Lütfen bekleyin..

10 madde sıralayan Demirtaş açıkladı: Öcalan "silah bırakın" demedi !

26 Şubat 2015, 11:41

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, PKK lideri Öcalan’ın çözüm için önerdiği ve üzerinde uzlaşma sağlanan 10 maddelik taslağı hükümetin değiştirmek istediğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CNN TÜRK'e konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ınhükümete gönderdiği 10 maddelik taslaktan bahsetti. Demirtaş ayrıca "Hükümet, 'Öcalan PKK'ya silah bırakma çağrısında bulunuyor' diyecekti. Biz de bunun doğru olmadığını açıkladık." dedi.

"Bir taslak metin üzerinde anlaşılmıştı ama hükümet bu metni değiştirmek istedi ve 'Bu metni açıklayalım' dedi. Hükümet, 'Öcalan PKK'ya silah bırakma çağrısında bulunuyor' diyecekti. Biz de bunun doğru olmadığını açıkladık. Hükümet ve HDP temel 10 maddeyi müzakere etmek üzere anlaştık diyeceğiz. Hükümet mensupları hâlâ daha bu temel 10 maddeden söz etmiyor. Hükümet, Öcalan silah bırakma çağrısı yapsın diyor başka da bir şey demiyor."

 

"İmralı'da ciddi bir mesafe alınamadı"

Demirtaş, sürecin şeffaf yürütülmesi gerektiğini belirterek, "Çözüm sürecinde kapalı kapılar ardında gizli iş yapıyor izlenemini vermemek lazım" dedi ve şöyle devam etti:

"Diyalog aşamasından müzakare aşamasına geçilecekti. Taraflar birbirlerine projeler sunup ortak bir mutabakat çıkaracaklardı. Bu kamuoyula paylaşılacaktı. Bu konuda anlaşılmıştı. Maalesef bu konuda İmralı'da ciddi bir mesafe alınamadı. Gelinen aşama kamuoyuyla paylaşılacaktı, hükümet de buna razı olmuştu."

"Görevimizi yapıyoruz"

Demirtaş, hükümetin kendilerini suçlayan dili bırakması gerektiğini de savundu, "Görevimizi yapıyoruz" dedi.

"Öcalan, 'Temel ilkeleri müzakere edelim, silah bırakma çağrısı yapacağım' diyor. PKK da, 'Silah bırakmam' diyor, 'Bırakacağım' diyor; ama sürecin başındaki müzakereyi hatırlatıyor. Hükümet, şu aşamada deniliyor ki, 'Öcalan silah bırakma çağrısı yaptı, HDP açıklamıyor.' Böyle bir şey olabilir mi? Süreçte çok dürüst davranıyoruz. Tarafları manipüle etmiyoruz, herkesin içi rahat olsun. Biz barışı hasretle, özlemle istiyoruz."

10 madde

Hükümet tarafı PKK’dan silahların bırakılmasıyla ilgili açıklama yapmasını isterken, Kandil’in önceliği ise PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sunduğu, Kürt sorununun çözümünü öngören yeni yol haritası olarak belirlediği 10 maddelik paketin kabul edilmesi ve müzakerelere geçilmesi.

Söz konusu 10 madde şunlar:

1-  Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği
2-  Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması
3-  Özgür Vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri
4-  Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar
5-  Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları
6-  Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı
7-  Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri
8-  Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik ve eşit mekanizmaların güvenceleri
9-  Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması
10- Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa

Çözüm süreciyle ilgili tartışmalar ve kaygılar hem Kandil'den hem de HDP tarafından gelen açıklamalarla belirtilmişti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=