Lütfen bekleyin..

'Erdoğan, Babacan'ı artık yok sayıyor'

07 Şubat 2015, 18:47

Erdal Sağlam'dan önemli tespitler...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Erdal Sağlam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ekonominin patronu olarak gösterilen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı artık yok saydığını yazdı. Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomik anlayış ve yapılması gerekenler konusunda neredeyse tümüyle ters düştüğünü belirtti.

Sağlam, "Erdoğan, Babacan'ı artık yok sayıyor" başlıklı yazısında, Merkez Bankası konusunda baştan beri görüş ayrılığının olduğunu yazdı, ancak bunun karşılıklı adımlarla idare edildiğini belirtti. Sağlam'a göre, Tayyip Erdoğan Başbakanlığı döneminde bu ayrılığı daha dolaylı ve yumuşak biçimde, Babacan'ı fazla yıpratmayacak şekilde dile getiriyordu. "Buna karşılık Babacan da, 'Aslında Başbakanımız şunu demek istedi' der, ortalığı yumuşatacak sözler eder, durumu idare ederdi." diye yazan Sağlam, Erdoğan'ın söylediklerine rağmen Babacan'ın dediği olduğu için, piyasaların bu tartışmayı uzaktan seyrettiğini vurguladı.

ŞEFFAFLAŞMA PAKETİNDEN ERDOĞAN İSTEDİ DİYE VAZGEÇİLDİ

Son dönemde, Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı ile birlikte hiç denge gözetmeden ve Merkez yönetimini zor durumda bıraktığını düşünmeden, üslubunu iyice sertleştirdiğini anlatan Sağlam, sonunda Merkez Bankası bağımsızlığından açıkça şikayet edip, "Başkanlık olduğunda Merkez Bankası bağımsız olmayacak" imasında bile bulunduğunu anlattı. İmar rantının içinde bulunduğu şeffaflaşma planının da seçim sonrasına ertelendiğini hatırlatan Sağlam, Hükümetin, Erdoğan istemedi diye bundan vazgeçtiğini savundu. Sağlam'a göre, bu karar Babacan'ın Başbakan Davutoğlu'na kabul ettirdiği, öncelikli projeler adı altında açıklanan yapısal tedbirlerin de kadük olduğu anlamına geliyor. Çünkü Babacan imar rantını, yapısal tedbirlerin temeline koyuyor ve ekonomideki üretim yapısının sanayi odaklı yeniden yapılanmasını amaçlıyordu.

ERDOĞAN, BABACAN'IN BAŞARISINI KABUL ETMİYOR

Sağlam, Babacan'ın ekonomiye ilişkin tüm planları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağırlığını koymasıyla, suya düştüğünü belirtti. Hürriyet yazarı, Erdoğan'ın, siyasette olduğu gibi ekonomide de şimdiye kadar sağlanan başarıların tümünü kendi varlığına bağladığını, Babacan'ın ekonomideki en önemli aktörün olduğunu kabul etmediğini iddia etti.

DAVUTOĞLU, SÖZ VERMESİNE RAĞMEN, BABACAN'IN ARKASINDA DURMADI

Sağlam'a göre, Erdoğan'ın danışman kadrosu kanalıyla Babacan ve ekibini yıpratma çabaları, bu kararlarla birlikte artık doğrudan Babacan'ın hedef alınması anlamını taşıyor. Öte yandan, Başbakan Davutoğlu'nun söz verip, Babacan ve ekibinin arkasında duramadığını da kaydeden Erdal Sağlam, 7 Haziran seçimlerinden sonra Erdoğan'ın belirleyeceği anlaşılan yeni Hükümette Babacan yerine, Erdoğan anlayışında birinin göreve geleceğini savundu. Sağlam, 'devlette doğru işlerin yapılabilmesi için biat kültürüne boyun eğmeyecek, kişilikli, işine, mesleğine saygılı kişilerin yer alması ve gerektiğinde istifa haklarını kullanmaları" uyarısını yaptı. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=