Lütfen bekleyin..

Kılıçdaroğlu: Türkiye nefes alamıyor

17 Şubat 2015, 15:44

CHP lideri Kılıçdaroğlu grup toplantısına, Özgecan Arslan ve şiddet görmüş kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Türkiye'nin, özellikle de kadınların nefes alamaz hale geldiğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısındaki konuşmasında Özgecan Arslan cinayetiyle alevlenen idam tartışmalarına değindi. Kılıçdaroğlu, "Tutturmuşlar idam olsun diye. İdam olsa sorun çözülecek mi? Bu, bir kişinin olayı değil. Türkiye nefes alamaz durumda. Yarı açık cezaevine döndü Türkiye" dedi.

Kılıçdaroğlu Özgecan Arslan cinayetinin ardından ölümünün unutulduğunu, nasıl ceza verileceğinin tartışıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Asıl tartışmamız gereken, 'Bu olayları nasıl engelleriz?' olmalı" dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet kanadını, kadınlara yönelik bazı konuşmalarını hatırlatarak eleştirdi:

"Kadına gerekli önemi verdik mi, desteği verdik mi, acılarına, sevincine ortak olduk mu? Hayır. Düşündüler ve söylediler. 'Kadın kaç çocuk doğuracak, nasıl doğum yapacak, nasıl giyinecek? Sokağa hamile kadın çıkmasın, zinhar ha kadın gülmesin.' Ona da karar verecekler. Siz bunu toplumun belleğine işlerseniz bu tür cinayetleri engelleyemezsiniz. Türkiye’nin gerçeği budur. Sana ne kadının nasıl doğum yapacağından, kaç çocuk doğuracağından, nasıl giyineceğinden sana ne. Bütün kadınlara sesleniyorum. Bu siyasal iktidar, size nefes aldırmamaya and içmiş bir iktidardır. Bunu sakın unutmayın."

İç Güvenlik Paketi

Kılıçdaroğlu hükümetle muhalefetin karşı karşıya geldiği İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde İçtüzük'ün verdiği tüm yetkileri kullanacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu paketle 2007'den sonra polise verilen silah kullanma yetkisinin daha da arttırılacağını savundu. 

"Polis kişinin hayatını güvence altına almak için vardır, varlık nedeni budur. Şimdi İç Güvenlik Yasa Tasarısı geldi ve görüşülecek. 'Geçireceğiz' diyorlar, niçin. Verilen yetki az, biraz daha vereceğiz. Biz üzerimize düşeni Parlamento'da yapacağız. Ne gerekiyorsa yapacağız. İçtüzük hangi yetkileri veriyorsa sonuna kadar kullanacağız, bu ülkenin demokrasisi, özgürlüğü için, bu ülkede mutlu insanlar yaşasın diye mücadele vereceğiz."

AK Parti'nin 3Y ile mücadelesi

AK Parti'nin yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele vaatleriyle iktidara geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu bunlarla ilgili Türkiye İstatistik Kurumu Enstitüsü verilerini paylaştı. Yoksul sayısının 29 milyonu aştığını belirten CHP lideri, AKP'nin yolsuzlukla ciddi bir mücadele sergilemediğini savundu. Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin yasaklara bakışını da anlattı:

"Yolsuzluk konusunda AKP'nin ciddi bir mücadele verdiğine inanan bir vatandaşımız varsa beni bir arasın öğrenmiş olayım. Yoksulluğu kaldıracaklardı, yoksul sayısı 29 milyonu aştı. Neden yoksulluk 12 yılda bitmedi, hangi gerekçeyle nasıl oldu da bitmedi? Çünkü yoksulluğu idare etmek için buradalar. Vatandaşı kendilerine muhtaç hale getirmek için iktidar oldular. Yasaklarla mücadele edeceklerdi. Yeni yasaklar geliyor, nereden nereye savruldu AKP? Aldı kaçtı partisi oldu, nereden nereye geldi bu parti? Vatandaş mutlu mu diye anket yapıyorlar. Kimse mutlu, huzurlu değil."

Kılıçdaroğlu AK Parti'nin ekonomi, sağlık ve dış politikasının çöktüğünü savundu, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye vaad etti. CHP lideri Başbakan olursa Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı gençlere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı da kadınlara teslim edeceklerini söyledi. 

Roman açılımı

CHP grup toplantısında Romanlar da vardı. Kemal Kılıçdaroğlu Romanların eğitim, barınma ve işsizlik sorununa değindi, CHP iktidarında bunların çözüleceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Romanların "Neden Parlamento'da yokuz, bizim de temsilcimiz olsun" talebine de "Onun da sözünü veriyorum, hiç meraklanmayın" yanıtını verdi. 

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : kılıçdaroğlu, chp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=