Lütfen bekleyin..

VIP torpil listesine girmeyen 3 milyon 96 bin kişi işsiz

17 Şubat 2015, 09:24

Hükümete yakın isimlerin devlette giderek kadrolaştığı bir dönemde işsizlikteki artış dikkat çekiyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 TÜİK verilerine göre işsizlik kasımda son 4 yılın zirvesine çıkarak yüzde 10,7’ye yükseldi. İşsiz sayısı ise 3 milyon 96’ya çıktı. Uzmanlar, çift haneli işsizliğin azalması için teşebbüs hürriyetine dönük kısıtlamaların kaldırılması ve hukuk güvenliğinin yeniden tesis edilmesi gerektiğini belirtti.

Kamuda VIP torpil skandalları gündemden düşmüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un geçtiğimiz aralık ayında açıkladığı 85 kişilik VIP torpil listesi hükümetin devlette nasıl kadrolaştığını ortaya çıkarmıştı. VIP torpil listeleri artan kadrolaşmayı gösterirken, Türkiye genelinde 15 yaş ve üzeri yaş İşsiz sayısı son 4 yılın zirvesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2014 dönemi işsizlik rakamlarını dün açıkladı. Buna göre kasımda işsizlik 0,1 puan artışla yüzde 10,7’ye yükseldi.

Ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan kasım dönemi işsizlik oranı, zayıf iç talep ve işgücüne katılımdaki artışla en son Şubat 2011’de görülen yüzde 10,7 düzeyini gördü. Türkiye’deki kayıtlı işsiz sayısı bir önceki döneme göre 24 bin kişi artışla 3 milyon 96 bin kişiye çıktı.

Ekonomistler, yaşanan çift haneli işsizliğin temelinde, son 2 yıldır özel sektör önderliğindeki piyasa ekonomisi modelinin tamamen terk edilmesinin, ekonominin özel sektör motorunun durmasının tetiklediğine işaret etti. Piyasa ekonomisinin kurallarının, girişim özgürlüğünün ve hukukun açıkça çiğnenmesi sonucunda güven ve istikrar ortamının yerini güvensizlik, belirsizlik ve istikrarsızlık ortamı aldığını vurgulayan ekonomistler, artan işsizliğin önümüzdeki dönemde Merkez Bankası’na yeniden faiz baskısı getireceğine dikkat çekiyor.

Tarım dışı işsizlik yüzde 12,7 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise bir önceki döneme göre 0,1 puanlık artışla yüzde 10,7 oldu. TÜİK’in verilerine göre; işsizlik oranı erkeklerde yüzde 9,7 iken kadınlarda yüzde 13 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,7 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 19,9 iken, 15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 10,9 olarak gerçekleşti. Kasım 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı 25 milyon 874 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 45,1 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 64,2, kadınlarda ise yüzde 26,6 olarak gerçekleşti. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 5 milyon 180 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 20 milyon 694 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin yüzde 20’si tarım, yüzde 20,4’ü sanayi, yüzde 7,6’sı inşaat, yüzde 52’si ise hizmetler sektöründe yer aldı. İşgücü nüfusu ise 2014 yılı Kasım döneminde 28 milyon 970 bin kişi, işgücüne katılma oranı da yüzde 50,5 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71, kadınlarda ise yüzde 30,5 oldu. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı ise 2014 yılı Kasım döneminde yüzde 33,9 olarak gerçekleşti. Bu oran tarım sektöründe yüzde 81,7 iken, tarım dışı sektörlerde yüzde 22 oldu. Öte yandan Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, 2014 yılı IV. döneminde toplam Kamu istihdamı 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 3,6 oranında artarak 3 milyon 440 bin kişi olarak gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam sayısı bir önceki döneme göre 30 bin kişi artarak 26 milyon 94 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam oranı değişim göstermeyerek yüzde 45,5 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlerin sayısında 2014 yılı Kasım döneminde, bir önceki döneme göre 24 bin kişilik artış gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık artış ile yüzde 10,7 oldu.

Kim, ne dedi?

