Lütfen bekleyin..

"Ergenekon kumpas, 17 Aralık yolsuzluktur"

07 Şubat 2015, 09:33

Ergenekon, Balyoz ve Odatv davalarının sanık avukatlarından Celal Ülgen Gri Hat'a konuştu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili olarak, ‘‘Hükümete bir darbe teşebbüsü yapıldığını düşünmüyorum" diyen Ülgen, "17 Aralık kanıtları sağlam delillerdir’’ şeklinde konuştu. Ülgen, ‘‘Ergenekon ve Balyoz gibi davalar kumpastır. 17 ve 25 Aralık, bir yolsuzluk operasyonudur’’ dedi.. 


Yolsuzluk 3 yılda %68 arttı! VİDEO İZLE

Balyoz ve Ergenekon davalarının önemli avukatlarından Celal Ülgen, GriHat’ın sorularını yanıtladı:

17 ve 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ortadaki kanıtlar, dinleme kararları ile alınmış olan ses kayıtları, para sayma makineleri ve bu yolda suçlananların kamuoyunun gözü önünde ölçüsüz ve oransız varsıllaşması her şeyi anlatmaya yetiyor. Temiz toplum özlemi ne yazık ki bugün artık çok uzaklarda. Başkalarını yıllarca zindanlarda çürüten mahkemelerden bakan, başbakan çocuklarının kaçırılışı da anlamlı. Ben bir yurttaş olarak yolsuzluk savlarının ciddiliğine inanıyorum.

DELİLLERİN ÜRETİLMİŞ OLMADIĞI AÇIK

17 Aralık’ın ardından hükümetin attığı adımları, kamuda başlayan tasfiyeleri, Erdoğan’ın ve hükümetin ‘‘darbe’’ iddiasını ve bu kapsamda ‘‘paralel yapı’’ adı altında gerçekleştirilen operasyonları nasıl görüyorsunuz?

Ben bu konuda hükümete bir darbe teşebbüsü yapıldığını düşünmüyorum. Tam tersine, siyasi ve iktisadi ortaklığın bozulması sonucunda bir tarafın öbür taraf aleyhine biriktirdiği deliller ortaya saçılmıştır. Bu delilerin üretilmiş delil olmadığı açıktır. Ben, üretilmiş delilleri nerede olsa tanırım. 17 Aralık kanıtları sağlam delillerdir. İktidara karşı kimsenin delil üretme gücü olmazdı zaten.

Kısa bir süre önce medyada, tutuklanan polisleri savunmanız için size teklif geldiği ve sizin de dosyaları inceleyeceğinizi söylediğiniz yönünde haberler yer aldı.

Bu konuyu hemen yalanlamış ve gerçek olmadığını, bana böyle bir öneri gelmediğini kamuoyuna açıklamıştım.

Son dönemde hükümet kanadından yükselen ‘‘Ergenekon ve Balyoz gibi davalar birer kumpastı’’ söylemini nasıl yorumluyorsunuz?

Bu aşamada iktidarın, ‘‘Ergenekon ve Balyoz gibi davalar kumpastı’’ savı bir gerçeğin tekrarından ibarettir. Bu sözleri korku imparatorluğunun en muhteşem olduğu devirlerde ilk olarak söylemiş biriyim. Bununla da övünürüm. Korkmadım ve başından beri alçak bir çetenin delil ürettiğini söyledim. Şimdi bu gerçeği iktidar söylüyor diye, gerçek gerçekliğini yitirmez. Bana göre iki temel doğru var. Bir: Ergenekon ve Balyoz gibi davalar kumpastır. İki: 17 ve 25 Aralık bir yolsuzluk operasyonudur. Hem de yolsuzluk yapanlar tam canevinden yakalanmıştır.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ KORKUNUN İFADESİ

TBMM’de bulunan İç Güvenlik Paketi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?

İç Güvenlik Paketi aslında temel bir korkunun ve içgüdüsel bir önlem alma refleksinin ifadesidir. Tek kelime ile iktidar iki şeyden çok korkuyor. Biri Güneydoğu’da Kobani eylemleri adı verilen eylemlerin, diğeri ise Gezi adı verilen eylemlerin yinelenmesinden ve yayılmasından çok korkuyor. Bu hususu açıklıkla belirtmek gerekir. Bu nedenle görmek istemediği kabusu, şimdiden polisin yetkilerinin artırılması ile ertelemek ya da ötelemek istiyor. Bu konuda siyasi iktidarlar için elbette toplu eylemler büyük sorun yaratır. Ama bu sorunların üstesinden özgürlükleri daraltarak değil, genişleterek gelmek önemlidir. Siz balonu her geçen gün biraz daha sıkarak içinde biriken gazın baskı altında tutulmasını isteyebilirsiniz. Ama işin doğasında olan bir karşı çıkışı, sosyal patlamaları bu biçimde önleyemezsiniz. İktidarın yaptığı, İç Güvenlik Paketi ile yürütmeye kısmi bir yargı görevi vermenin yanında, polisin eylemler sırasında insan öldürmekten çekinmemesini sağlayacak yasal düzenlemeler getirmek. Bu baskı ve şiddetin sonucunda vatandaşın düşünce ve düşünceyi ifade hürriyetini kullanma hakkının yok edilmesi amaçlanmakta. Düzenleme, çok kapsamlı bir biçimde kişi hak ve özgürlüklerine, özel hayatın gizliliğine, hakim ve savcıların yetkilerine yönelik pek çok müdahale içermekte.

GriHat

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=