Lütfen bekleyin..

Seçim yaklaştı AKP odun kömür dağıtımına hız verdi!..

30 Mart 2015, 10:55

Yılın ilk iki ayında sosyal yardım harcamaları hız kazandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Geçen yılın ilk iki ayına göre bu yılın ilk iki ayında hane halkına yapılan harcamalar ikiye katlanırken sosyal amaçlı transferler 2.5 kat arttı.

Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil’in haberine göre Hane halkına yapılan harcamalar geçen yıl ocakta 169 milyon, şubatta 195.1 milyon liraydı. Bu yıl ocakta 118.5 milyon, şubatta ise 539.1 milyon lira oldu. Sosyal amaçlı transferler ise geçen yıl ocakta 317.9 milyon, şubatta 339 milyon liraydı. Bu yıl ocakta 357.6 milyon, şubatta ise 1 milyar 325 milyon lira oldu.

4 KAT ARTTI

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü her ay bütçenin detaylarına ilişkin istatistikleri yayınlıyor. Bu istatistiklerin ekonomik sınıflandırmasında kalem kalem harcamalar ayrıntıları ile yer alıyor.

Sosyal yardımlar da değişik istatistiklerde bulunuyor. Hane halkına transfer adı altında; burslar, tarım desteklemeleri, sosyal amaçlı transferler ve hane halkına yapılan diğer yardımlar açıklanıyor. Sosyal amaçlı transferler içinde de muhtaç ve körlere yardım ile diğer sosyal amaçlı transferler kalemleri yer alıyor. “Diğer sosyal amaçlı transferler” kaleminde ilgili mevzuatına göre korunmaya, bakıma, yardıma muhtaç aile, özürlü, yaşlı ve diğer kişilere için yapılan yardımlar ve eğitim amacı dışında verilen harçlıklar ile hane halkına yapılan diğer transferler yer alıyor. Yani bütçeden yapılan sosyal yardımların büyük kısmı bu kalemden gerçekleşiyor. Geçen yıl ocakta 316.2 milyon lira, şubatta 337.3 milyon lira harcama yapılırken, bu yıl ocakta 355.9 milyon lira, şubatta ise 1 milyar 323 milyon lira harcama yapıldı. Şubatta geçen yılın aynı ayına göre yapılan transfer yaklaşık 4 kat artış gösterdi.

AİLE BAKANLIĞI’NA 2 MİLYAR

Sosyal yardımların dağıtımını yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın harcaması da şubat ayında önemli bir artış gösterdi. Geçen yıl ocakta 937 milyon, şubatta da 999.2 milyon lira harcama yapan Aile Bakanlığı, bu yıl ocakta 1 milyar 79 milyon lira, şubatta ise 2 milyar liralık harcama yaptı. Geçen yıl iki ayda 1 milyar 936 milyon lira harcama gerçekleşirken, bu yıl iki aylık dönemdeki harcama yüzde 63’lük artışla 3 milyar 156 milyon lirayı buldu.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’na ise geçen iki ayda toplam 642.7 milyon lira kaynak aktarıldı. Geçen yıl ocakta 267.6 milyon lira, şubatta da 306.6 milyon lira olmak üzere 574.3 milyon lira kaynak aktarılmıştı. Bu yıl ocakta 322.7 milyon lira, şubatta 320 milyon lira transfer yapıldı.

Hürriyet

Etiketler : akp, odun, kömür, seçim 2015,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=