Lütfen bekleyin..

AKP-İsrail ilişkilerinde zirve ! Milli Gazete deşifre etti !

02 Şubat 2015, 16:41

Milli Gazete İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen'in sözlerini birinci sayfasına taşıdı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Kamuoyuna yönelik beyanlarında 'İsrail Karşıtı' izlenimi veren hükümet, iş icraata gelince Türkiye'ye İsrail'e en sıkı fıkı olunan dönemini yaşatıyor."

Kamuoyuna verilen “kriz” mesajlarına rağmen, Türkiye’nin İsrail’le ticaret aşkı bitmiyor, devamlı artıyor. İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Türkiye-İsrail ticaret hacmindeki düzenli yükselişle ilgili olarak “Hükümetler arasındaki siyasi krize rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret büyüyor” diyerek malumu ilam ederken, iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla gelişmesini istediklerini belirtti.


BUGÜN BAŞBAKAN YARDIMCISI OLAN NUMAN KURTULMUŞ,HAS PARTİ GENEL BAŞKANIYKEN AKP-İSRAİL DOSTLUĞUNU BÖYLE ANLATMIŞTI - VİDEO:

 


Milli Gazete İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen'in sözlerini birinci sayfasına taşıdı. Haberde, Türkiye ile karşılıklı ticaret hacminin iki senede yüzde 25’ten fazla arttığına dikkat çeken Cohen, hizmet sektörü ve yatırımlar da dikkate alındığında rakamın daha da büyüdüğünü kaydetti.

Milli Gazete, birinci sayfadaki haberinin altına da şu notu düştü: Kamuoyuna yönelik beyanlarında 'İsrail Karşıtı' izlenimi veren hükümet, iş icraata gelince Türkiye'ye İsrail'e en sıkı fıkı olunan dönemini yaşatıyor. 'Ortadoğu'nun bağrındaki paslı hançer' İsrail, ABD'den gördüğü karşılıksız yardımların yanında, Türkiye ile sürekli ticaret hacmi sayesinde nefes alabiliyor. İsrail İstanbul Başkonsolosu'nun açıklamaları da, Türkiye-İsrail ticaretinin giderek büyüdüğünü teyit ediyor.

Krize(!) Rağmen ticaret büyüyor

İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, “Hükümetler arasındaki siyasi krize rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret büyüyor” diyerek malumu ilam ederken, iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla gelişmesini istediklerini belirtti. 2007’de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.8 milyar dolar olduğunu söyleyen Cohen, 2014 sonu itibarıyla bu rakamın 5.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Türkiye ile karşılıklı ticaret hacminin iki senede yüzde 25’ten fazla arttığına dikkat çeken Cohen, hizmet sektörü ve yatırımlar da dikkate alındığında rakamın daha da büyüdüğünü kaydetti.

Türkiye, İsrail’le en sıkı fıkı dönemini yaşıyor

Kamuoyuna yönelik beyanlarında İsrail karşıtı” izlenimi veren hükümet, iş icraata gelince Türkiye’ye, İsrail’le en sıkı fıkı olunan dönemini yaşatıyor. “Ortadoğu’nun bağrındaki paslı hançer” İsrail, ABD’den gördüğü karşılıksız yardımların yanında, Türkiye ile sürekli artan ticaret hacmi sayesinde nefes alabiliyor.

2014 Rekorların Yılı Oldu

Siyasi iktidar, 2009’daki “one minute” hadisesiyle birlikte İsrail’le kriz yaşıyor görüntüsüne oynarken, ticareti devamlı büyüttü. “Alçak koltuk krizi” ile kopma noktasına geldiği iddia edilen ilişkiler, her nedense bir türlü kopmadı. İsrail’in 2014’te Gazze’ye yaptığı saldırının ardından İsrail’le diplomatik ve ticari ilişkileri kesen Güney Amerika ülkeleri örneğine rağmen, Türkiye kılını kıpırdatmadı, kıpırdatamadı.

İsrail’le ticaret hacmi, 2009’da biraz geriler gibi olsa da 4 milyar lira olurken, 2010’da 5.2 milyar lira, 2011’de 7.5 milyar lira, 2012’de 7.3 milyar lira, 2013’te ise 9.7 milyar lira olarak gerçekleşti. 2014 yılı ise İsrail’le ticarette rekorların alt üst edildiği bir yıl oldu ve ticaret hacmi 12 milyar lira seviyesine ulaştı.

Türkiye – İsrail ticaretinin giderek büyüdüğünü teyit ediyor.

Kamuoyuna verilen “kriz” mesajlarına rağmen, Türkiye’nin İsrail’le ticaret aşkı bitmiyor, devamlı artıyor. İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Türkiye-İsrail ticaret hacmindeki düzenli yükselişle ilgili olarak “Hükümetler arasındaki siyasi krize rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret büyüyor” diyerek malumu ilam ederken, iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla gelişmesini istediklerini belirtti.

2007’de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.8 milyar dolar olduğunu söyleyen Cohen, 2014 sonu itibarıyla bu rakamın 5.5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye ile karşılıklı ticaret hacminin iki senede yüzde 25’ten fazla arttığına dikkat çeken Cohen, hizmet sektörü ve yatırımlar da dikkate alındığında rakamın daha da büyüdüğünü kaydetti.

İsrail En Çok Kimyasal Satıyor

İsrail’in Türkiye’ye ihracatının yüzde 70’ini kimyasallar oluştururken, plastik ve lastik mamulleri ihracatı da yüzde 9’u buluyor. İsrail, Türkiye’ye yüzde 6.5 oranında elektrikli ekipmanları satışı yapıyor.

İsrail’in Türkiye’den aldıkları arasında ise plastik, lastik, mineral, tekstil, beton, seramik, cam makineleri ve otomotiv sektörü mamulleri yer alıyor.

Etiketler : israil, akp, milli gazete
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1174 gün önce
BOP bu ülkenin başına büyük İsrail'in kurulması için gelmişti. Niye şaşıyorsunuz. Boşuna mı Ortadoğu da kan gövdeyi götürüyor. Birinci dünya savaşında ABD savaşa girmedi .Ne zaman Avrupa birbirini yedi bitirdi işte o an ABD devreye girdi. İstediğini aldı ABD kıtasına sahip oldu. Gerektiği kadar sömürge ülkesi elde etti. Bu gün İsrail sessiz sedasız Pusuda bekliyor. Ortadoğu milletleri birbirini yesin meydan bana kalsın diye. BOP da bu işe çanak tutuyor. Boşuna mı TIR'lar dolusu silahları iki guruba da gönderiyor. Kürtlerde İŞİD de Türkiye bizi destekliyor diye seviniyor.
bulent
1175 gün önce
yorumsuz
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=