Lütfen bekleyin..

Devlet yurdunda AKP'li öğrencilere BÜYÜK KIYAK!...

22 Şubat 2015, 11:09

KYK’ya bağlı yurtlara ihtiyaç sahibi öğrenciler yerine AKP referanslı öğrenciler yerleştirildi. “Misafir” sıfatlı öğrencilere aylık 220 TL yemek yardımı da yapıldı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara bu yıl ihtiyaç sahibi öğrenciler yerine AKP referansı olan öğrencilerin yerleştirildiği ortaya çıktı.

Taraf'ta yer alan iddialara göre yurtlarda kalmak için asilden kayıt hakkı kazanan öğrencilerden boş kalan binlerce kontenjan için yedek listedeki öğrencileri almak yerine farklı bir uygulamaya gidildi.

AKP teşkilatlarınca belirlenen KYK yurtlarında kalacak öğrenci isimleri kurumun bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda toplandı. Ardından da bu torpilli öğrenciler liste liste KYK Bölge Müdürlüklerine bildirildi. Yedek listeden kayıt sırası bekleyen ihtiyaç sahibi mağdur öğrenciler yerine, bu öğrenciler “misafir öğrenci” adı altında yurtlardaki boş yataklara alındı.

MİSAFİR DEĞİL SÜRESİZ

Mevzuata göre normalde başını sokacak yer bulana kadar en fazla 10 gün yurda misafir olarak alınabilecek öğrenciler süresiz olarak yurtlara yerleştirildi. Misafir öğrencilere de ilk defa bu yıl beslenme yardımı yapılması karara bağlandı. Böylece yurda yerleşen torpilli öğrenciler aylık 220 TL (2015 yılında aylık 240 TL) beslenme yardımından da yararlandırıldı.

Her yıl yurt başvurusu yapan öğrenciler gelir ve sosyal durumlarına göre bir puanlamaya tabi tutuluyor. Bu puanlama sonucunda öğrenciler gelir durumları, ailesinin sahip olduğu gayrimenkul gibi unsurlar dikkate alınarak ihtiyaç durumuna göre sıralanıyor. Buna göre asil kayıt yapma hakkı kazanan öğrenciler açıklanıyor. Yurtları asilden kazanan öğrencilerin kayıtlarından sonra ise öğrenciler puanına göre yedek öğrenciler olarak sıralanıyor. İhtiyaç sahibi öğrencilere zamanla kayıt sırası gelebiliyor. Ancak uygulama böyle olmadı. İddialara göre önce gizli bir talimatla yurtlardaki boş yatak sayılarının yüzde beşi Bakanlık kontenjanı olarak ayrıldı. Fakat bununla da yetinilmedi. Her yıl kamuoyuna açıklanan yedek listeler bu yıl kamuya açıklanmadı. Yalnızca öğrenciler TC numarası vb. bilgileri girerek kendisine kayıt sırası gelip gelmediğini öğrenebildi.

LİSTELER TAKİP EDİLEMEDİ

Böyle olunca yedek listelerin ne kadar sağlıklı oluşturulduğu takip edilemedi. Yedek listeden kayıt sırası bekleyen ihtiyaç sahibi mağdur öğrenciler yerine, AKP referanslı öğrenciler “misafir öğrenci” adı altında yurtlardaki boş yataklara alındı. Mevzuata göre normalde başını sokacak yer bulana kadar en fazla 10 gün yurda misafir olarak alınabilecek öğrenciler süresiz olarak yurtlara yerleştirildi.

237  BOŞ KONTENJANDAN 19 TANESİ YERLEŞTİRMEYE AÇIK

Örneğin 28.12.2014 tarihli “16. hafta yedek yerleştirilmesinde kullanılacak boş yatak sayıları” başlıklı belgeye göre Ankara merkezde kızlar için toplamda 437 boş yatak bulunmasına rağmen bu rakamın neredeyse yarısı “misafir öğrenciler” için ayrılmış. İzmir’de kızlar için 237 kişilik boş yatak olmasına rağmen sadece 19 tanesi yerleştirmeye açık görünüyor. Siirt’te kız öğrenciler için 71 kişilik boş yatak olmasına rağmen tamamına “misafir öğrenci” yerleştirilmiş.

Taraf

Etiketler : AKP, KYK,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=