Lütfen bekleyin..

MİT Tırlarını durduran askerler: TSK örgütü mensubuyuzi başımızda Necder Özel var

12 Nisan 2015, 08:04

Askerlerden Şok İfadeler: "Mühimmatları Görüntüledik"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstanbul’da yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasında görev alan askerlerden olay yaratacak ifadeler ortaya çıktı.

İstanbul’da yürütülen  soruşturma kapsamında gözaltına alınan Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasında görev alan, “TIR’larda bulunan malzemenin ifşası için çaba sarf etmek”, “hükümeti zor duruma düşürmeyi hedeflemek”, "hükümeti devirmeye teşebbüs”, “terör örgütü üyeliği” ile suçlanan askerlerin mahkeme sorgusu ortaya çıktı.

Grihat'tan Arzu Yıldız'ın haberine göre; ifadelerde bazı askerler, TIR’ların içerisinde küçük savaş gruplarının kullanamayacağı nitelikte mühimmatlarının bulunduğu, kamera ile görüntülendiğini anlattı.

Bir asker ifadesinden durdurulan TIR’larda şoförün yanında bir şahsın oturduğunu kimliğini sorduğunu, şahsın sana söyleyemem dediğini daha sonra subay kimliğini gördüğünü, bunu da üstlerine söylediğini ifadesinde söyledi.

Askerlerden biri de olaydan sonra haber sitelerinde olaya dair görüntüler yayınlandığını, bu görüntülerde MİT'çilerin yüzlerinin buzlanıp, kendilerinin aleni bir şekilde yüzleri görülür halde fotoğraflarının verildiğini söyledi ve "görüntülerin devamı yayınlanınmasının" riskini anlattı.

Ayrıca, bir askerin ifadesinde henüz TIR’lar durdurulmadan DHA ve Sabah muhabirlerine TIR’ların durdurulacağı yeri arayarak söylediğini söylemesi dikkat çekti.

Askerlerden biri olay yerine giderken silahını evde unuttuğunu anlatırken, bir başkası da “Olay yerine şehit veya gazi olmak için gittik, terör örgütü üyesi suçlamasıyla buradayız” dedi. Öte yandan, bir başka asker ise “hangi terör örgütüne üyeyim öğrenmek istiyorum. TSK örgütü üyesiyim. Başında Necdet Özel var. Emirleri ondan alırız.” Askerlerden biri de “MİT’e ait TIR’lar olduğunu bilsem emri yerine getirmezdim” diye ifade verdi.

İşte o ifadeler:

H.Y : “TIR’ın durdurulması ile ilgilim yoktur. Ben M.F ve M.Ç ile birlikte yaklaşık 2,5-3 saat sonra olay yerine gittim. TIR’ın aranması ile ilgili olarak hiç kimse ile bir diyaloga girmedim. Bu konuda diyaloga giren ilçe jandarma komutanı K.A’dır. Biz gittiğimizde o oradaydı. Kırıkhan Merkez Karakol Komutanı da oradaydı. Adım hiçbir yer de geçmemektedir.”

“Numaraların MİT’çilerin olduğunu Mart ayı içerisindeki idari soruşturmadan öğrendik”

