Lütfen bekleyin..

Ekonomi bakanından büyüme itirafı

06 Nisan 2015, 15:58

İşsizlikte büyük artışın olduğunu itiraf eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi "Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Zeybekci, 25 bin dolarlık 2023 hedefi için işgücüne yüzde 70 katılım gerektiğini, yüzde 3'ün yeterli olmadığını söyledi.

Katıldığı özel bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Nihat Zeybekçi teşvik paketinin iç talebin canlanmasında önemli fonksiyonu olacağını söyledi.

Zeybekci "İnteraktif bir teşvik paketi var, ihtiyaca göre değişiklik olabiliyor. Açıklanan yeni paket yatırım indirimlerinin süresini kısaltıyor. Yatırım artık yatırım anından itibaren teşvik ediliyor. Teşvik paketi Maliye Bakanlığı'na yük getirmeyecek. Maliye'nin gelirlerinde bence düşüşten çok artış olacaktır" dedi.

Yatırım teşvik oranlarını değiştirmediklerine işaret eden Zeybekci, "Asıl teşvik Doğu ve Güneydoğu'yu uçuracak teşvik çözüm sürecidir" dedi.

Cari açık konusuna da değinen Ekonomi Bakanı, Türkiye'nin probleminin inovasyon, ar-ge ve yüksek teknoloji olduğunu belirterek "2014'te ilk defa ar-ge'nin milli gelire oranında yüzde 1'i aştık ama yeterli değil. 2023'te ar-ge'nin milli gelire oranı yüzde 2-2,5'i geçmeli. Teşvikler ve ar-ge bütçesini potansiyelimiz olan alanlarda kullanmalıyız" şeklinde konuştu.

YÜZDE 2,9 DURMAK DEMEKTİR

Zeybekci, büyüme oranlarının yeterliliği konusundaki soruya ise şöyle yanıt verdi: "Çok başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. AB'deki 25 ülkeden daha iyiyiz. Dünyada ilk 10 içindeyiz. Ama yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5'in altında bir büyümeye razı olmamalı. Yüzde 2,9 yeterli değildir." Zeybekci, 25 bin dolarlık 2023 hedefi için işgücüne yüzde 70 katılım gerektiğini, yüzde 3'ün yeterli olmadığını söyledi.

BÜYÜMEDE NEGATİF REVİZYON ÖNGÖRMÜYORUM

Zeybekci "Cari açık/GSYH yıl sonunda yüzde 4'e gelecek, artık sorun cari açık değil, büyüme. İlk çeyrekte büyüme yüzde 1,5'lerde gelirse yıl sonu hedefine gidilir. 2015'te büyüme rakamlarında negatif revizyon öngörmüyorum. 2015 yılı büyüme rakamlarının ve dengelerinin güçlü olmasını bekliyorum" dedi. İhracat rakamlarına da değinen Zeybekci, "3 ayda ihracat yüzde 7 düştü, parite geçen yılla aynı olsa yüzde 1 artacaktı. İhracatta parite etkisinin yanında emtia fiyatlarındaki düşme de etkili oldu" dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1081 gün önce
İşsizlik ordusunu yaratan AKP den başkası değil. AKP eliyle en az 2000 kişinin çalışıp karnını doyurduğu iş yerleri kapatıldı. Bunların başında SÜMERBANK geliyor. Sadece GÖVEÇLİK iplik fabrikasında 2000 kişi çalışıyordu. Şeker fabrikaları kapatıldı. Şeker pancarı ekimi yasaklandı. Bu milleti çamileri doldurarak koyun gibi güttüler. Hala mor koyunlar gerçekleri anlamakta aciz ise yapılacak şey koyunları gütmeye devam olacaktır
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=