Çift haneli işsizlik, atalet kazanmaya başladı

Artan işsizliği değerlendiren Hukuk, Etik ve Siyaset Araştırmaları (HESA) Direktörü Doç. Dr. Ramazan Taş, işsizlik oranı son 6 aydır sürekli yüzde 10’un üzerinde gerçekleşerek, çift haneli işsizliğin atalet kazanmaya başladığına dikkat çekti. 15-24 yaş grubundaki genç işsizlik oranının yüzde 17,5’ten yüzde 19,4’e fırlaması ise gençlerin gelecek umudunu kararttığına dikkat çeken Taş, “Gelinen durum, insan kaynağı israfında nereye vardığımızı gösteren korkunç bir tablodur.” dedi. Taş, yaşanan çift haneli işsizliğin temelinde, son 2 yıldır özel sektör önderliğindeki piyasa ekonomisi modelinin tamamen terk edilmesinin, ekonominin özel sektör motorunun durması yattığına işaret eden Taş, şöyle devam etti: “Bunun sonucunda son 2 yıldır özel yatırımlar sürekli azalmış, özel tüketim harcamaları durmuş, üretim ve istihdam azalmış, büyüme hızı cumhuriyet dönemi ortalama büyüme hızı olan yüzde 5’in yarısının altına (yüzde 1,7) inmiş, işsizlik zirve yapmıştır. Son 1 yılda işgücüne 2 milyon kişi katılmış, ekonomi ise ancak 1,4 milyon yeni istihdam üretebilmiş, işsizler ordusuna 565 bin yeni nefer katılmıştır.” Taş, işsizlik oranını düşürebilmek için, girişim özgürlüğüne konulan engellerin acilen kaldırılmasını ve istihdam dostu, sürdürülebilir ve kaliteli büyüme ve kalkınma modeli geliştirilmesini önerdi.

Yatırımın olmadığı yerde işsizliğin artması normal

Sinop Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Erol Derici, Türkiye’de işsizliğe yapay çözüm üretildiğini söyledi. Hükümetin, İşkur vasıtası ile geçici istihdam oluşturduğuna dikkat çeken Derici, bunun ise ekonomiye faturasının kötü yansıdığını savundu. TÜİK kanalı ile 9 ay boyunca sağlanan geçici istihdam sonunda bu verilerin ulaşıldığını dile getiren Derici, şöyle devam etti: “Türkiye ekonomisinde genelde bir kötüye gidiş de söz konusu. Yatırımlar, ciddi anlamda ertelendi. Yatırımcı önünü göremiyor. Bu gün bir yatırımcı ile görüştüm. Yapacağı yatırımı erteledi. Nedenini sorduğunda ‘Önümü görmüyorum’ dedi. Yatırımcı güven istiyor. Risk istemiyor. Yıllardır Güneydoğu’ya teşvik veriliyor. Yatırımların arttığı oldu mu? Artmıyor. Neden? Çünkü yatırımcı kendini güvende hissetmiyor Türkiye’de. AB ve ABD’de ekonomi kötü de olsa, durum stabil. Bizde durum belli değil. Gelen zamlar, anlık uygulanıyor. Ekonomideki gidiş belli değil. Ekonominin nereye gittiğini bilmediğiniz yerde yatırımcı yatırım yapmayacağı için işsizliğin de artması son derece doğal.”

Merkez Bankası’na siyasî baskı daha da artabilir

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Özetle bugünkü rakamlar iktisadi faaliyette yılın son çeyreğinde öncü göstergelerin işaret ettiği zayıf toparlanmayı doğrulamaya devam etti. Yıl ortasında genel seçimlerin yapılacağı dikkate alındığında işsizlik oranlarındaki artışın önümüzdeki dönemde faiz indirimi baskısını artıracağını düşünüyoruz.” dedi.

Tarımdaki istihdam geriledi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı değerlendirmede, tarımda istihdamın kasım ayında 5,18 milyona indiğini bildirdi. Bayraktar, kasım ayında tarımda çalışan sayısının, ekim ayına göre 224 bin kişi azalarak 5 milyon 404 bin kişiden 5 milyon 180 bin kişiye indiğini belirtti. TZOB Genel Başkanı, mart ayının ikinci yarısından sonra tarımda istihdamın yoğunlaştığını, hasadın ardından azalmaya başladığını, ocak-şubat aylarında en düşük seviyeye indiğini kaydetti.  Bayraktar, mart ayında tarımın istihdamda yüzde 20,8 olan payının, nisan ayında yüzde 21,3’e, mayısta yüzde 21,9’a, haziranda yüzde 22,3’e temmuzda yüzde 22,4’e çıktığını, ağustos ayında yüzde 22,1’e, eylül ayında yüzde 21,5’e, ekim ayında yüzde 20,7’ye, kasım ayında ise yüzde 20’ye indiğini bildirdi. Bayraktar, “Tarımsal faaliyetin azaldığı kasım ayında bile tarım 5 milyon 180 bin kişiye istihdam sağladı. İstihdamın 5’te 1’ini karşıladı.” dedi. zaman

 

 

 

Etiketler : vip torpil, işsizlik,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=