Lütfen bekleyin..

Diyanet'ten bomba "kamu hakkı" hutbesi

27 Mart 2015, 15:09

Diyanet İşleri Başkanlığı 27 Mart cuma hutbesinde bir ilki gerçekleştirerek 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarından sonra ilk defa "kamu ve kul hakkı" hakkında bomba bir hutbe yayınladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye'de bugün bütün camilerde "Kul ve kamu hakkı" başlıklı hutbe okundu. Hutbede ilk defa kamu mallarının haksız yere yenilmesinin günah olduğu cami cemaatine anlatıldı. 

Hutbede, "İslâm’da, kamu hakkı Allah hakkı kapsamında değerlendirilmiştir. Kamu yarar ve düzeninin gerçekleşmesi, toplumun huzurlu ve güvenli bir hayata sahip olması bu haklara riayete bağlıdır. Kamuya ait her türlü imkân ve nimetin, topluma ait mekânların, araç ve gereçlerin, çevre ve tabii kaynakların adalet, hakkaniyet ve liyakat çerçevesinde kullanılması gerekir." denildi. 

Hutbede ayrıca, "Kamu malı emanettir. Bu emanete ihanet etmek, kişiyi hem dünyada hem de ahirette ağır bir vebal altına sokar. Rahmet elçisi (s.a.s), bu ağır vebale karşı insanları şöyle uyarır: “Kimse hakkı olmayan bir karış yeri bile almasın! Alırsa Allah, kıyamet gününde yedi kat yeri onun boynuna dolar.” , “Sizden kimi bir işte görevlendirirsek ve o da bizden iğne miktarı ya da daha büyük bir şeyi gizlerse bu bir ihanet olur ve kıyamet günü onu (kendi elleriyle) getirir.”" ifadeleri yer aldı.

KAMU HAKKI GASPI İHANETTİR

Hutbede, "Kamuya ait mallarda, bütün toplum fertlerinin eşit hakkı vardır. Dinimiz, başkalarının hakkını “kul hakkı”; kul haklarının gasp edilmesini ise emanete ihanet olarak değerlendirmiştir. Peygamberimiz (s.a.s), bu konuda şöyle buyurur: “Kimi bir işte görevlendirip yaptığı işin karşılığı bir ücret verdiysek, onun bu ücret dışında alacağı her şey emanete hıyanettir.”  ifadeleri de dikkat çekti.

Diyanet 17-25 Aralık'tan bu yana "rüşvet ve yolsuzluklar" hakkında hiçbir hutbe yayınlamamakla eleştiriliyordu. 

İŞTE HUTBENİN TAMAMI

"KUL VE KAMU HAKKI

Kardeşlerim!

Okuduğum ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Hiçbir peygamber, emanete hıyanet etmez. Kim emanete yani kamu malına hıyanet ederse, kıyamet günü, hainlik ettiği şeyin günahı boynuna asılı olarak gelir. Sonra da hiçbir haksızlığa uğratılmaksızın herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenir.” 

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) ashabına, “Müflis kimdir, biliyor musunuz?” diye sorar. Onlar da, “Müflis, parası ve malı olmayan kimsedir.” şeklinde cevap verirler. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurur: “Şüphesiz ki ümmetimin müflisi, kıyamet günü namaz, oruç ve zekât gibi ibadetlerini yerine getirmiş olarak Allah’ın huzuruna çıkar. Bununla beraber kimine sövmüş, kimine iftira etmiş, kiminin malını yemiş, kiminin kanını dökmüş ve kimini de dövmüştür. Bu durum karşısında onun iyiliklerinden elde ettiği sevaplar, kendisinden alınarak hak sahiplerine dağıtılır. İbadetleri ve iyilikleri, ihlal ettiği kul haklarını ödemeye yetmezse, hak sahiplerinin günahlarından alınıp kendisinin günahlarına eklenir. Böylece sevapları gitmiş, günahları artmış, neticede iflas etmiş olarak cehenneme atılır.”  

Değerli Müminler!

Dinimiz İslâm’ın mesajlarının, emir ve yasaklarının hâsılı tüm esaslarının merkezinde hep hak kavramı vardır. Bu itibarla Rabbimiz, kendimiz, diğer insanlar, yaşadığımız çevre ve tabiatla olan her bir münasebetimiz hak kavramı ile yakından ilgilidir. Hak, hem sorumluluklarımızı hem de korumamız, gözetmemiz gereken maddî ve manevî imkânları ifade eder. Hak, bir yönüyle Allah hakkına bir yönüyle de kul hakkına taalluk eder.

