Lütfen bekleyin..

'Tarihimizde utanacak hiçbir şeyimiz yoktur'

30 Mart 2015, 11:24

Türk Tarih Kurumu eski başkanı MHP’li Yusuf Halaçoğlu, Ermeni soykırımı yalanlarına karşı, tarihçiler komisyonu çağrısını yenileyip “Alnımız ak” dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

“Ermeni meselesi” konulu sempozyumda konuşan MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu, “Bizim elimiz sağlam, alnımız aktır” dedi. 

MHP Grup Başkanvekili ve eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, asılsız Ermeni iddialarına ilişkin, “Önce Türk’ün Türk’e propagandasını yapmak zorundayız çünkü kendi kamuoyumuz Ermeni meselesini bilmiyorsa siyaseten çözmek zaten mümkün olmayacaktır” dedi.

Türk Ocakları ile Adana Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “Tarihi, Siyasi ve Hukuki Yönleriyle Ermeni Meselesi” konulu sempozyumda konuşan Halaçoğlu, geçen ay İtalya Parlamentosu’na, geçen hafta da Avrupa Parlamentosu’na gittiğini, oradaki parlamenterlerle görüştüğünü, Türkiye’nin bu konunun anlatımında “yaya kaldığını” söyledi. 

Faaliyet gösteremiyoruz

Halaçoğlu 2 yıl önce TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında düzenlenen toplantıda “Van İsyanı” ve “Musadağ Ermenileri” konularında Holywood’da film çekilmesi için gerekli 60 milyon doların verilmediğini, broşür hazırlatılıp dünya parlamentolarına dağıtılmasının ve “asılsız Ermeni iddialarını” kabul etmiş parlamento mensuplarının ülkede ağırlanıp olayların yaşandığı bölgelere gezi düzenlenmesi fikrinin kabul edilmediğini öne sürdü.

TBMM’de “soykırım var” diyen bir partinin mensuplarıyla yan yana oturduklarını belirten Halaçoğlu şöyle konuştu: “Geçen gün HDP’den bir zat çıktı, ’Türkiye soykırım yapmıştır’dedi. İtiraz edip bunu çevirttik, kaldırttık. Konu, kendi parlamentomuzda bile tam olarak bilinmeyen bir mesele olarak duruyor. Bu nedenle herhangi bir faaliyet gösteremiyoruz. Öncelikle kendi kamuoyumuzu kesinlikle bilinçlendirmeliyiz.” 

Bizim alnımız aktır

Halaçoğlu, Ermenilerin söylendiği gibi ölmediğini ve bunun da ABD ve İngiltere belgeleriyle teyit edilerek anlatılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’yi bu konuda suçlayanlardan medet umulmasının doğru olmadığına dikkati çeken Halaçoğlu şöyle devam etti: “Bizim elimiz sağlamdır, alnımız aktır. Tarihimizde utanacağımız hiçbir şey yoktur. O yüzden biz, ’Buyurun, tarihçiler komisyonu’dediğimizde o anlı şanlı devletler vazgeçiyor. Ermenistan’a başvurduk, kabul etmediler. Bu defa ’BM’ye başvuralım, tüm devletleri davet edelim’dedik. Ermeni meselesinde Türkiye’yi istedikleri kadar cendere içine sokmaya çalışsınlar. Avrupa Parlamentosu’na söyledik; ’Siz soykırım kararı alırsanız biz belgenizi geri iade ederiz. Siz soykırım kararı alırsanız kenara atarız. Hiç bir hukuki değeri de olmaz.’Dolayısıyla biz kendimizden eminiz. Bizim atalarımız eğer ırkçı olsalardı bugün Balkanlar’ın hepsi Türkçe konuşurdu, hepsi Müslüman olurdu. Eğer bizim ecdadımız ırkçı olsaydı dünya Türk olurdu.” Halaçoğlu, bu söylemlere karşı tüm milletin birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini belirterek, bu durumun, ülkenin içindekiler tarafından yok edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Bizim adımıza ahkam kesiyorlar

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın da Ermeni mezalimini bizzat yaşadığını, babaannesinin babasının Ermeniler tarafından öldürülürken eşinin de Kars’ta Ermenilerin zulmünden kaçan aileden olduğunu belirtti.

Türkiye’nin doğusundan güneyine iki ailenin de Ermeni mezalimini iliklerine kadar yaşadığını savunan Sözlü şunları kaydetti: “Birileri çıkıyor, özür diliyor. Benim adıma niye özür diliyorsunuz ki? Bir şey görmemiş, bir şey çekmemişsiniz. Yaşadığınız rahat, konforlu mahfillerde bizim adımıza ahkam kesiyorsunuz. Dünden bugüne birçok üniversite ev sahipliği yaptı. Televizyonlardaki oturumlarda gördünüz. İkisinin adı da Türkçe. Ya adınızı değiştirin ya da milletin genel haklarını korumak üzere bir duruş ortaya koyun. İhanet ederseniz elbette bizim de vereceğimiz bir cevap olacaktır.”  Sözlü 1915’te Ermenileri kullanan zihniyetin, bugün de siyasi Kürt hareketinde yer aldıklarını söyleyenleri kullandığını öne sürerek, “Siyasi Kürt hareketi, onların misyonuna soyunuyor. Onlar, dünden bu zamana kardeşçe yaşadıkları topraklarda huzuru bozmamak üzere bir tercih yapmak ya da duruşlarını yeniden gözden geçirmek zorundadırlar” dedi. 

YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=