Lütfen bekleyin..

Emekli aylığı 403 TL’ye düştü

06 Mart 2015, 10:07

Emekli kan ağlıyor...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sosyal Güvenlik Reformu’yla emekli maaşlarının hesaplanma sistemi sil baştan düzenlenmişti. Reform sonrası emekli olanlara, ‘komik’ denecek maaşlar bağlanıyor. Daha önce emekli aylıklarındaki refah payı olarak ifade edilen pay yüzde 100’den yüzde 30’a düşürüldü. Maaş bağlama oranı da her yıl için yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye indirildi.

Sosyal Güvenlik Reformu’nun emekli maaşları üzerindeki olumsuz etkisi giderek artıyor. Reform sonrası düşmeye başlayan emekli aylıkları 403 liraya kadar indi. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 3.925 gün ile emekli olan vatandaşa 403 TL maaş bağlandı.

Reformla emekli maaşlarının hesaplanmasına ilişkin sistem sil baştan düzenlenmişti. Maaş bağlama oranları düşürülerek emekliye daha az aylık ödenmesi hedefleniyordu. Maaş bağlama oranlarının düşürülmesinin etkisi giderek büyüyor. Yeni emekli olanların maaşlarında önemli düşüş yaşanıyor. Pek çok alanda önemli düzenleme getiren Sosyal Güvenlik Reformu, emekli maaşlarında büyük haksızlıklara kapı araladı. Reform ile maaş bağlama oranları düşürülürken emeklinin büyümeden aldığı pay da azaltıldı. Daha önce emekli aylıklarına refah payı olarak ifade edilen büyümeden yüzde 100 oranında pay verilirken 2008 yılında çıkartılan reform ile bu oran yüzde 30’a düşürüldü. Maaş bağlama oranı da her yıl için yüzde 2,5’tan yüzde 2’ye indirildi. Bu değişiklikler reform sonrası emekli olanlara, ‘komik’ denecek emekli maaşları bağlanıyor. 2008 yılından önce emekli olanlar en düşük 900 TL civarında maaş alırken reform sonrası emekli olanların maaşı düşüyor. Bu düşüş, gün geçtikçe daha belirgin hale geliyor. 1 Kasım 2013’te Emekli Maaşı talebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuran vatandaşa, bir ay sonra 403 TL maaş bağlandı. Bu yıl başındaki zamla emekli maaşı 421 TL’ye yükseldi. 2000 sonrası emekli olanlara intibak da uygulanmadığı için yeni emeklilerle eski emekliler arasındaki maaş farkı büyüyor.

Reform sonrası dönemde yıllar itibarıyla bakıldığında 2010’da en düşük 725 olarak bağlanan emekli maaşı, 2011 yılında 695 TL’ye indi. Bu rakam 2012 için 639 lira idi. 2013’te ise düşüş daha büyük oldu ve emekli maaşı 403 TL’ye kadar geriledi. Asgari ücretli bir işçi için yaklaşık 315 TL SSK primi ödendiği dikkate alındığında bağlanan maaşın yetersizliği daha net ortaya çıkıyor.

Reform ile birlikte düşük prim ödeyenlerin emekli maaşları çalıştıkça da düşmeye başladı. 2008’den sonra asgari ücret veya asgari ücrete yakın ücretle adına prim ödenenlerin alacağı emekli aylığı gün geçtikçe azalıyor. Türkiye’de çalışanların önemli bir bölümünün asgari ücret üzerinden  sigortalı gösterildiği dikkate alındığında çalışanların önemli bir bölümünün maaşında düşüş getiriyor. Bu düşüşü engelleyebilmek için yüksek prim gösterilmesi gerekiyor. zaman

 

Etiketler : emekli, sgk,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
nukcu
1113 gün önce
koyunlar parayı ne yapsı
yorum63
1113 gün önce
İyi oluyor hepsini kessinler bunların yine sesi çıkmaz yine gider mühürü ampule bastım der. Deveye diken insana bilmem ne eden yar nır misali.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=