Lütfen bekleyin..

Son seçim anketinin bomba rakamları !

19 Mart 2015, 10:30

Gezici Araştırma Şirketi’nin mart ayı anketine göre...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Murat Gezici’nin duyurduğu son ankette halkın derdi ne yolsuzluk ne de çözüm süreci. ‘AKP hangi konularda hata yaptı?’ sorusuna halkın yüzde 59.3’ü  ‘geçim’ dedi

30 Mart 2014 yerel seçim sonuçlarını ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden Gezici Araştırma şirketinin, Mart 2015 anket sonuçları yayımlandı. Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici’nin duyurduğu son anket 7-8 Mart 2015 tarihlerinde, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, yarısı kadın olmak üzere toplam 4860 katılımcıyla, yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı ve ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.


METROPOLL DE "AKP DÜŞÜYOR, OYLAR MHP'DE TOPLANIYOR" DEMİŞTİ:


İşte son anketin detayları:

GEÇİM SIKINTISI VE İŞSİZLİK BAŞTA

Ankette “Sizce AKP hiç hata yaptı mı?” sorusuna şu yanıt verilmiş: Yüzde 71.8 evet, yüzde 28.2 hayır. AKP’ye oy verenlerin yüzde 68.7’si ‘evet’ diyerek partilerinin hata yaptığına inanıyor. Peki AKP hangi konularda hata yaptı? Halktan üç yanıt istenen ankette bu soruda ilk sırayı yüzde 59.3 ile ‘Son dönemde geçim sıkıntısı yarattı’ alıyor. Diğer yanıtlar da şöyle: Yüzde 48.6 işsizliği çözemedi, yüzde 40.5 çözüm sürecini yönetemedi, yüzde 34.4 Ak Saray yaptırdı, yüzde 28.7 yolsuzluk yaptılar, yüzde 27 başkanlık sistemi getirmek istiyor oluşu, yüzde 17.2 eğitim sistemini çözemedi, yüzde 14.2 medyaya baskı yaptı, yüzde 11.7 yargıya müdahale etti, yüzde 10.1 Türkiye’yi kutuplaştırdı, yüzde 9.3 Avrupa ile ilişkileri geri plana attı.

HALK, BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI

Halkın, “Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna verdiği yanıt da çarpıcı. Yüzde 77.1’i hayır derken, yüzde 22.9’u evet diyor. AKP’ye oy verenlerin yüzde 64’ü de başkanlık sistemine karşı çıkıyor. “Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan görev süresi boyunca tarafsız olabileceğine inanıyor musunuz?” sorusunda da vatandaşın yanıtı şöyle: Yüzde 65.8’i hayır tarafsız olmayacaktır, yüzde  34.2’si evet tarafsız olacaktır.

HDP barajı aşıyor

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/37489.jpg

Araş­tır­ma­nın ha­ta pa­yı gü­ven ara­lı­ğı sı­nır­la­rı içe­ri­sin­de yüz­de 1,5 ola­rak be­lir­til­di.  Tür­ki­ye ge­ne­lin­de ka­rar­sız oy­la­rın da da­ğı­tıl­ma­sıy­la or­ta­ya şu so­nuç çık­tı: AKP yüz­de 39.3 ve 229 mil­let­ve­ki­li, CHP yüz­de 29.6 ve 146 mil­let­ve­ki­li, MHP 17.7 ve 118 mil­let­ve­ki­li, HDP yüz­de 11.4 ve 57 mil­let­ve­ki­li. Di­ğer diyenlerin oranı da yüz­de 2. “Tür­ki­ye­’de seç­men­le­rin yüz­de 17’si­ni Kürt kö­ken­li va­tan­daş­la­rı­mı­z oluş­turuyor” tes­pi­ti­ni ya­pan an­ket­te­ki di­ğer çar­pı­cı so­nuç da şöy­le:

KÜRT OYLARINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİM!

HDP’­ye ge­len oy­la­rın yüz­de 82- 84’ü AK­P’­den ge­li­yor. 2011 ge­nel se­çim­le­rin­de Kürt kö­ken­li va­tan­daş­la­rı­mı­zın yüz­de 50’si­nin AK­P’­ye, yüz­de 40’ı­nın BDP/HDP’­ye, yüz­de 10’u­nun ise di­ğer par­ti­le­re oy ver­di­ği ifa­de edi­li­yor.  Ge­zi­ci an­ke­ti­ne gö­re şu an bu den­ge de­ği­şi­yor: Kürt­le­r’­in yüz­de 36’sı AK­P, yüz­de 50’si HDP,  yüz­de 14’ü di­ğer par­ti­ler di­yor.

sözcü

Etiketler : anket, gezici, seçim 2015
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
asiltürk
1094 gün önce
ALPER kardesimizin yazdiklarinin altina imzami atiyorum iki kardes parti mutlaka BIRLESMELI ..!
abdurrahman
1094 gün önce
AÇ TAVUK KENDİNİ DARI ANBARINDA ZANNEDERMİŞ YİNE 13 SENEDİR YİNE AYNI ZİHNİYET İŞ BAŞINDA ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA KOALİSYON GÖSTERMESİN
zafer
1095 gün önce
Saçma bir öngörü... 2011 de kürtlerin %60 zaten Akp ye oy veriyordu...

