Lütfen bekleyin..

Davutoğlu: Sistem işlemiyor

06 Şubat 2015, 17:20

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ile başkanlık konusunda "en ufak tartışmamız olmaz" dedi ve sistemin değişmesi gerektiğini vurguladı: Başkanlık sistemi öncelikli, bizim bu sistem tartışmasını yapmamız lazım.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kanal 7'de katıldığı programda başkanlık sistemi tartışmalarına değindi. 

Davutoğlu, "Bu seçim kampanyasında halkın önüne çıkıp oy isteyecek kişi olarak benim hedefim, Anayasa'yı değiştirecek çoğunluğun sağlanması" dedi.

Mevcut sistemin tıkandığını belirten Davutoğlu şunları söyledi:

"Parlamenter sistem de, başkanlık sistemi de, hepsi demokrasi içindeki sistemlerdir. Otoriter bir rejim çıkacaksa bu parlamenter sistemden de çıkabilir. Önemli olan zihniyettir. Özgürlükçü bir zihniyet gelişmişse başkanlık sistemi de özgürlükçü ve demokratik olur. Başkanlık sistemi totaliterdir, parlamenter sistem demokratiktir demek siyaset bilimi açısından cehalettir."

"Öyle bir kanaat var ki sanki Türkiye’de parlamenter sistem çok iyi işliyordu. Zamanında parlamenter sistemde sıkıntı çeken herkes bu başkanlık fikrini savundu, Özal da savundu, Erbakan da savundu."

"Sayın Cumhurbaşkanımızla bu konuda en ufak bir tartışmamız olmaz. Gelinen noktada sistem işlemiyor."

"Sistemi tartışmalıyız"

Erdoğan'ın halkın oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Davutoğlu şöyle devam etti:

"Sistem bir kişi için yapılmıyor. Bir kere yapıldığında 50 yıl, 100 yıl işlesin diye yapılıyor. Öyle bir sistem kuralım ki hem ihtiyaçlara cevap versin, hem geçmişteki zorluklardan kurtarsın. Hem de ülkenin siyasi kültürünü yansıtsın. Başkanlık sistemi öncelikli, bizim bu sistem tartışmasını yapmamız lazım. Biz bu konuda dogmatik değiliz. Burada herkesin eteğindeki taşı ortaya koyması lazım. Sağlıklı bir tartışma içinde seçilmiş bir cumhurbaşkanı, halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı gerçekliğinden sonra bu meseleyi başkanlık sistemini de öncelikli olarak konuşmamız lazım."

"Seçim kampanyasında ana unsur yeni anayasa olacak"

Seçim kampanyasında ana unsurun yeni anayasa olacağını dile getiren Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama yeni anayasayı sadece başkanlık mekanizmasına değil, esas itibarıyla bu yeni siyasi anlayışa, yeni Türkiye’nin özgürlükçü, ön alıcı ve kısıtlamayan alana odaklamak. Başkanlık sistemi buna dayalı olursa -ki öyle olmalı- hiçbir zaman otoriter olmaz. Ama böyle bir çerçeve çizmeden başkanlık sistemini değil parlamenter sistemi getirseniz o da otoriter olur. Hiçbir şekilde başkan ya da başbakan, başkanlık sistemi ya da parlamenter sistem denetimsiz ve hesap vermeyecek bir gücü kullanmamalı, kullanamaz zaten. Biz başkanlık sistemi derken hiçbir zaman böyle bir sistem tasavvur etmiyoruz zaten. Bir kişinin bütün yetkiyi…"

"Hakan Bey bulunduğu yerin hakkını verir"

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği için aday olup olmayacağının sorulması üzerine Davutoğlu şunları söyledi: 

"Hangi görevi alırsa da, nerede bulunursa da hakkını verir; cesurdur, yiğittir, attığı adımdan da geri dönmez. Bu memlekete de daha çok hizmet edeceği alanlar olacaktır. Siyasette de olabilir, bürokraside de olabilir. Bunlarla ilgili daha değerlendireceğimiz hususlar var. Daha görüşeceğimiz, istişare edeceğimiz hususlar olur. Hakan Bey'le ilgili her konuda ve her yerde pozitif dururum."

"Böyle kritik dönemlerde kimin hangi sınavlardan, ateşin çemberinden geçerken, o ateşin sıcaklığını sizinle birlikte hissedenleri de hissedersiniz; ateşin sıcaklığını hissetmemek için soğuk diyarlara kaçanları da hissedersiniz" diyen Davutoğlu şunları kaydetti:

"Biz ateşin çemberinden geçerken yanımızda duranları hiçbir zaman terk etmeyiz. Ateşin çemberinden geçme süreci daha bitmedi. Allah hepimize güç ve kuvvet versin. Bizim için bu bir siyasi ilke meselesidir. Bizim daha bu coğrafyada yaşadığımız zaman karşı karşıya kalacağımız tehlikeler olur, avantajlar da olur. Burada önemli olan dava ahlâkı, irade ve basirettir. Hakan Fidan da bu konuda güvendiğim arkadaşlarımdan biridir. İstişarelerimizi yaparız, birlikte en doğru kararı alırız. Nerede olursa olsun Hakan Bey bulunduğu yerin hakkını verir."

Kaynak: Kanal 7

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gurbetçi
1142 gün önce
BU kadar çoğunluğa rağmen BU sistem islemiyorsa
Sorun Sistemde değil Sizlerde bence?
13 senedir Tek parti dönemi yasaniyor.
Hala sistemin islemediğinden sikayetçiler..

Son 4 Bakan olayinda gördük neden islemedigini!!!!
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin Divanı'nda kim, hangi göreve bakacak?
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=