Lütfen bekleyin..

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen MHP'den aday adayı oldu

17 Mart 2015, 21:46

2012 yılından bu yana Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanlığı görevini yürüten Ali Yücelen, MHP'da milletvekili aday adayı oldu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı, TÜGİAD’ın Ankara Şubesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya TÜGİAD yönetim kurulu, komisyonlar, Ankara, Bursa, Çukurova, İzmir şube başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra onursal üyeler ve farklı kentlerden yüzlerce üye katıldı.

TÜGİAD üyeleri Ankara’daki toplantıya Anıtkabir ziyareti ile başladı. Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk ’e saygılarını bildiren TÜGİAD üyeleri daha sonra toplantılarını gerçekleştirmek üzere TÜGİAD Ankara şube merkezinde bir araya geldiler. Ali Yücelen bu toplantıda istifa ederek MHP ’den aday adayı olduğunu duyurdu.

 

Başkanlık görevini 2012 yılındaki genel kurulda teslim aldığını ve o günden bu yana kendisine gösterilen güvene layık olmak için çalıştığını anlatan Yücelen, başkanlık döneminde gerçekleştirilen yapılan icraatları anlattı.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, Türkiye’de ekonominin son durumu için ” Maalesef Türkiye bütün dünya bir yapısal değişimin eşiğindeyken bırakın yapısal değişimi orta vadede dahi ekonomimizi şoklardan ve risklerden koruyacak hiçbir adımı atamamıştır.” dedi.

Türkiye’de baş gösteren genel sıkıntılara bakıldığı zaman, bu sıkıntıların kişisel vesveselerden kaynaklandığını söyleyen TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, "Bugün ülkemizdeki genel sıkıntılara baş gösteren sıkıntılara baktığımız zaman, bu sıkıntıların hep suni sıkıntılar olduğunu, kişisel kaygılar, vesveseler ve tartışmalardan kaynaklandığını. Maalesef bu vesveseler yüzünden asıl konuya eğirilmemek kaynaklandığını görüyoruz. 2001 yılında alınmış önlemlerle ekonomiyi 4-5 sene yani güzel bir şey yapılmadı demek yanlış olur. Ama o dönemin etkisiyle alınan bazı önlemler yürütmüş olmak bugün, her yapmış olduğunuzdan sıyrılma sonucunu size getirmez. Maalesef Türkiye kendini geleceğe taşıyacak olan adımları atamamıştır. Maalesef Türkiye bütün dünya bir yapısal değişimin eşiğindeyken bırakın yapısal değişimi orta vadede dahi ekonomimizi şoklardan ve risklerden koruyacak hiçbir adımı atamamıştır. Bugün dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir Merkez Bankası’nın aldığı karardan sokaktaki vatandaşımız bile etkileniyor." açıklamasında bulundu.

"ARTIK ONU DÜZELTMEK ÜZERE ATILAN ADIMLARIN DA FAYDALI OLMAYACAĞI DÜŞÜNÜYORUM"

Yucelen, Merkez Bankası’na yönelik söylemleri de şöyle değerlendirdi: "Maalesef ekonomi bilimine baktığımızda buraya ilgilendiren parametrelere baktığımızda bu faizin düşüşü her zaman piyasa faizlerinin düşüşünü de beraberinde getirmez, politika faizinin düşüşü. Bazen doları arttırarak, bazen ithalatı arttırarak, çoğu ithalat bizim iç tüketimimiz. Fiyatları arttırarak ülkede çok aşırı bir enflasyona hatta yabancı paranın kendi paramızdan daha çok tercih edilmesi anlamına gelen Dolarizasyona sebep olur. Bu da ülke yönetenlerin elinden ekonomiyi yönetme fırsatını çeker alır. Yarın öbür gün ne yaparsanız yapın, hele elinizde 40 milyar dolar kullanılabilir net rezerviniz varsa yaptığınız hiçbir şey işe yaramaz. Velhasıl bu tartışmaları yaparken önce bunları değerlendirmek gerekiyordu. Yani biz bunları indirirsek ne olur? Maazallah önümüzdeki günlerde var. Yine bunları yaşıyor olacağız. Allah korusun eğer önümüzdeki günlerde yanlış adımlar atılırsa ki ben atılmaması düşünüyor ve bunu ümit ediyorum. Artık onu düzeltmek üzere atılan adımların da faydalı olmayacağı düşünüyorum. Yani eğer geçmişte de bu adım atılsaydı bugün Dolar 3.30’lardaydı 2.60’tan ziyade. Velhasıl şimdi birazcık o tabloya bakmak lazım. Tamam Merkez Bankası o gün indirmemişti. İkna falan da olmamıştı kimse. Biz diyoruz ki: ‘bravo bürokratlar bunu yaptı’ evet yaptılar ama öbür taraftan da bunu isteyen bir kesim vardı."

"BİZİM SERMAYE BİRİKİMİMİZİ İMALAT ÜZERİNDEN SAĞLAMAMIZ LAZIM"

Sermaye birikiminin inşaat üzerinden değil de imalat üzerinden yapılması gerektiğini söyleyen Yücelen, "Bizim sermaye birikimimizi imalat üzerinden sağlamamız lazım. İnşaat üzerinden değil. İnşaat bir tasarruf aracı değildir. Ben buradan vatandaşlarıma da sesleniyorum. Bu siyasetten uzak bir söylemdir. Yani diyorum ya bunu bazen bazıları görmüyor olabilir, bazıları efendim gözünden kaçırıyor olabilir ama inşaat gayrimenkul bir tasarruf aracı değildir. Yarın bunların değeri düştüğünde oraya yatırdığınız paranız pul olur. yatırım araçları düzenlemeye, piyasa düzenlemesine ihtiyaç olan, ihtiyacı olan araçlardır. Yani yarın bu strateji, bu politika bize çok büyük sıkıntılar verebilir." ifadelerini kullandı.

“BEN GÖREV VERİLİRSE GEREKİRSE KAPININ ÖNÜNDE BEKLEMEK ÜZERE GİDİYORUM”

MHP’den aday adayı olma konusuna da değinen Ali Yücelen, "İnandığım, Sayın Devlet Bahçeli önderliğindeki MHP’den aday oldum. Aday adayı oldum. Allah nasip ederse ileride hangi görevi verirlerse hizmet etmeye devam edeceğim. Bu arada şunu da söyleyeyim bu sadece bir aday adayı ilanı değildir. Bu bir tavır ilanı yani ben oraya aday olmak üzere falan gitmiyorum. Ben görev verilirse gerekirse kapının önünde beklemek üzere gidiyorum. Fizikken, ruhen orada olmaya gidiyorum. Allah razı olsun dernek üyelerimiz dualarını bizden eksik etmiyorlar. Dernek üyelerimizin arasından her görüşten her fikirden arkadaşlarımız var onlar tabi ki kendi görüşlerine uygun partileri, kendi görüşlerine uygun efendim grupları da destekleyeceklerdir. Ama ben dernek üyelerimizin icazeti, izni olmadan bu yola çıkmazdım. Genelde baktığımda bunca yıldır beraber çalıştığımız arkadaşlara baktığımda Milliyetçi Hareket Partisi’nin siyasete girmek açısından en doğru parti olduğunu bana arkadaşlarım ifade ettiler." ifadelerini kullandı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
elif
1129 gün önce
haşırlı uğurlu olsun. görevinde başarılar. sevgi ve saygılarımla,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=