Lütfen bekleyin..

MHP'li Meral Akşener: Bugün şikayetçi değilim

16 Şubat 2015, 14:54

28 Şubat döneminin İçişleri Bakanı Meral Akşener, kendisi için "yağlı kazığa oturturuz" diyen komutandan şikâyetçi olmadı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP'li Akşener 28 Şubat davasının bugünkü duruşmasında, "O edep dışı terbiyesizliği, Başkomutan'a kadar götürdüm. O gün gereğini yaptığım için bugün herhangi bir şikâyetim yok" dedi.

28 Şubat 1997'deki Refah-Yol hükümetinin İçişleri Bakanı Meral Akşener 28 Şubat davasının bugünkü duruşmasında "mağdur" sıfatıyla ifade verdi. Akşener 28 Şubat sürecinde Türk milletinin mağdur olduğunu vurguladı. 

Akşener kendisine yönelik "Türkiye Cumhuriyeti devletinin İçişleri Bakanı ileri geri konuşmasın; geldiğimizde bakanlık önüne koyduğumuz bir yağlı kazığa kendisini oturturuz" sözlerinin sahibinin o dönem Genelkurmay İkinci Başkanı olan Çevik Bir tarafından söylendiğinin kendisine iletildiğini söyledi. Akşener bu sözlerin asıl sahibinin dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Çetin Saner olduğunu çok sonra öğrendiğini anlattı.

Akşener, "Peygamber ordusu kabul edilen Türk ordusunun bazı davranışları nedeniyle milletteki algısının tahrip olduğunu" söyledi. Akşener, "Ben kendimi mağdur saymıyorum. Benden çok daha fazla mağdur olanlar olduğu için hicap duyduğumdan mağdur saymıyorum" dedi ve şikâyetçi olmadı:

"Onları gördüğüm zaman kendimi mağdur olarak tariflemem, hicap duymama sebep olur. Ben bugün TBMM Başkanvekili olarak huzurunuzdayım. Kendimi mağdur saymadığım için şikâyetçi değilim. Çok uzun yıllar silahlar beldeyken, çok sert atmosfer varken, görüşlerini dile getirmiş biriyim. O dönemde kabinede dört kadın bakan vardı; Sayın Tansu Çiller, Işılay Saygın, Ayfer Yılmaz ve Meral Akşener. Eğer bu sadece Meral Akşener'e geldiyse kadın olduğundan değil, İçişleri Bakanlığı görevindendir. O nedenle ben o edep dışı terbiyesizliği, haksızlığı, Başkomutan'a kadar götürdüm. O gün gereğini yaptığım için bugün herhangi bir şikâyetim yok."

"Kont Vlad'ı örnek alması..."

Akşener kendisine yönelik "yağlı kazık" ifadelerini tehdit olarak algılamadığını söyledi: 

"Bunu Meral Akşener'e yönelik tehdit olarak algılamadım. Sıradan bir Meral Akşener olsaydı, böyle bir söz söylenmezdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı olduğum için söylendi. Sayın Cumhurbaşkanı'na gereğinin yapılması için ilettim. Türkiye Cumhuriyeti'nin ordusunun mensubunun böyle bir densiz, edep dışı davranışı sebebiyle kurumların tahrip edilmemesi gerektiğini söyledi. Sayın Çiller, Sayın Erbakan da böyle söyledi. Çok üzüldüğüm, rencide olduğum bir konuydu. Ben Türk ordusunu Metehan'ın kurduğuna ve 2 bin 200 yıllık tarihi olduğuna inanırım. Bağrından Atatürk'ü çıkarmış bir ordunun, Balkanlar'da acılar çektirmiş Kont Vlad'ı örnek alması benim için manidar olmuştur."

 

Kendisine yönelik casusluk suçlaması

Akşener kendisinin o dönem neden casuslukla suçlandığını da şöyle anlattı:

"İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ve dönemin Emniyet Genel Müdürü Kemal Çelik, sanıyorum 5 Nisan tarihli Batı Çalışma Grubu belgesini bana getirdi. O dosya ve belgeleri incelediğim zaman bunun hiyerarşik düzenin dışında olduğunu gördüm. Sayın Çiller ile konuştuk, Adalet Bakanı Şevket Kazan üzerinden rahmetli Necmettin Erbakan'a iletmek üzere anlaştık. Sonrasında MGK'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle Mayıs sonunda yapılan MGK toplantısında bu belge üzerinden kendimi casuslukla, köstebekle ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nı dinletmekle, izletmekle suçlanır buldum."

Akşener, Refah-Yol hükümetinin düşmesinin ardından 3 Temmuz 1997'de Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında yeni hükümet kurulduğunu anımsatarak, hemen sonrasında basında "casusluk yaptığı, Hıyaneti Vataniye Kanunu ile Divanı Harp'te yargılanacağına" ilişkin haberler yayımlandığını kaydetti.

Bunun üzerine 8 Temmuz 1997'de bir açıklama yaptığını hatırlatan Akşener, o gün söylediklerinin bugün de arkasında durduğunu söyledi:

"Böyle bir oluşumun, hangi hukuk, hangi kanun maddelerine göre kurulduğuna dair hukuki mütalaa, kanun söz konusu değildi. 28 Şubat kararlarının yerine getirilme mercii hükümetti. Dolayısıyla silahlı kuvvetler mensuplarının, böyle bir görevi hukuka göre elde etmeleri söz konusu değildi. Ben bunun bir hazırlık olabileceğini düşündüğüm için genel hiyerarşik düzen içinde Sayın Başbakan'a ilettim. Sayın Erbakan da Sayın Cumhurbaşkanı'na, o da Sayın İsmail Hakkı Karadayı'ya iletti. Sonuçta da ben kendimi casus olarak buldum. Ben o zaman niye casuslukla suçlandım? Madem her şey legal, niçin İçişleri Bakanı'na tehditler yapıldı? Niçin Başbakan'a sövüldü."

Etiketler : meral akşener, 28 şubat
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ömer
1132 gün önce
Operasyon yapılmıyor ya çözüm Süreci muhabbetinden dolayı bu PKK'lılarda kendilerini bisey sanmaya Başlamış yok polis oraya buraya giremiyor diyorlar. Polisin giremeyeceği yer yok akp denen pkk işbirlikçisi asker ve polisimizin elini ve kolunu bağşlamış.tabiiki meydanda hain şerefsiz pkk ya kalmış
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=