Lütfen bekleyin..

Fenerbahçe'den BOMBA KARAR...

06 Nisan 2015, 16:33

Fenerbahçe Yönetim Kurulu toplantısı sonrası alınan karara göre, "Çok açık ve net ifade etmek gerekirse bu olay aydınlanana kadar bu olayın failleri bulunana kadar futbol oynama niyetinde değiliz." denildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Fenerbahçe yönetim kurulu toplantısında alınan kararlar açıklanıyor...

İşte Mahmut Uslu'nun konuşmasından satır başları:

Futbolcularımızın psikolojisi hiç iyi değil. Antrenmanı bu yüzden iptal ettik. Sow ile ilgili kaçtı gitti diye yazışmalar varmış. Tamemen hocasının izniyle gitti. 

Taraftara çağrımız provokasyona gelmesinler. İnşallah futbolcularımızın psikolojisini düzeltir ve lig yarışına döneriz. 

Fenerbahçe'nin aldığı kararları FB Yöneticisi Deniz Tolga Aytöre açıklıyor:

19'u futbolcu olmak üzere 41 Fenerbahçelinin hayatına taammüden teşebbüs edilmiştir.  Bu eylem Fenerbahçe'ye düzenlenen bir suikasttir. 3 Temmuz'da hürriyetinden yoksun bırakılan Fenerbahçe'nin bugün de canına kast edilmek istenmiştir. Fenerbahçe'nin resmi görüşü budur. 

Bununla birlikte ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumun farkındayız. Ezber bozmaya hazırız. Bu eylemin bir Fenerbahçe-Trabzonspor çekişmesi, veya bu odaklı bir eylem olmadığı ciddi bir terör eylemi olduğunu düşünüyoruz. Yönetim kurulu olarak bu eylemin bir camiaya bir bölgeye ve kendi insanımıza mal etmek gibi bir yönetim anlayışımız yoktur olmayacaktır. 

Tüm futbolseverlerin can güvenliğinden kendimizi sorumlu hissediyoruz. Kan döküldü liglerin ve sporun sonuna gelindi dedik. Bu açıklamamız çarpıtılmaya çalışıldı. Ama kimse buna gayret etmesin. Bizim amacımız çok açıktır. Sakatlarımız iyileşmesi açısından böyle bir erteleme talep ettiğimiz yönünde düşünceler var. Lütfen bu kadar ciddi ve önemli konuda böyle sığ düşüncelere yer vermeyin. Bu tip açıklamalara önem atfetmeyin. 

Hiç bir şampiyonluğun hiçbir başarının bir insan hayatından daha önemli olmadığını, bir GS'li, bir BJK'li bir Trabzonlu taraftarın hayatından daha önemli olmadığını belirtmek isteriz. Bizim liglerin ertelenmesi talebimiz yok. Şampiyonlukların da önemi yok. Önemli olan can güvenliğinin sağlanması. Önemli olan bu oyunun kendi mecrasında bir oyun olarak oynanmasının sağlanması. 

Yaşanan olay elim bir olaydır, unutulmayacak bir olaydır. Bu olayda FB spor kulübü olayı hemen güvenlik birimlerinin zaafiyeti veya kamu görevlilerinin sorumlulukları gibi sığ gerekçelere indirgemeyecek kadar devlet ciddiyetine sahip bir kurumdur. Ama aynı şekilde beklentimiz bu olayların takibi ve sonuçlanmasında aynı ciddiyetle devam edilmesidir. Çok açık ve net ifade etmek gerekirse bu olay aydınlanana kadar bu olayın failleri bulunana kadar futbol oynama niyetinde değiliz. Aynı ciddiyeti beklediğimiz başka bir birim daha var. Bizim üstlendiğimiz ciddiyetin aynısını beklediğimiz kurumlar var. Çakıl taşıyla başlayan ve gelinen nokta vahimdir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. 

Amaçlanan ne olursa olsun bir toplumsal zıtlaşmanın Fenerbahçe hiçbir yerinde olmayacaktır. Hiçbir şekilde Fenerbahçe'yi Trabzonu bütün camiaları bu kutuplaşmanın tarafı yapmamak için elimizden geleni yapacağız. Ancak yapmamız gerekenler olduğu kanaatindeyim. Bazı fay hatlarını, bu terörize eylemlerin, bu cana kast eden, huzur ortamını bozmak isteyen, belki seçim öncesi kaosa sebebiyet vermek isteyen, bilemiyoruz, henüz soruşturma da sıcak, ancak bu mevcut fay hatlarının ortadan kaldıracak önlemleri almamız lazım. 

