vergi takozu" ile eve götürülen net maaş anlamına gelen "net vergi yükü" incelendi.

Evli ve iki çocuklu bir ailede tek çalışana uygulanan eve götürülen net maaşı belirleyen yüksek "net vergi yükü" sıralamasında Türkiye OECD üçüncüsü oldu. Birinci Yunanistan'dan sonra ikincilik Danimarka ve Portekiz tarafından paylaşıldı.

OECD'de iki çocuklu ve bir kişinin çalıştığı evli çiftler için vergi kolaylığı getiriliyor. Türkiye bu alanda yüksek "vergi takozunda" ise yüzde 36.8 ile OECD 8'incisi oldu. Örgüt genelindeki ortalama yüzde 26.9 idi. Brüt ücret üzerinde işçi-işveren sosyal güvenlik katkı payı, nakit transfer ve gelir vergisinin oluşturduğu yük "vergi takozu" olarak adlandırılıyor.

BEKÂR İŞÇİ ÜZERİNDEKİ VERGİ

Buna göre Türkiye 34 OECD üyesi arasında 2014'te bir bekâr işçi ücreti için öngörülen yüzde 38.2'lik vergi takozu ile 16'ncı sırada yer aldı. OECD ortalaması yüzde 36 oldu. Türkiye'de işçi ve işveren sosyal güvenlik katkı paylarının bütünü toplam vergi takozunun yüzde 72'sini oluşturuyor. Burada OECD ortalaması yüzde 63 düzeyinde.

OECD'de çocuklu işçilerde vergi takozu bekâr işçilere göre azalıyor. Türkiye'de 2014'te yüzde 1.4'lük hafifleme söz konusu, ancak oran OECD'deki yüzde 9.1 indirimin bir hayli uzağında.

SON 14 YILDA BEKÂR İŞÇİNİN VERGİ TAKOZU DÜŞTÜ

Türkiye'de bekâr bir işçi için vergi takozu 2000 ve 2014 arasında yüzde 40.4'ten yüzde 38.2'ye düştü, yani düşüş oranı yüzde 2.2 oldu. Aynı dönem esnasında OECD'de vergi takozu yüzde 36.7'den yüzde 36'ya düştü yani yüzde 0.7'lik bir iniş oldu. Türkiye bekâr işçiler üzerindeki yükü, OECD ortalamasından fazla düşürmüş oldu.

2009'dan itibaren ise bekâr işçilerde ortalama vergi takozu yüzde 0.8 arttı. Artış OECD'de yüzde 0.9 olarak hesaplandı.

Türkiye'de 2014'te bekâr bir işçi, geliri üzerinden ortalama yüzde 27.4 net vergi yüküne sahip oldu. OECD ortalaması ise yüzde 25.5 idi. Diğer bir deyişle Türkiye'de ortalama bekâr bir işçinin net ücreti, vergi ve yardımlardan sonra brüt ücretinin yüzde 72.6'sı oldu.

Etiketler : oecd, vergi,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1103 gün önce
AKP belediyelerinde su ücreti bile halkı soymaya yönelik. 15 ton 1,75 kuruş 15 üstü 4,75 kuruş. Bir evde iki kişi oturuyorsa su kullanımı 15 tonu geçmez. eğer o evde 5 kişi oturuyorsa ne yaparsan yap 22 ton üstünde su kullanılır. 22 ton su kullanılan bir evde ki su ücreti 4,75 tl olunca su ücreti yüzde yüz artar. bu fark CUKKA. Birde su faturasını bakarsanız 35 40 tl atık su bedeli diye alıyorlar. Bu atık suyu arıtmadan nehre bırakıyorlar. nehirler kirli sularla kirleniyor. Vatandaş tarlalarını kansorejen içeren sularla suluyorlar. Üretilen besinler kansorejen içeren maddeler içerir. Bunu inanmayan varsa bir beyaz gülü dalından koparsın boyalı suya bıraksın sabaha kadar suda bulunan renk yapraklara ulaşır.Bu durum kansorejen içeren besinlerin ispat edildiğini gösterir. Bizden parasını aldıkları işi yapmayan belediye başkanları hırsızlık yapmaktadaır milletede kanser etmektedirler.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=