Lütfen bekleyin..

Erdoğan'ın ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut'un çapı ABD'de belli oldu

10 Nisan 2015, 12:21

Yiğit Bulut'tan Türkiye'de Yatırım Yapan Amerikalıları Şaşırtan Sözler

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Amerikan şirket temsilcileri ile ABD'de yemekte buluşan Yiğit Bulut, ekonomi ile ilgili sorulara yanıt veremedi. Ezberlediği klişe sözlerle Osmanlı'nın borçlarını anlattı, Kemal Derviş'i eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı danışmanı Yigit Bulut, Türkiye'de yatırımı bulunan veya ilişkileri olan Amerikan şirket temsilcileri ile ABD Ticaret Odası'nda 7 nisan günü bir öğlen yemeği yedi. Bulut burada, Amerikalılara bir sunum yaparak Türkiye'yi anlatacaktı ancak Osmanlı'nın borçlarından söz edip, Kemal Derviş'i kötüledi, konukları şaşırttı.

TOPLANTI GEÇ BAŞLADI

Bu toplantıya katılan şirket temsilcileri Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerine bilgi verdi.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/38577.jpg

Katılımcılardan biri şunları söyledi: 'Toplantı biraz geç başladı. Neden geç başladığı hakkında Bulut bir açıklama yapmadı. Bulut'tan Türkiye'de yatırımı olan birçok sektörün Türkiye'de 'felç' haline gelen sorunları hakkında ayrıntılı sunum beklerken, Bulut önce Osmanlı İmparatorluğu'nda olduğu gibi borçlanarak Ruslara savaş açma döneminin bittiğini anlattı. Sonra Kemal Derviş'i eleştirdi. Bu iki konunun bugünkü sorunlarımızla ne ilgisi var anlayamadık.''

 OSMANLI TARİHİNİ ANLATTI

Şirket temsilcisi, "Osmanlı tarihini anlatmasına dinleyeciler ne tepki gösterdi" sorusuna şu yanıtı verdi:

''Herkese garip gelmiştir. Biz oraya gündemdeki sıkıntılar hakkında çözümler bekledik. Bu toplantıya katılan temsilcilerin şirketleri Türkiye'de yatırımları ve operasyonları olan şirketler. Bu kişiler tarih dinlemeye değil, çözüm dinlemeye geldiler. Bu insanların çoğu Kemal Derviş'i dahi tanımaz, bırakın Osmanlı tarihini.''

SORUNLARA CEVAP YOK

Toplantıya katılan bir başka şirket temsilcisi ise şöyle devam etti: ''Bulut sektörlerimizin karşılaştığı sorunlarla ilgili bir açıklama ve düzenlemeden bahsetmedi. Sonbaharda bir yatırımcı toplantısından söz ettiler ama şimdiki sorunlar ne olacak? Seçimlerden sonra değil, şimdi ne yapıyorsunuz?'' diye sordu. İşadamı sorunlarını şöyle anlattı: ''IT, ziraat, ilaç gibi sektörlerin Türkiye'deki sorunları muazzam. Biz bu durumları arkadaşlar arasında 'felç' diye tasvir ediyoruz. Bulut, sunumunda Türkiye ile ABD arasında şu anki en önemli ticari ve ekonomi konu olarak göze çarpan TTIP (Transatlantik Ticaret Anlaşması) ve Türkiye ile ABD arasında buna paralel bir Serbest Ticaret Anlaşması'ndan (STA) söz etmedi.

YENİ DERVİŞ GÖNDERMEYİN

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı Bulut, "Artık Türkiye'ye Derviş gibi isimler göndermeye çalışmayın, Türkiye'de manipülasyon yapmaya çalışmayın" dedi. Toplantıdan sonra görüştüğümüz Bulut, New York'a geçmesi gerektiğini belirterek konuşmak için zamanı olmadığı söyledi. Ancak toplantıya katılan farklı kaynaklar, Bulut'un toplantıda Derviş'i hedef aldığını doğruladı.

TÜRKİYE-RUSYA HATTI

Bulut'la yapılan toplantıya katılan şirketlerden Hürriyet'e bilgi veren bir yetkili ise Bulut'un ayrıca Türkiye-Rusya ilişkilerine dair çarpıcı değerlendirmeler aktardığını belirtti. Amerikalı şirketleri Türkiye'de yatırım yapmaya davet eden Bulut, kaynağın aktardığına göre Amerikalı şirket yöneticilerine dünyada üç hat oluştuğunu söyleyerek, bunların ilkinin ABD-Kanada-Meksika hattı, ikincisinin Türkiye-Rusya hattı, üçüncüsünün ise İran-Çin-Hindistan-Japonya hattı olduğunu kaydetti. Konuşmasında Avrupa'yı dikkate almayan Bulut'un Türkiye ve Rusya arasında büyüyen ekonomik ilişkilere ağırlık verdiği öğrenildi.

ALİ BABACAN'I BEKLİYORLAR

Bir katılımcı ise "Biz zaten önümüzdeki hafta Washington'a gelecek Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı ve onun delegasyonunu bekliyoruz" dedi. Ancak Babacan Brookings Enstitüsü'ndeki programı iptal edildi.

BULUT 'ANLAŞTIK' DEDİ, ODA DOĞRULAMADI

Bulut, Star'a verdiği demeçte, şunları söylemişti: ''Önemli bir karar aldık; Amerikan Ticaret Odaları ve Sivil Toplum İşbirliği ile yüzlerce Amerikan şirketinin Türkiye'de katılacağı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kendilerine hitap edeceği bir "Türkiye'de yatırım konferansı" düzenleyeceğiz.'' Böyle bir konferans kararının alınıp, alınmadığı sorulduğunda ABD Ticaret Odası sözcüsü Tyler Hernandez yorum yapmak istemedi. Bir başka soruya karşılık ise Hernandez böyle bir konferansın kararının alındığını doğrulayamadı, konu ile ilgili açıklama göndereceklerini söylemesine rağmen sözcü bir açıklama göndermedi.(Kaynak:Cumhuriyet-Hürriyet)

 

Etiketler : yiğit bulut, Erdoğan,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=