Lütfen bekleyin..

"Gazi Üniversitesi'nde Paralel işler"

31 Mart 2015, 07:31

Gazi Üniversitesi'nden Fethullah Gülen Cemaati üstünlüğü mü var?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

teksozhaber.com'da yer alan haber şu şekilde:

Türkiye, Paralel Yapı ile mücadeleyi devlet politikasına dönüştürürken, kimi üniversitelerin, kamu kurumlarından tasfiye edilen Paralel Yapı mensupları için sığınma limanına dönüştüğü iddia edildi. Bu yönde en büyük tepki ise Gazi Üniversitesi ve bu üniversitenin rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber’e yönelmiş durumda. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber’in, göreve gelmesinden sonra hem akademik hem de idari kadroda Paralel Yapı şüphelisi isimlerin kadrolaşmasına göz yumduğu, bu kadrolaşmanın önünü açabilmek için de usulsüz ve teamüllere aykırı atamalar yaptığı öğrenildi. Büyükberber’in bunlarla da yetinmeyip, kadro boşaltmak için idari kadrolardaki personel ve akademisyenlere iş bırakmaları yönünde psikolojik baskı ve mobbing uyguladığı, usulsüz soruşturmalarla görevden alma işlemlerine başvurduğu, üniversite kaynaklarını Paralel örgüte peşkeş çektiği iddia edildi.

Paralel Yapı ile mücadele sürecinde tüm kamu kurumlarında bu yapıyla ilişkili kadrolar tasfiye edilmeye çalışılırken, Gazi Üniversitesi’nin TÜBİTAK gibi kurumlardan tasfiye edilen Paralel Yapı şüphelisi isimler için arka bahçe haline geldiği öne sürülüyor.

Prof.Dr. Süleyman Büyükberber’in rektörlük görevine gelmesinden sonra üniversitede idari ve akademik kadroları ele geçirmek için yoğun çaba harcayan Paralel Örgüt’ün, mensuplarına kadro açabilmek için de üniversite personeline baskı ve mobbing uygulattığı, usulsüz soruşturmalara tabi tutarak yıldırdığı ve bu şekilde boşalan kadrolara da kendi mensuplarını yerleştirdiği iddia ediliyor.

Üniversitedeki idari kadrolardan bilhassa Bilgi İşlem ve Yapı İşleri Daire Başkanlıklarını ele geçiren Paralel Yapı’nın, üniversitenin ihale ve doğrudan alım işleri ile inşaat işlerini Paralel Yapı kontrolündeki şirketlere aktarırken Bilgi İşlem Daire Başkanlığı eliyle de üniversite surver ağını ele geçirdiği, birçok bakan ve üst düzey bürokratın da tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Hastanesi’nin hasta bilgilerinin yer aldığı data bilgilerine de usulsüz bir şekilde ulaştığı belirtildi.

TÜBİTAK VE EMNİYETDEKİ “KRİPTO” ŞÜPHELİLER ÜNİVERSİTEYE “SIĞINDI”

Paralel Örgüt’ün Gazi Üniversitesi’ndeki en büyük kadrolaşmayı Bilgi İşlem Dairesi’nde sağladığını öne süren üniversite çalışanları, Paralel Örgüt’e yönelik soruşturmaları protesto etmek için bir basın bildirisi yayınlayarak tüm dikkatleri üzerine çeken Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu görevlisi 3. Sınıf Emniyet Müdürü Niyazi Çevik’in bu dairenin başına getirildiğini aktardı. Üniversite çalışanları, aynı şekilde Paralel Yapı soruşturması ve bilhassa Devletin tepesindeki isimlerin kriptolu telefonlarının dinlenmesi soruşturmasında görevden uzaklaştırılan S.Yıldırım, F.Altın, H.A.Canlı, M.Z.Erdoğan, Y.Özdemir ve S.Merd gibi isimlerin de 9 bin ile 14 bin TL arası maaşlarla üniversite kadrosuna alındığını söyledi.