M.Ö: “Esenboğa Havalimanında Barış isminde bir haber elemanının H.İ.K arkadaşımıza kaçakçılıkla ilgili bilgi vereceğini söylemesi, H.İ arkadaşımızın da bu konu ile benim ilgilenmem nedeniyle kendisinin bana yönlendireceğini söylemesi üzerine bu haber elemanı ile üçümüz birlikte buluştuk. Bize 5-6 tane telefon numarası verdi. Bu numaraların kaçakçılık yaptıklarını (hangi kaçakçılık yaptıklarını söylemedi) bize söyledi. Ben bu numaralar üzerine çalışma yaptım. Kimlik ve adres bilgilerine ulaştım. Herhangi bir kurum ismi geçmiyordu. Her birisi farklı bir şehirde olduğu için ben bir anlam yükleyemedim. Daha geniş bir araştırma yapılması kanaatiyle önleme dinlemesi kapsamında bu isimlerle ilgili daha iyi bilgi sahibi olabileceğimizi düşündük. Bunun üzerine bu numaralarında arasında bulunduğu 12 numara ile Ankara Ağır Ceza Mahkemesinden 07.01.2014 tarihinde dinleme kararı aldım. Bu karar kapsamında bu numaralardan hiçbirisini dinlemedim. Bazı numaraları G.M arkadaşımız dinlemiş, kendisi bazı sonuçlara varmış. Ancak bunları benimle paylaşmadı. Sadece yaklaşık 1 ay kadar sonra “bu numaraları nereden bulmuştun” diye sordu. Bunun haricinde bir şey söylemedi. Bu numaraların MİT’çilerin olduğunu Mart ayı içerisindeki idari soruşturmadan öğrendik. Bu nedenlerle müspet suçlamaları kabul etmiyorum. İstanbul Emniyetinden başka birimden aldığımız iddiası doğru değildir.”

İ.K: “Dini motifli terör örgütleri görev alanım olduğu için beraber çalıştığım olay tarihi öncesinden 2 yıldan beridir görüştüğüm haber elemanının kaçakçılıkla ilgili bazı numaraları ve isimleri vereceğini beyan etmesi ben de konuya bakan M arkadaşımızı durumdan haberdar ettim. Üçümüz birlikte oturduk ve haber elemanından bu numaraları aldık. Daha sonra M.Ö arkadaşımızın bu numaralarla ilgili nasıl bir çalışma yaptığını, dinleme yaptırıp yaptırmadığını bilmiyorum. Bu numaraların MİT’çilerin olduğunu Mart ayı içerisindeki idari soruşturmadan öğrendik.”

“TIR’larda patlayıcı olabileceğini bunun vicdani sorumluluğunu taşıyıp taşıyamayacağından emin olmadığını bana sordu”

