Lütfen bekleyin..

"MHP'de Genel Başkanlık Arayışı Var mı?" Semih Yalçın cevapladı...

16 Mart 2015, 21:49

Genel Başkan yardımcısı Yalçın'dan Kurultay öncesi açıklama...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP 11’inci Olağan Kongresine hazırlanıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Olağan Büyük Kongresi, bu yıl 21 Mart’ta yani Nevruz’da düzenleniyor. Kongre, parti içi en büyük buluşma olması kadar 7 Haziran seçimleri için çalışmaların çıkış noktası olacağı için de önemli. Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, kongre sonrasında partisinin seçim çalışmalarına büyük bir hız vereceğini söyledi. Seçimlerden partisinin iktidar olarak çıkacağını belirten Semih Yalçın, başarısızlık eşiğini ise “Mevcut durumdan aşağıda kalmak” olarak tanımladı.

 

GENEL BAŞKAN YARIŞI OLUR MU?

Yalçın, “Başarısızlık yeni bir Genel Başkan arayışını beraberinde getirir mi?” sorusuna ise “Sayın Genel Başkan Emr-i Hak vaki olana kadar bu partinin başında kalacaktır” yanıtını verdi.

21 Mart’ta yapılacak büyük kongrenin önemi, anlamı nedir?

11’inci Olağan Kongremizi idrak edeceğiz. Bir siyasi partinin hayatındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Biz birini daha çok namüsait bir ortamda yaşıyoruz. Ama diğer taraftan da bu namüsait durumdan halk oyuyla kurtulacağımız bir gün de yaklaşıyor. 7 Haziran’ı kastediyorum. Bir memleketin meselesi ne olursa olsun bunun onayını halkın vermesi lazım. Sandıktan çıkması lazım bu değişimin. Yeni gelen iktidarın yetkiyi halktan alması lazım. Başka bir yolla bir ülkede halkın problemlerine çözüm bulunmaz. Bu nedenle biz 21’inde, Nevruz’da yapacağımız kurultayımızı 7 Haziran’a atıf yaparak ilan edeceğiz. Eş zamanlı olarak bu çalışmaları bugüne kadar yaptık. Bu sinerjiyi seçim sandığına taşıyacağız. Bu kongreyi bu umutla yapıyoruz.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/37424.jpg

Özellikle 21 Mart tarihi seçildi. Farklı bir mesajı olacak mı partinin?

Sayın Genel Başkanın olacak. Onu o gün orada dinleyeceğiz. Çözüm süreci dâhil hepsine bir cevabı olacak. Geleceğe bir seslenmesi olacak. Nevruz’un manasına uyan o diriliş mantığından hareket ederek ülkeye önemli mesajları olacak.

Sloganlar ne olacak?

Ana slogan olarak, “Bizimle yürü Türkiye” kullanılacak. Bu taşıyıcı olacak. Bunun önüne değişik sloganlar eklenebilir mesela “Terörden kurtulmak için bizimle yürü Türkiye” olacak.

Kongrenin ana mesajı ne olacak?

7 Haziran ve sonrasıdır. Çünkü biz 7 Haziran’a çok ciddi anlamlar yüklüyoruz. Bir milat olarak, milletin bir karar anı olarak görüyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılardan bir kurtuluş anı olarak görüyoruz. Bu siyasi zihniyet devam ettiği takdirde Milliyetçi Hareket Parti, 7 Haziran’dan sonrasını çok tehlikeli görüyor. 7 Haziran’dan sonrasını yok görüyor. Bu kadar önem atfediyoruz.

Seçim çalışmalarının başlangıcı burada yapılacak. Kongreden sonra nasıl devam edecek seçim çalışmaları?

Seçim çalışmaları başladı aslında, aday adayları çalışıyor şimdiden. MHP seçim süreci içinde sahada çalışıyor. Kongre 7 Haziran’a giden yolda bir çıkış noktası olacak. Sonrasında MHP çalışmalarını en üst seviyeye çıkaracak.

