Lütfen bekleyin..

Teknik öğretmenlerden iddialı 'mühendislik' açıklaması

21 Temmuz 2013, 13:48

"Mühendislik Disiplinine Yeni Bir Soluk Getirmeye Kararlıyız."

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Teknik Eğitim Vakfı Başkanı Özkan Avcı, teknik öğretmenlere mühendislik yolunu açan sınavın gerçekleşmesinin ardından bir basın açıklaması yaptı.

"Mühendislik Disiplinine Yeni Bir Soluk Getirmeye Kararlıyız." ifadesini kullanan Avcı, teknik öğretmenlere mühendislik yolunu açan sınav hakkının tanınmasının önemli bir adım olduğunu kaydetti. Ayrıca Avcı, halihazırda bulunan aksaklıkların giderilmesi için neler yapılması gerektiğini de belirtti.

İşte TEKEV adına Başkan Avcı tarafından yapılan açıklama:

Günümüzden tam 21 yıl önce yürürlüğe giren Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki tüm siyasi partilerin üzerinde uzlaştığı ve adeta oybirliği ile kabul edilmiş 3795 Sayılı “Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun”uygulamaları hakkında görüşlerimizi, temennilerimizi ve öngörülerimizi sizlerle paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

21 yıldır uygulanması için çaba sarf ettiğimiz “Teknik Öğretmenlerin Mühendislik Tamamlama Programı” için bu gün ilk adım olan giriş sınavını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu vesile ile emeği geçen bütün yetkililere, ilgililere, siyasi parti temsilcilerine ve şahıslara huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Teknik Öğretmenler bu anlamda atılan adımı çok yerinde ve takdirle karşılamış, yaklaşık 40.000 Teknik Öğretmen bu gün Ankara’nın muhtelif okullarında sınava girerek bu haktan yararlanmak üzere kararlılık göstermiştir.

Bilindiği gibi, kamuoyunun şiddetli talebi ve uzun yıllardır kamuda hak mağduriyetleri ile yüzyüze olan Teknik Öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermek üzere, mühendislik tamamlama uygulamaları acele ile gözden geçirilmiş, Üniversiteler Arası Kurul (UAK) ve YÖK Genel Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda geçici ve bu yıllık bir çözüm bulunulmuş, sınav yapma yetkisi ÖSYM'ye verilerek bulunduğumuz noktaya gelinmiştir.

Teknik Öğretmenin Mühendis Olması İçin İlk Adım Atıldı, Devamını Bekliyoruz.

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında uygulamanın sürekliliğinin sağlanması ve daha sağlıklı işlemesi açısından aşağıdaki hususlar çerçevesinde 3795 sayılı Kanun'da değişiklik yapması önem arz etmektedir;

1.Teknik Eğitim Fakülteleri 13.11.2009 Tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kapanmış, aynı kararla Teknoloji Fakülteleri kurulmuştur. 3795 Sayılı Kanun’un 1. maddesinde belirtilen mühendislik tamamlama eğitiminin yapılacağı fakültelerin yeniden belirlenmesi ve tanımlanması,

2.3795 Sayılı Kanun’da yer alan tamamlama eğitimi alınarak mühendis olunabileceği hükmüne ve bu kapsamda çok sayıda Teknik Eğitim Fakültesi mezununun talebinin olmasına rağmen, kendisini millet iradesinin üzerinde gören yaklaşıma gelecekte de fırsat vermeme adına, uygulamayı kolaylaştıracak şekilde ilgili maddenin yeniden düzenlenmesi,

nedenleri ile bu kanun’da değişiklik yapılması zorunlu ve gerekli olmuştur.

Uygulama, bireyin kendini yetiştirme ve geliştirme hakkı “Hayat Boyu Öğrenme” ilkeleri çerçevesinde kalıcı hale getirilmeli ,kurum, kuruluş veya herhangi bir zümrenin tekeline, keyfiyetine bırakılmamalıdır.

21 Yıllık Adaletsizliğin Giderilmesinin Önünde Engel İstemiyoruz.

Ülkemizin, üreten, tasarlayan, yöneten kendi alanında birçok başarıya imza atmış TEKNİK ÖĞRETMENLER’i olarak; 3795 sayılı kanunun sürekli uygulanabilir, tamamlama eğitiminin bütün Mühendislik Eğitimi yapan Fakültelerce düzenlenmesini istiyoruz.Sonuç olarak; 1992 yılından bu yana uygulama imkanı tanınmayan ve muhatapları olan biz TEKNİK ÖĞRETMENLER’i ve iş piyasasını mağdur eden 3795 Sayılı Kanun’un, kamuoyumuz ve iş piyasasının beklentileri doğrultusundaHükümet teklifi olarak TBMM gündemine getirilerek en kısa sürede değiştirilmesini, Mühendislik tamamlama eğitimlerin bütün mühendislik eğitimi veren fakültelerce düzenlenmesini, Yönetmeliklerin tekrar gözden geçirilerek kanunu kadük hale getiren maddelerin ayıklanmasını, Teknik Öğretmenlerin Görev Yetki ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmeliklerin çıkarılmasını talep ediyoruz, süreci takip ediyoruz ve millet iradesinin tecellisini bekliyoruz.