Bilgi İşlem Dairesi’ne yerleştirilen bu isimlerin ilk iş olarak özel bir ekip kurup kendi ekipleri dışındaki çalışanların bu birime girişini yasakladığı, akabinde yeni olan surver’leri değiştirdiklerini söyleyen üniversite çalışanları, “Eski surver’lerde bulunan kayıtları bu şekilde kontrol altına aldılar. Bu süreçte akademisyenlere ait bütün kayıtların, yazışma ve çalışmaların silindiğini ve bunun bir teknik arıza olduğunu belirttiler. Oysa bu aşamada Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören siyasilerin, üst düzey bürokratların sağlık durumları ile ilgili hasta kayıt arşivini ele geçirdiler” dedi.

YAPI İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA DA PARALEL ŞÜPHELİ ATAMA

Gazi Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Adnan Kara’nın usulsüz atama ve soruşturma yöntemi ile görevden alınarak yerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde görevliyken Paralel Yapıyla ilişki şüphesi sonucu uzaklaştırıldığı öne sürülen İsa Dinçtürk’ün atandığı belirtiliyor. Bu yolla, üniversitenin ihale ve doğrudan temin alımlarının Paralel Yapı kontrolündeki firmalara teslim edildiği öne sürülüyor.

İHALELER PARALEL YAPI’YA!

Yapı İşleri Daire Başkanı İsa Dinçtürk ile Paralel Yapı arasındaki koordinasyonu Topal Ersin kod adlı ve Paralel Yapı’nın Yenimahalle yapılanmasında İmam olarak bilinen bir şahsın sağladığı, ihalelerin de M.F.Ö. isimli bir şahsa ait firmalarca alındığı öğrenildi.

Üniversite alımlarındaki usulsüzlüklere en çarpıcı örneğin ise, piyasa değeri bin 500 ile iki bin lira arasında olan plastik “güvenlik kulübelerinin” 42 bin liralık bir bedelle M.F.Ö. ‘den alınması olduğu ifade edilirken, “Üniversiteye ait birçok taşınmazın da değerinin çok altında örgüte yakın kişi ve kurumlara usulsüz olarak satıldığı” öne sürüldü.

Gazi Üniversitesi’ne ait Ankara Kızılcahamam’daki arsaların, usulsüz bir şekilde ve değerinin çok altında bedellerle Paralel Yapı’ya ait Asya Termal’e satıldığı, üniversite bünyesinde Anonim Şirket olarak kurulan Gazi Teknopark’a ait hisselerin de usulsüz olarak Bank Asya’ya devredildiği ve Bank Asya’nın geçirdiği incelemeler sırasında bu hisseleri müfettişlerden saklayarak suç işlediği öne sürüldü.

REKTÖRLE İLGİLİ 40’I AŞKIN SORUŞTURMA DOSYASI ÖRTBAS EDİLMİŞ!

Bu arada Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Büyükberber’le ilgili YÖK’te 40’ı aşkın soruşturma dosyasının bulunduğu ve bu dosyaların bir önceki YÖK Başkanı döneminde kapatıldığı öğrenildi. Prof.Dr. Büyükberber ile ilgili olarak hali hazırda iki ayrı soruşturmanın devam ettiği, bu soruşturma dosyalarının da, Ankara’da Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlara bakan ve bu kapsamda Paralel Yapı Soruşturması’nda görevli savcı tarafından ilgili ekiplere iddiaların araştırılması talimatının verildiği öğrenildi.

İSTİFASI İSTENEN BÜYÜKBERBER’E “DİREN” TALİMATI GÜLEN’DEN Mİ?

Hakkındaki iddialar sonrasında YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın Büyükberber’le iddialar hakkında konuştuğu ve “devam eden soruşturmaların selameti açısından görevi bırakmasının uygun olacağını” dile getirdiği öğrenildi. Bu görüşmeden sonra 45 günlük rapor alan Prof.Dr. Süleyman Büyükberber’in eşi ile birlikte ABD’ye giderek Fetullah Gülen ile görüştüğü ve Gülen’in de “görevden alınmadığı sürece istifa etmemesi ve direnmesi” talimatı verdiği belirtilirken, aynı dönemde Fetullah Gülen’in, sohbet aracılığıyla örgüt üyelerine yönelik “Zalimin işini kolaylaştırmayın. Sonuna kadar direnin” mesajının bu görüşme sonrasında şekillendiği de belirtildi.

Etiketler : gazi üniversitesi
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=