Genel Başkan’ın bundan sonrası için Tunceli örneğinde olduğu gibi farklı bir ziyareti düşünülüyor mu?

Bunun için henüz erken ama Genel Başkan her yere gidecek bundan sonrasında. Öyle ayrım olmayacak. Tunceli’de aday olmak isteyen pırıl pırıl bir bayan var. Hakkari’den bir kurmay albay aday olacak. Orada görev yapmış. Bunlar önemli hareketlilikler, önemli emareler. Biz 21’inden sonra daha da hızlanacağız.

Seçim için MHP açısından başarı kriteri nedir?

Biz iktidar olacağız. MHP’nin hedefi tek başına iktidardır. Bu seçimde. Seçim sonrasında alacağımız iyi sonuç tek parti iktidarını yakalamaktır. AKP tek başına iktidar olamayacak bu seçimde, bunu öngörüyoruz. Bu gerçek anketlerde görülüyor. Tek başına iktidar olamayacakları için, “Acaba HDP’yi de Meclis’e sokup stepne yapar mıyız, onlarla bir koalisyon ortaklığı oluşturur muyuz?” diye arka planda bir gayret içindeler.

Sizin sadece oylarınızın artması yeterli bir başarı mıdır sizin için? Başarısızlık nedir?

Hayır ama başarısızlık da mevcut durumdan çok daha aşağıda kalmaktır.

Mevcut halinizden birkaç puan yukarıda kalmak başarı olabilir mi?

Şimdi iktidar hedefleyen bir parti iktidara ulaşmak durumunda bunda haklısınız. Ama başarının çeşitleri de var. Gayret etmişsiniz, iktidar olamamışsınız ama iyi bir sonuç almışsınız. Bunu başarısızlık olarak sayamazsınız. Basın mensupları sayesinde biz 30 Mart’ta artırdığımız oyu anlatmakla güçlük çektik. Çok net bir şekilde iktidar 2 milyon oy kaybediyor, diğer partiler yerinde sayıyor. MHP 2 milyon 300 bin oy artırıyor. Neredeyse kabahatli çıkacağız.

İktidar hedefine ulaşamamak MHP içinde nasıl bir etki yaratır?

O, ortaya çıkan sonuçlara göre farklı değerlendirmeleri beraberinde getirebilir. Oranlar önemli olabilir işte bu noktada.

Hangi koşullarda Genel Başkan dahil taban yönetime tepki gösterirse haklı bulursunuz?

Taban yönetime tepki göstermez. Niye göstersin? İktidara gelemedi diyelim ama iktidarın büyük ortağı oldu bunu başarısızlık mı sayacaksınız?

Sizce bundan sonra, seçim sonuçları da beklentilerin altında kalırsa bir genel başkan değişikliği ister mi taban?