Cumhurbaşkanlığı seçiminde %80 demirtaşa verdi.... 4 milyon oy aldı demirtaş... bunun 3,5 milyonu kürt oyu idi...

bölgeden akpye giden oylar türk ve araplardan kısmen zazalardan giden oylardır...

hdp %8,5 ile 11 arasında oy alacaktır... %70 ile %85 kürt oyu HDP ye gidecektir... zazalar dahil...

kürt seçmen sayısı 5-6 milyon arasındadır...
Cemil Hamatoglu
1095 gün önce
Bu anketlere inanmak safliktir ama Türkiyede o kadar Satilmislar varki adeta MHP yi iktidar olmasindeyi ayaklarina sarilmislar asiliyorlar malef cünkü MHP basa cecerse hayinlik yapamayacaklar calamayacaklar
mehmet ali
1095 gün önce
MHP yönetimi aklını başına toplamalıdır.Engin Alan gibi efsane isimleri,Sinan Ogan gibi parlayan yıldızı partiden uzaklaştırmakla ne yapmaya çalışıyorlar anlamadım.sanki oy almaya korkar gibi bir tutum içindeler
ibrahin cat
1095 gün önce
Ben ce bu anket gine tarafli mhpnin oyu % 22asagi gegil bence chp de biraz daha yukari tirmana bilir yandi akp
hüseyin albay
1095 gün önce
MHP nin oyları yüzde 20 leri bulduğu an,akp, hdp koalisyonu dahi hayal olacak,o zaman MHP li yetkililere çok büyük iş düşüyor,1- hafta sonu yapılacak olan kongırede çalışan,dürüst bir yönetm 2-yöresel olarak halkın beklentilerine göre aday tesbiti şart oluyor.3-özellikle ekonomik konularıda içine alan inandırıcı br propağahda süreci,4-sandıkalara sahip çıkarak gidilecek bir seçim.işte akp nin sonunu hazırlıyacak ana hatları ile bir seçim dönemi.
efe
1095 gün önce
cumhurbaşkanının görev süresi boyunca tarafsız olabileceğine inanan %34,2 lik kısım ne kullanıyor acaba... adam cumhurbaşkanı olduğu ilk gün taraflı olduğunu gösterdi. Ben bir mhp li olarak, abdullah gülden şikayet ederken başımıza daha beteri geldi... Allah bunları bildiği gibi yapsın inşallah bir gün hak yerini bulacak.
ALPER
1095 gün önce
MHP YÖNETİMİ BİLMELİDİRKİ TÜRK MİLLETİNİN TEK ÇARESİ MİLLİYETÇİ İKTİDARDIR BU OY ORANLARI ÜLKÜCÜLER İÇİN ASLA YETERLİ DEĞİLDİR.MHP YÖNETİMİ BU BAĞLAMDA TÜM PLAN VE PROJELERİNİ HAZIRLAMALI VE TÜRK MİLLETİNİN TAMAMINI KAPSAYICI EKONOMİK VE KÜLTÜREL PROJELERLE TÜRK MİLLETİNİN HUZURUNA ÇIKMALIDIR.GELİNEN VAHİM DURUM TÜRK MİLLETİNİN VAROLMA SAVAŞIDIR VE TÜM ÜLKÜCÜLER BİRLİK OLMAK ZORUNDADIR.BU BAĞLAMDA MHP BBP BİRLEŞMESİ MHP İKTİDARININ ÖNÜNÜ AÇACAKTIR. ŞEYTANLA BİLE İTTİFAK YAPANLARA KARŞI MHP YÖNETİMİ BBP İLE BİRLEŞMEK ZORUNDADIR.TÜM ÜLKÜCÜLERİ VE TÜRK MİLLETİNİ MHP SANCAĞI ALTINDA TOPLAMAK TARİHİ BİR GÖREVDİR.
tarik
1095 gün önce
Mhp nin oy orani yine yanlis tahmin%22veta uzeri
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=