Kardeşlerim!

İslâm’da, kamu hakkı Allah hakkı kapsamında değerlendirilmiştir. Kamu yarar ve düzeninin gerçekleşmesi, toplumun huzurlu ve güvenli bir hayata sahip olması bu haklara riayete bağlıdır. Kamuya ait her türlü imkân ve nimetin, topluma ait mekânların, araç ve gereçlerin, çevre ve tabii kaynakların adalet, hakkaniyet ve liyakat çerçevesinde kullanılması gerekir. 

Kardeşlerim!

Dinî-ahlâkî değerlere duyarsızlaşıldığında, ahiretteki hesap unutulduğunda, helâl-haram sınırlarına dikkat edilmediğinde, hak kavramı önemini yitirdiğinde kamu imkânlarını suistimal edenler çoğalır. Böyle bir toplumda ise, ne kamu hizmeti lâyıkıyla gerçekleşir ne de insanlar birbirlerine güvenir. Güvenin kalmadığı yerde de huzurlu bir hayattan söz edilemez.

Oysa kamu malı emanettir. Bu emanete ihanet etmek, kişiyi hem dünyada hem de ahirette ağır bir vebal altına sokar. Rahmet elçisi (s.a.s), bu ağır vebale karşı insanları şöyle uyarır: “Kimse hakkı olmayan bir karış yeri bile almasın! Alırsa Allah, kıyamet gününde yedi kat yeri onun boynuna dolar.” , “Sizden kimi bir işte görevlendirirsek ve o da bizden iğne miktarı ya da daha büyük bir şeyi gizlerse bu bir ihanet olur ve kıyamet günü onu (kendi elleriyle) getirir.”  

Kardeşlerim!

Kamuya ait mallarda, bütün toplum fertlerinin eşit hakkı vardır. Dinimiz, başkalarının hakkını “kul hakkı”; kul haklarının gasp edilmesini ise emanete ihanet olarak değerlendirmiştir. Peygamberimiz (s.a.s), bu konuda şöyle buyurur: “Kimi bir işte görevlendirip yaptığı işin karşılığı bir ücret verdiysek, onun bu ücret dışında alacağı her şey emanete hıyanettir.”  

Aziz Müminler!

Her şeyin ayan beyan ortaya çıkacağı ahirette, hüsrana uğrayanlardan olmamak, cehenneme düşmemek için haramlara bulaşmadan, ömrümüzü helal dairede sürdürmeye özen gösterelim. Kamu mallarını, birer emanet olarak kabul edelim. İhlal edilen her kamu hakkının, zayi edilen her kamu malının,  birer kul hakkı ihtiva ettiğini asla unutmayalım. Ve yine unutmayalım ki ahirette milyonlarca insanla helalleşme imkânı olmayacaktır. Hutbemi Efendimizin bu meyandaki bir hadisiyle bitirmek istiyorum: 

“Hiç kimse Allah’ın kendisine takdir ettiği rızkı -geç de olsa- elde etmeden ölmeyecektir. Öyleyse Allah’tan (hakkıyla) sakının ve rızkınızı güzel yoldan isteyin. Helâl olanı alın, haramdan kaçının!”  