MHP’de bugün itibarıyla herhangi bir Genel Başkanlık sorunu yok. Sayın Genel Başkanımız tek aday olarak çıkar, kongresini alır. Biz CHP veya diğer siyasi partiler gibi değiliz. İdeolojik hareketliliğimiz farklılık arz ettiği için bu bazen doğru anlaşılmıyor. Bundan sonra da Sayın Genel Başkan bu partinin başında kalmaya devam eder. Sayın Genel Başkan’ın bu partinin başında olması gerekir, olacaktır da. Sayın Genel Başkan Emr-i Hak vaki olana kadar da bu partinin genel başkanı olarak kalacaktır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Poyraz
1096 gün önce
Devlet bahceli dürüst birisi siyasetde dürüstlük kazanmaz adı üstünde siyaset ihdidar olmak isdiyorsa mhp kafirin toploguna maşallah diyecek müslümanında topluluguna maşallah diyecekki ihdidar olalım
MUSTAFA ERAY
1098 gün önce
Sayın Devlet Bahçeli çok dürüst ve kaliteli bir devlet adamdır saygı duyuyoruz ama siyasetci değil lütfen onursal başkan olarak kenara çekilsin partiye gerçek bir lider bulunsun.
ersay
1098 gün önce
yokmu mhp nin içinde milletvekili yada yönetici olupta bahçelinin karşısına çıkıp;genel başkanım 18 yıldan beri partinin başındasın , başarısız bir koalisyon ortaklığı döneminiz oldu halkta bir karşılığınız yok onca seçim yaşadınız türk milleti size teveccüh göstermiyor ,akp Allah bahçeliyi mhp nin başından eksik etmesin diye zil takıp oynuyor,harekete dinaminizim ve heyecan aşılayamıyorsunuz,parti tabanı sizden umudunu kesmiş diyecek ARTIK ŞEREFLİ 3.LÜKLERE MAHKUM EDİLMİŞ ETTİRİLMİŞ BİR MHP istemiyoruz diyecek kocaman yürekli bir milletvekilimiz bir genel merkez yöneticimiz bir belediye başkanımız bir il başkanımız yokmu ?Allah peygamber aşkına... yokmu hislerimize tercüman olacak kimse ?bu kadarmı seviyorsunuz altınızdaki koltukları?
Mehmet Bucak
1098 gün önce
Verdiği cevaba bak böyle kalitesiz adamların olması bir ülkücü olarak insanı kahrediyor. Sanırım yine aday olacaktır.Kurşun asker Ülkenin içinde bulunduğu şu kıritik dürüm ve zalim akp olmasa na oy alır.Kalbimize taş basıp zalim akp den kurtulmak için partimize oy vereceğiz bahçeli için değil
nejdet
1098 gün önce
Yazık çok yazık.
nejdet
1098 gün önce
Semih Yalçın şunu çok iyi biliyor ki kendisi gibi hantal, düşünce yoksunu insanlar yeni yönetim gelince kenara atılacak kimse önünde eğilip bükülmeyecek. Böyle iyi. % 14-15 korunsun koltuk bizim olsun. Yok artık öyle yağma yeter artık. Çekin gidin artık gençlerin önüne taş koymayın. Ümit hocayı almadınız kurultaya bu ülkücüler bunları unutmadı. Bu dava kimsenin tapulu mali değil. Biz size rağmen bu partiye oy veriyoruz. Eskisi gibi değil artık semih bey karşınızda entelektüel birikimi yüksek bir ülkücü gençlik var.her anlamda aydınını yetiştirmiş yüksek bir kadroyla karşı karşıyasınız. İnanın senin gibi insanların düşüncesine tenezzül bile etmeyecek gençlik var.
ersin
1098 gün önce
sayın karaca 17 yıldan beri bahçeli mhp nin başında ve kaybettiği seçim sayısını biz unuttuk..taban artık değişim istiyor bunu görmemek ülkücü harekete verilebilecek en büyük zarardır diye düşünüyorum.herkesi bbp li bilmem nereli diye suçlamak da faydasız..gözünüz açın ve değişim isteğini görün.başarız olan gidecek halkta kredisi olan tabanın sesini dinleyen ülkücüleri bağrına basan bir yönetim gelecek..çatlasanızda patlasasınızda kurşun askerlere rağmen koyunlara rağmen bu gerçekleşecek..mhp nin önü açılacak
mahmut
1098 gün önce
Gaziantep in anasını ağlattın bari genel merkezide mahvetmeden bırak git sivastan aday ol bakayım kim sana oy verecek
Alperen
1098 gün önce
Ben bu seçimde Devlet Bahçeli'ye rağmen son kez MHP'ye oy vereceğim. O koltuk Bahçeli'ye babasından miras kalmadı. Bu seçimden sonra da bırakmazsa bir Ülkücü/Türk milliyetçisi olarak MHP'ye oy atmayacağım. Bahçeli o koltuktan indikten sonra sizin gibi kapıkulları da bu partiden def edilecek Semih Yalçın.
Ahmety
1098 gün önce
ben başka yere gidemem mhp den başka fakat genele yayılmak ortadakileri de almak lazım nezamannnnn
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=