Lütfen bekleyin..

Efkan Ala hakkında Yüce Divan talebi

12 Mart 2015, 22:16

CHP Efkan Ala’nın Yüce Divan’da yargılanmasını sağlamak amacıyla Meclis soruşturması açılmasını istedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP, yandaş medyanın hayali Twitter yazışmaları üzerinden CHP’yi hedef alan karanlık senaryolara altyapı hazırlamaya yönelik karalama kampanyası ve psikolojik harekât için sahte ve yanlış veriler hazırladığı, görevini kötüye kullandığı, suçluyu kayırdığı  gerekçesiyle eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Yüce Divan’da yargılanmasını sağlamak amacıyla Meclis soruşturması açılmasını istedi.

Hazırlanan önergede, “İçişleri Bakanı Ala, kara propaganda yayınları için çeşitli bilgileri derleyerek, komploların üretilmesini sağlayacak sahte, yanlış dezenformasyon verilerini bu kurumlara iletmektedir.” denildi.

Yandaş medyanın CHP ve İstanbul Milletvekili Umut Oran’ı hedef alan yayınlarına yönelik Meclis de harekete geçirildi. Daha önce konuyla ilgili hukuki ve idari anlamla 20’yi aşkın başvuru yapan CHP, konuyu Meclis gündemine de soruşturma önergesi ile taşıdı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın hazırladığı ve 58 milletvekilinin imzasını taşıyan soruşturma önergesinde, kamu düzeni ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olan İçişleri Bakanı’nın ‘görevini kötüye kullandığı, istihbarat aracılığıyla izlediği, takip ettiği muhalefet partisi mensupları aleyhine çeşitli komplo iddiaları oluşturarak kara propaganda merkezlerine aktardığı’ iddia edildi.

Olmayan hayali Twitter yazışmaları ile CHP’ye yönelik çok ağır suçlamalar yapıldığı belirtilen önergenin gerekçesinde, “Kamuoyunca ‘havuz medyası’ olarak tanımlanan Ethem Sancak medya grubu tarafından 17 Şubat 2015 tarihinde son derece ağır, ‘iftira’, ‘suç uydurma suçu’ niteliği taşıyan yoğun bir karalama yayınına, psikolojik harekâta başlandı. Bu grubun ardından diğer yandaş medya kuruluşlarınca da sürdürülen bu karalama kampanyası ile CHP milletvekilleri üzerinden doğrudan anamuhalefet partisi hedef alınmaktadır. Olmayan hayali Twitter yazışmaları ile CHP’ye yönelik çok ağır suçlamalar yapılmakta, geleceğe dönük bazı karanlık senaryoların altyapıları bugünden hazırlanmaya çalışılmaktadır.” ifadelerine yer verildi. Ala’nın İçişleri Bakanı görevini kötüye kullanmanın yanında, TCK’nın ‘suçluyu kayırma’ başlıklı 283’üncü maddesini de çiğnediği savunulan önergede, şöyle denildi: “Zira iktidar yanlısı medya grubu, muhalefetin görevini yapmasını engelleme amacıyla suç uyduruyor ancak kolluk kuvveti herkesin gözü önünde gerçekleşen bu olaylara karşı tek bir adım dahi atmıyor, yaşananları görmezden geliyor, yani suçluyu kayırmayı tercih ediyor. Bu hukuksal ve siyasal gerçekler ışığında başta CHP milletvekillerini ve CHP’yi, ancak gerçekte parlamenter demokratik hukuk sistemini işlevsiz bırakmaya ve hatta tümüyle ortadan kaldırmaya yönelik iftira ve suç uydurmaların tüm boyutlarıyla incelenerek soruşturulması, gerçeğin tüm çıplaklığıyla ortaya konulması ve sorumlularının saptanması gerekmektedir.” zaman

Etiketler : Efkan Ala
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=