RotaHaber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Hicabi ÖZENER
1125 gün önce
Görüp duyanda zannederki Diyanet süper bir hutbe yayınladı yani görevini haerfiyyen yerine getiriyor.Ülkede bu kurum oldukca sıkıntı olmaz diye.Ancak cahilleri uyutabilirsiniz;Neden bu hutbe Maun suresinin emri ve anlamıdır diye bir ibareye yer verilmedi.?Ülkede bu fiiller işlendiği halde neden nimete yakın gelinmedi diye sormazlarmı..;???!
Ankaralı
1126 gün önce
Diyanetin aracı milyon değilmiş 350.000 TL imiş. Uyumaya devam edin siz. Aracın markası modeli belli. İnternette tüm araçların fiyatları var. Gir de bak kaç liraymış. Biri kendini kurtarmak için medya önünde fiyat o kadar değil bu kadar diyor inanmak isteyen de koyun gibi araştırmadan balıklama atlıyor.
İktisattan ekonomiden anlamayan kişiler kriz yok diyor. Neye göre kriz yok. Vatandaş borç batağında bundan haberin var mı? 2001 de yok millet intihar etti bilmem ne diyor. Hükümet medyayı satın almış hiçbir intihar vakasından doğru düzgün bahseden medya yok. Bu şu anda intihar yok demek değildir. Hergün işsizlik yüzünden intihar eden insan var.
Zaten herşeye balıklama inanmasaydınız şehrini parsel parsel satan, emsal değişiklikleriyle parayı cebe indiren başkanlara ve onun gibilere asla oy vermezdiniz.
UNAL EFENDI GIBILERE
1126 gün önce
2008 de krizin babasi oldu UNAL efendi haberin var mi,senin hukumetin o zamanlar milleti uyutmak icin ERGENEKON gibi uydurma davalari ortaya surdu,siz de afiyetle yediniz.Sizin gibilere zaten uyanmak icin 13 yil yetmez,40 yil lazim en az size.
ünal
1126 gün önce
bu haberi hükümedeymiş gibi yansıtmak ne derece hak gasbına girer bilemem ancak yargılandıkları davadan beraat eden insanların olayları gözleriyle görmüş gibi şahit olmuş gibi ve halen suçluymuş gibi yansıtmak kul hakkına girer 2001 de ülkeyi 226 milyar dolar borca sokup insaların intihar etmesine sebep olan varını yogunu kaybettirip hayatlarını altüst eden insanlar halen siyaset yapmaya devam etmelerine lafınız yok bu ülke ilk defa istikrar gördü ve görmeye devam edecek inşaallah darbeler olmayacak batmalar olmayacak inşaallah sizlerde iftiralarınız devam edin ayrıca diyanet işlerinin makam aracı 350 bin tl milyon değil o kadarda olsun ecevit şahine bindi de ülke zengin mi oldu
Murat Gulebenzer
1126 gün önce
Hirsizliklarin ortaya cikmasinin ardindan bir yildan fazla gecmis,simdi mi KULL HAKKI,HARAM diyanetin aklina gelmis,yaziklar olsun dini siyasete gore ayarlayanlara,siz diyanet camiasi,sizin hic mi ALLAH'tan korkunuz yok,hesap gunu geldiginde nasil cevap vereceksiniz?Bu haliyle diyanetin varligina da gerek yok,her cami imami o gunun,o bolgenin sartlarina gore cuma hutbesi vermeil,verebilmeli,merkezi cuma hutbe duzeni olmaz,diyanet siyasetin oyuncagi olmus.
Uğur Ertürk
1126 gün önce
Önemli olan öbür dünyaya bırakmadan bu dünyada da kamu malına el uzatandan hesap sorulabilmeli .Yolsuzluk, hırsızlık, hediye alıp verme, kayırma, rüşvet, hatır vb. şeyleri bağımsız mahkemeler kolayca yargılayabilmeli .İsrafın haram olduğu da vurgulanıp suç kapsamına alınmalı.
İsmail Abdullah Ekler
1126 gün önce
Hutbenin bir nüshasını en tepedekine,bir nüshasını veziri azama,bir nüshasınıda nazırlara iletilmesini rica ederim.
siddik kurac
1126 gün önce
gercekden hayal kirikligina ugradim bgecen yildan bu gùne kadar olan olaylar ùzerine sesi cikmayan diyanet bugùn ne degisdiki bu konuyu isledi islam adina gorùnùp kendi kasalarini dolduran bakanlar vekiller kisim amirleri devlet dairesindeki hademelere kadar her yer kokusmus bunlar milletile helales'mesi lazim onemli degil calan AKP den yada yandas olursa mahkemeye gitmeden berat ediyorlar calanlar dùsùnsùn vah onlarin haline hirsizlar.
Hacı
1127 gün önce
Valla bizim imam hutbeyi değiştirmiş, vay yaramaz seni demek sende ha
Ercan GÜRSOY
1127 gün önce
Bugün Ordu Bucak camiinde hutbeyi dinledim, kul hakkını kamu hakkını hadislerle çok güzel anlatmışlar. Ancak DİNDAR millet vekilleri dinledi mi yoksa ahirete mi bıraktılar bilemiyorum. BİR DE DİYANET İŞLERİ BAŞKANINA ALINAN HEM KUL HAKKI HEM DE İSRAF OLAN MİLYON DOLARLIK MAKAM ARABASINDAN HİÇ BAHSEDİLMEDİ, YOKSA SEÇİM ÜZERİ YİNE DİN SATILIĞINA MI BAŞLADILAR CAMİLERDE?
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=