Bir kere şu Fenerbahçe ayrımcılığını kaldırmak lazım. Fenerbahçe'ye karşı uzun süredir yürütülen futbol faşizmini artık bırakmak lazım. Bu eylemlerin sonucu veya sebebi değil ama bunlardan beslendiği de bir realite. Eğer siz ceza veremediğiniz kulüp başkanımıza bütün statlarda her maçta küfredilmesine yuhalanmasına şike diye bağrılmasına izin verirseniz, eğer siz bu kulübün oyuncularını peşlerine kamera takarak toplum önüne atarsanız, eğer siz kulüp başkanlarının bile ceza alması gerekir denilen bir olayda sadece bu kulübün oyuncularına ceza verirseniz işte bu teröre yol verirsiniz. Fenerbahçe'yi hedef göstermiş olursunuz. Bunlardan kaçınmak lazım. Fenerbahçe Spor kulübü uzun süredir ciddi bir yargılama süreci yaşıyor. Bu tür eylemlerin beslendiği bir diğer kaynak da budur. 

Biz verilecek her türlü karara saygılıyız. Karar ne olursa olsun talebimiz bu kararın bir an önce verilmesidir. Çünkü bu yargılama aşamasından sportif ve yönetsel olarak beslenenler olduğu gibi bu hem FB'ye hem Türk sporuna zarar vermektedir. Bu karar her ne olursa olsun biz gereğini yapmaya hazırız. Yargı kararına itirazımız olmaz. Ama bu kararın bir an önce verilmesi bu fay hatlarının kapatılması için en önemli adımlardan biri olacaktır. 

Bizim için liglerin ertelenmesi müsabakaların ötelenmesi ya da bu tür geçici tedbirlerin hiç bir anlamı yok. Biz insanların can güvenliğinden bahsediyoruz. Biz camiaların kutuplaşmalarına engel olmaktan bahsediyoruz. Top oynamak bunların yanında çok önemli değil. Bu olay aydınlatılana kadar bu oyunu oynamayacağımızı söylüyoruz. 

FB Yöneticisi Şekip Mosturoğlu konuşuyor:

Bu hadisede bir insanın ölmemesi büyük bir tesadüf ve şanstı. Bugün bir ölümün arkasından konuşuyor olsaydık konuşmalarımız çok farklı olurdu ve bunun altından kimse kalkamazdı. Bu tüm ülkeye yapılmış bir suikasttir bir vahşettir. Ama diye başlayan ve bunu makul gören mazur gören söylemlerden uzak durmalıyız. Başkanımız "Şike hadisesi değil memleket elden gidiyor" demişti. Kumpasa ilişkin suç duyurusunda bulunduk. O dilekçede de açık açık yazılıydı. 3 temmuzla toplumun zehirlediği sinir uçları baskı altına alındı. Bu uçlar kaşındı. Kaşına kaşına da bu büyük bir terör eylemiyle son buldu. Çok şükür can kaybı yaşanmadı. Bu sinir uçlarıyla oynayanlar bundan vazgeçmelidir. 

Bu camia hep sağduyu çağrısı yaptı. Yine sağduyu çağrısı yapıyoruz. Hep demokratik tepki dile getirdik. Bu çizgiden asla taviz vermeyeceğiz. Ancak ülkenin içinden geçtiği şartlarda bu olayın çok büyük toplumsal boyutlara sebebiyet verebileceğini söylemek gerek. Herkes eylemine ve söylemine çok dikkat etmelidir. Eğer bu olaya Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar sahip çıkıyorsa bu olayın fanatizmle ifade edilemeyecek büyük bir boyutta olduğunu gösterir. 

Bu olayı kaşıyanların, takipçisiyiz. Sadece biz değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve adli teşkilatı da bunun peşindedir. Herkes yazdığını çizdiğini bilerek yansın. Bu yangına odun atarak kimse menfaat elde edemez. Taraftarlarımızı sağduyuya davet ediyoruz. 3 temmuzdan beri taraftarımız olup bitenin farkındadır. Bugün o davalara kumpas diyenlerin aynı kumpası kuran ekibin tasfiye edilmiş olmasına bir bölümünün cezaevinde olmasına rağmen davamıza kumpas dememesi de ayrı bir garabettir. Bizim davamız da kumpastır. 

Biz bu söylemleri basit sportif rekabet içinde söylenmiş sözler olarak görmeyeceğiz. Herkes söylemde bulunurken buna dikkat etmelidir. İnsan hayatı sözkonusu. 

Etiketler : fenerbahçe, Mahmut Uslu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler
Galatasaray'da dün açıklanan mali bilanço, kayyum ihtimalini gündeme ge..
PFDK'nın Sivasspor maçı öncesi 1 dakika boyunca asker selamı yapan Yeni..
Süper Lig'de 19. haftasında Trabzonspor ile Fenerbahçe karşı karşıya ge..
Fenerbahçe'de başkanlık seçimi 2 -3 Haziran tarihlerinde yapılacak...
3416 üyenin oy kullandığı seçim sonrasında yeni başkan belli oldu. Yapılan ..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=