HABER FEDAİ

Etiketler : TEKEV, özkan avcı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SerdaL
1731 gün önce
Volkan Kardeş açık açık anlatmış her şeyi dahada fazla konuşmaya gerek yok sanırım.. geç bile kalınmış diyorum bu yasaya......
volkan
1732 gün önce
cahil Alper, katsayı problemi var mühendislik seçemiyoruz diye bas bas bağırıyor adamlar, sende müh seçseydiniz diyon. adamların tek yazabileceği dört yıllık bölüm öğretmenlikti ve mecburiyetten yazdılar. aızıcık gündemi takip et. evet adamlar işsiz atanamıyorlar. şimdide eksiklerimizi tamamlayalımm müh. olalım diyorlar. senin gibi boş beleş adamlar müh. bitirip piyasada aç kalınca beleşten öğretmen oluyorda, öğretmen eğitim alıpta neden mühendis olamasın. burdaki kurallar gereği bu kadar yazabiliyordum yoksa sana daha ağır konuşurdum.
utanmaz adam
volkan
1732 gün önce
lan mal Alper, katsayı problemi var mühendislik seçemiyoruz diye bas bas bağırıyor adamlar, sende müh seçseydiniz diyon. adamların tek yazabileceği dört yıllık bölüm öğretmenlikti ve mecburiyetten yazdılar. aızıcık gündemi takip et. evet adamlar işsiz atanamıyorlar. şimdide eksiklerimizi tamamlayalımm müh. olalım diyorlar. senin gibi boş beleş adamlar müh. bitirip piyasada aç kalınca beleşten öğretmen oluyorda, öğretmen eğitim alıpta neden mühendis olamasın. burdaki kurallar gereği bu kadar yazabiliyordum yoksa sana daha ağır konuşurdum.
utanmaz adam
Alper
1732 gün önce
Serhat kardeş.. mühendislik için Öss ye girildi... herkez girdi.. ve bir tercih yapıldı.. madem mühendis olmak istiyordun neden tercih etmedin..? Mühendislik işsizleri doyurma tatmin etme mercii bir kurum mu..? Adam senden yüksek puan almış seni geçmiş daha fazla emek harcamış sen şimdi utanmadan bende beleşten mühendis olayım diyorsun...! Kaldı ki teknik eğitim deki eğitimle.. sınavla.. emekle sen nasıl bir mühendislik eğtimini bir tutarsın cahil.! Adam ODTÜ de.. İTÜ de.. mühendis olmuş.. senin nasıl bir eğitimin varda bu adamların eğitimiyle bir..? Mühendis olmak isteseydin adam gibi abanırdın derse girerdin mühendisliğe..
Bir de utanmadan mağdur havası yaratıyorsunuz.. sanki hakettinizde verilmemiş gibi. İşsiz kaldınız.. atamanız olmadı.. şimdi aman beleşten bir mühendis olalım derdindesiniz...

Mühendis olmak isteyen adam sınava girer.. diğer kazananlar gibi sınavı geçer.. mühendis olur çıkar..
Siz ÖĞRETMENSİNİZ.. MADEM ŞİKAYET EDECEKTİN GİRMESEYDİN O ZAMAN ÖĞRETMENLİĞE.. utanmazlar.!
merve
1732 gün önce
yapı ressamlığı Öğretmenleri, teknik eğitim fakültesine tanınan bu hakkın dışında bırakılmıştır.Bundan söz eden yok.Mağduriyetimiz devam etmektedir.Yök ü kınıyoruz.Mühendislik tamamlama bütün tef mezunlarının hakkıdır elinden alınamaz.
kenan
1732 gün önce
etme cahille muhabbet
veysel
1732 gün önce
ismail38 ben meslek lisesi mezunuyum öğretmenimiz odtü den mezun olmuş bir muhendisdi....
onur
1732 gün önce
Muhendislik sadece sahada irgat gibi calismak degildir, hesap yapmak, planlama yapmak ve yonetim isidir. Is sadece uygulamadan ibaret olan birsey de degildir uygulama zamanla ogrenilir ama teori kismi da en az uygulama kadar onemlidir. Bence herkes isini yapmali ne muhendisler ogretmen olsun ne ogretmenler muhendis. Ama bunun buralara gelmesinde de ne muhendislerin ne ogretmenlerin hatasi var. Mezun olan insanlara istihdam saglayamayan devlettir tek suclu. Hatalarini boyle gunu kurtaran uygulamalarla kapatmaya calisiyorlar sadece.
serhat
1732 gün önce
Sayın ismail. Konuyla ilgili bilgisiz oldugunuz yorumlarinizdan belli. Önce biraz araştırın sonra yorum yapın.zamanında mühendisler teknik ögretmen olurken ki emeklilik yasi dolup hala önümüzde engel.olan insan vardir sesiniz çıkmıyordu??? Şimdimi hakkinizi savunur oldunuz. Her seyi gectim bu zaten olmasi gereken bir seydi. Hadi bakalım bir taneniz mesleki konuda teknik egitim mezunu biriyle kendinizi kiyaslamaya çalışın? Bakın kim üstün geliyo. O küçük gördüğün DÜŞÜK PUANLA ÜNIVERSITEYE giren insanlar seni mesleki konuda nasil eziyolar bak gör. Konu hakkinda bi bilgi edinin sonra tartismaya girin. Öle bos bos tartismaya girmeyin.
erol
1732 gün önce
Türkiyede mühendislik fakültesi mezunları kendilerini mühendis sanıyor.Kaç tanesi mühendis acaba? Kıskançlıklarından buna yıllarca karşı çıktılar.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=