Lütfen bekleyin..

MHP tabanı iktidara göz kırpıyor

22 Mart 2015, 15:42

"Türkiye, AKP karşısında MHP’yi alternatif olarak sıçratacak bir süreçten geçiyor."

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP olağan kurultayını Diyarbakır’da İmralı’nın mektubunun okunduğu ‘Nevruz’ günü topladı. Bu bilinçli bir tercihti ve ‘Ankara Arena’dan karşı ‘Nevruz’ ateşi yakılması amaçlanmıştı. Ayrıca, 7 Haziran için seçim startı verilecekti. Anadolu’nun dört bir yanından partililer akın etmişti. ‘İktidar ve AKP’yi durdur’ temalı Kurultaydaki heyecan, coşku ve harekete geçme telaşı ise yüzlerden okunuyordu. Kalabalık, 13 bin kişilik salona sığmamıştı. 10 binler de dışarıda, ‘Mart soğuğuna’ rağmen heyecana ortak oluyordu.


KIRAÇ MHP İÇİN "TÜRKİYE MARŞI" BESTELEDİ:


Türkiye, AKP karşısında MHP’yi alternatif olarak sıçratacak bir süreçten geçiyor. Yolsuzluklar, Saray, Erdoğan-hükümet gerilimi, çözüm süreci endişeleri, özgürlükleri hedef alan uygulama ve düzenlemeler... Memnuniyetsizler ordusunu giderek büyütüyor. “Sahip olduğu potansiyeli enerjiye dönüştürmek MHP liderliğine bağlı.” diyen partililer, işte bu zeminde kitleleri çekecek bir sinerjinin filizlenmekte olduğunu görmek istiyordu. Salondaki hava, tek aday Devlet Bahçeli’nin konuşması ve yeni vitrinde ipuçları arandı bu yüzden.

Salona tam bir düzen hakimdi. Platforma sadece Atatürk ve merhum Alparslan Türkeş’in posterleri asılmıştı. Bahçeli, kendi dev posterini yine koydurmamıştı. Ana tema ‘Bizimle Yürü Türkiye’ ile biten ‘Yolsuzluğa Yoksulluğa Karşı; Yasaklara Karşı; Hainlere Karşı; Tavizlere ve Tahriklere Karşı; Haksızlığa ve Adaletsizliğe Karşı; Çözülmeye ve Yıkıma Karşı’ afişleri salonu süsledi. Konjonktüre uygundu. Partilileri coşturan parti müzikler de öyle. Ünlü sanatçı Kıraç’a ait ‘Zalime eğilme, haksıza güvenme, yurdunu haine verme Türkiye’ sözlerinin yer aldığı seçim şarkısı beğenildi. ‘Unutma Aksaraylı hesap sorulacak’ şarkısı çalınırken ekranlara 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını simgeleyen ayakkabı kutuları, para sayma makinaları ve ‘Ak Saray’ yansıyordu.

İdeolojik bir parti olarak öne çıkan MHP’nin ‘toplumsal merkeze’ seyahati görünür hale gelmiş. Salonda klasik partili ve ülkücülerin yanı sıra farklı kesimlerden katılımcılar da vardı. ANAP ve DYP’li isimlerin yanında eski Merkez Bankası Başkanı ve 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün danışmanı Durmuş Yılmaz, bir köşede benzeri isimlerin partiye katacağı havayı haber verir gibiydi. Diğer partilerden misafirler anons edilirken en fazla alkışı, SP ve BBP’li misafirlerin alması ‘seçim işbirliği’ haberlerini hatırlattı. Bahçeli, salona ‘Nevruz ateşini yakmak için geliyor’ anonsu eşliğinde, Ülkü Ocakları üyelerinin arasından girdi. Konuşmasının genelinde coşku eksik olmadı. Mesajlarında, seçim stratejisi detaylarıyla vardı. Daha çok milliyetçi-muhafazakar tabana seslendi. “Mezrada,camide,cemevinde her gönüle gireceğiz” demesi anlamlıydı. AKP’ye yüklendi ama hedef tahtasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı koymuştu. Çok sertti eleştirileri. Yolsuzluk, hırsızlık, ihanetten, bölücülerden hesap sorulacağı eksenli ifadeleri birer ok gibi fırlattı. Vatan, bayrak, devlet vurgusu fazlaydı. Vaadi, ‘AKP’li yılları silmek’ oldu. Erdoğan’dan ‘Kaçak-karanlık sarayında diktatörlük hesapları yapan, 17-25 rumuzlu şahıs’, Başbakan Davutoğlu’ndan ‘Saray süsü, Serok Ahmet’ şeklinde bahsetti. AKP, BDP (HDP demedi) ve PKK birlikteliğinden söz etti. Bahçeli, Erdoğan’ın tavır ve söylemlerindeki çelişkilerine değinirken de salondaki coşku katlandı. “Münafıklık, Firavun ve Yezid AKP’ye hulul etmiştir.” ifadeleri ağırdı. Peygamber Efendimiz’in (SAV) hadisleriyle süsledi konuşmasını. Dede Korkut’tan uyarladığıdua ve örste demir döverek tamamladı. Salondaki coşku MHP liderini hiç şüphesiz ki umutlandırdı. Teşekkür konuşmasında “iddialıyım” derken kritik viraj gördüğü seçime doğru tarihi sorumluluk yüklendiğinin farkındaydı. zaman

Etiketler : mhp, mhp kurultay
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
emekli hasan
1126 gün önce
ben oyumu her seçimde olduğu gibi yine mhpye vereceğim. çünkü ideolojik çizgim mhpye oy vermemi şart koşuyor. her vatandaşın benimle aynı ideolojiyi paylaşması mümkün değil. ideoloji ile iktidar olunamayacağına göre lidere oy veren seçmen kitlesinin dikkatini çekmeli ve çok dürüst, yalansız, haramsız bahçeli yerine yine kendisi kadar dürüst ama farklı kitlelerden insanlarında dikkatini çekebilen bir lidere ihtiyaç var. içinde bulunduğumuz dönem bunun için çok büyük bir şanstı. mhp tek başına iktidara gelme şansını sayın bahçelinin çekilmemesi üzerine yine kaybetti.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=