H.G: “Ankara İl Jandarma Komutanlığında İstihbarat Daire Başkanlığından D kısım amiri olarak görev yapmaktayım. Görevim esnasında 2013 yılı sonlarına doğru çalıntı araçlarla ilgili bir çalışma yaptık. Bu çalışmalar neticesinde İstanbul ilinden çalınıp, üçerli beşerli konvoylar eşliğinde bir polis plakasının takılı olduğu bir araç önderliğinde bu araçların Suriye’ye götürüldüğü bilgisine ulaştık ve bu çalışmalar neticesinde yaklaşık 20 kişi tutuklandı. Bunların 3’ünün El Kaide ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğünden E.V isimli müdür A.D ismini verdi. Bu isim üzerinde çalışmalar yaptığımızda bazı MİT mensuplarının bu olayla bağlantısı olduğunu gördük. Faaliyetlerinde devlet faaliyeti olabileceği düşüncesiyle çalışmalarımızı sonlandırdık. Bu bağlamda 2610-25112013 tarihinde iki ayrı yazı ile MİT’e bilgi verdik. Bu yazılarımızdan birincisinin hemen akabinde Milliyet Gazetesi’nde bizim çalışmalarımızla ilgili olarak haberin yayımlandığını ve bu araçların MİT’in başarısı neticesinde yakalandığını öğrendik okuduk. 2013 Aralık ayında 1 aylık iznimi kullandım. İznim bitiminde Ocak ayı başında görevime başladım. Emrimde bulunan birim amirlerinin usulune uygun istihbarat dinleme çalışmalarını ve taleplerini görevim gereği onayladım. Bu doğrultuda M’nin hazırladığı haber kaynağı irtibat formu, görev sonuç formu ve önleme dinlemesi talep formu diğer belgelerin tamam olduğunu görünce imzaladım. Bu belgelerin hiçbirinde bu isimlerin herhangi birisinin MİT mensubu olduğuna yönelik bilgi yoktu . Benim imzam şekli bir imza, kontrol ettiğimin imzasıdır. Önleme dinlemesi yapılan şahısların kesinlikle MİT mensubu olduğunu bilmiyordum. Bu dinleme çerçevesinden G.M çalışmaya başladı. 18 Ocak akşamı saat 18.30 sıralarında G beni arayarak görüşmek istediğini söyledi. Ben de eşim, çocuğum ile birlikte geçerken görüştüm. Görüşmede numaraların ikisinde hareketlilik olduğunu, “açık mı olacak kapalı mı olacak, aynı yerde mi buluşacağız, nereden gideceğiz” şeklinde dikkat çekici konuşmalar olduğunu söyledi. Ben de kendisine faaliyetlerine devam etmesini, göreve çıkmasını gerektirecek bir durum olursa bana bilgi verip, çıkmasını söyledim ve eşimle birlikte yemeğe çıktım. Alışverişimi yapıp evime gittim. Geceleyin saat 23.00 sıralarında G beni tekrar aradı,  göreve çıkacağını söyledi. Ben de çıkabileceğini söyledim. Kendisi bir şekilde bu araçlarla irtibatı sağlamış, araçların önünden geçen 3 adet TIR olduğunu tespit etmiş. Bir müddet takip ettikten sonra dönüşe geçip beni aramış, ben de tekrar evimin önünde aşağı indim ve onunla görüştüm. Konunun bizim sınırlarımızın dışına çıktığını artık bizi ilgilendirmediğini, şube müdürünü de talimatının bu yönde olduğunu kendisine söyledim. Hemen ardından daha önce koordineli olarak çalıştığımız ve faaliyetler gerçekleştirdiğimiz Adana İli Jandarma İstihbarat Üsteğmeni Ö.K’yi aradım ve takip ettiğimiz bazı araçlar olduğunu ilerleyen saatlerde koordineye ihtiyacımız olabileceğini söyledim.
 Sonrasında G ile ayrıldık. O şubeye gitmiş. Bilahare onu aradım. Sistemin başında olduğunu söyleyince ben de şubeye gittim. Kendisi de bu TIR’larda patlayıcı olabileceğini bunun vicdani sorumluluğunu taşıyıp taşıyamayacağından emin olmadığını bana sordu. Telefon kartı alacağını bana söyledi. Ben de kendisine yoldan geçerken gösterebileceğimi söyledim. Alaydan çıkarken yakınlarda bir büfe olup olmadığını G bana sordu. Telefon kartı alacağını söyledi. 100-150 metre gitti, orada durdu. Ben de büfeden kartı alarak G’nin yanına gittim ve kartı verdim. Bir haber elemanı ile görüşeceğini söyledi. Ben de yalnız görüşmesinin uygun olacağını arabamı park ettikten sonra benimle birlikte görüşmesini söyledim. Ben arabamı park ettikten sonra onun arabasına bindik. Etlik semtine gidip bir mahalle arasında girdik. Ben arabanın içerisindeyken kendisi çıktı. Yaklaşık on dakika sonra geri geldi, haber elemanını göremediğini söyledi. Biz de birlikte evlerimize gittik ve ayrıldık. Olay patlak verdikten sonra G’nin o esnada ihbar yaptığını hakkımızda yürütülen idari ve adli soruşturmadan öğrendim. Bu olaylarla ilgili olarak görevim ile ilgili olarak kısaca olaylar bu şekilde gelişmiştir. Bilahare soruşturmalar esnasında G arama yaparken benim gözcülük yaptığım iddia edilmiş, gerek görüntülerde bulunan şahsın bana benzememesi ve gerekse gözcülük yapmadığıma dair alınmış bilirkişi raporu dosyada vardır. Bu telefon araması sırasında gözcülük yaptığıma dair iddialar ve tutanaklar tamamen uydurmadır. Bu hususta savcılığa şikayette bulundum. Soruşturmalar devam etmektedir. Bunun gibi dosya kapsamında başka sahtecilikler de olacağı kanaatindeyiz. Olay bu şekilde her aşamasını samimi bir şekilde anlattım.”

TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler : mit, tır,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=