Lütfen bekleyin..

TÜSİAD Merkez Bankası'na sahip çıktı: Merkez bankaları refah sağlamaz

07 Şubat 2015, 09:38

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, kurumların bağımsızlığını önemsediklerini ifade etti. Başaran Symes, "Ülkemizde son dönemde bu yöndeki, kamuoyunun kafasını karıştıran gelişmelerin de bir an önce sonlandırılmasını diliyorum" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, dün Dünya Bankası’nın Küresel Ekonomik Beklentiler 2015: Mali Hareket Alanı Yaratmak ve Kullanmak başlıklı raporunun tanıtım toplantısına katıldı.

TEMELDE ÜRETKENLİK VAR


Kısa süre önce başkan seçilen Cansen Başaran Symes, konuşmasında özellikle ekonomik büyümenin araçları ve merkez bankası politikaları üzerinde yorum yaptı. "İş dünyası olarak büyümenin temelinde istisnasız olarak üretkenliği görüyoruz. Ne para politikasının, ne maliye politikasının orta-uzun dönemli büyümeye katkısı söz konusu olamaz" diyen Başaran Symes, şu noktalara dikkat çekti:


ALİ BABACAN'DAN MERKEZ BANKASI AÇIKLAMASI VİDEO İZLE


- Bu politika araçları, yani makro ekonomik politika alanı, iş ve yatırım yapmanın, istihdam yaratmanın, inovasyonun sadece ortamını yaratabiliyor.

- Yani makro politikalar büyüme için gerekli koşullar, ancak kesinlikle yeterli koşullar değildir.

ANA GÖREVİ FİYAT İSTİKRARI

Küresel kriz ortamında merkez bankalarının da geleneksel olmayan bir seri hedef ve aracı kullanmaya başladığını hatırlatan Başaran Symes, "Türkiye örneğinde de bunu hep birlikte tecrübe ettik" dedi. Merkez bankalarının refah yaratamayacağını, ana görevlerinin fiyat istikrarı olduğunu TÜSİAD olarak daha önce de vurguladıklarını hatırlatan Başaran Symes, bu konuda şunları söyledi:

GÖRÜŞÜMÜZ DEĞİŞMEZ

“Burada belki gündemle ilgili bir tespit yapmak lazım. Bağımsız kurumlarımızın bağımsızlığını önemsiyoruz. Bu kurumların bağımsızlığının Türkiye ekonomisi için önemini burada bir kez daha altını çiziyorum. TÜSİAD’ın görüşü hiçbir şartta değişmeyecektir. Dolayısıyla ülkemizde son dönemde bu yöndeki, kamuoyunun, iş dünyasının kafasını karıştıran gelişmelerin de bir an önce sonl­andırılmasını diliyorum."

GELİŞEN ÜLKELERE YAVAŞLAMA UYARISI

Dünya Bankası'nın, "Küresel Ekonomik Beklentiler 2015" raporuna göre gelişmekte olan ülkeler ihracat beklentisindeki zayıflama, kırılgan mali piyasa algısı ve küresel faiz oranlarında yaklaşan bir artışla karşı karşıya kaldı. Bu ülkelerin olası bir yavaşlamaya karşı ekonomik faaliyetlerini desteklemek için mali tamponlarını yeniden inşa etmesi gerekiyor.

"BU YIL ENFLSAYON YÜZDE 6,2 OLUR"

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Martin Raiser, 2015 yılında Türkiye için enflasyonun yüzde 6,2 büyümenin ise yüzde 3,5 olmasını beklediklerini duyurdu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=