Lütfen bekleyin..

AKP'nin elektrikteki zam oyununa bir tepki de MHP'li Koray Aydın'dan

02 Şubat 2015, 11:01

"Elektrik faturalarıyla gündeme gelen ve yargıdan dönen “Kayıp Kaçak Bedeli Skandalı”, AKP iktidarının palazlandırdığı sömürü düzeninin “Deli Dumrul” versiyonudur."

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai Elektrik faturalardaki kayıp ve kaçak bedelini dağıtım bedeline giydirme oyunu sonucunda dağıtım şirketlerinin, mesken kullanıcılarından tahsil ettikleri dağıtım bedelinin fahiş oranda zamlandığı daha önce deşifre olmuştu.

Siyasetin de gündemi haline gelen "kayıp kaçak bedeli" skandalına bir tepki de MHP'li Koray Aydın'dan geldi. MHP'li Aydın yaptığı açıklamada "elektrik fiyatlarına yüzde 30'luk gizli bir zam yapıldığına" dikkat çekerek "Kamu çalışanlarının maaşlarına yıllık % 3 + 3 zam yapıldığı dikkate alınırsa, AKP iktidarının benzin kazığı ve insafsız elektrik zammı, kelimenin tam anlamıyla haksızlıktır, insafsızlıktır ve vicdansızlıktır." ifadelerini kullandı.


AKP'DEN KAYIP-KAÇAK BEDELİNE YASAL KILIF !

 


Koray Aydın'ın açıklaması şu şekilde:

İKTİDARIN BENZİN FİYATLARI HESABI ŞAKA GİBİ; PETROL YÜKSELİRKEN YÜKSELİYOR, DÜŞERKEN DÜŞMÜYOR

Petrol fiyatlarındaki düşüşü aynı oranda akaryakıt fiyatlarına yansıtmayan AKP iktidarı, milyonlarca tüketicinin hakkını çiğnemeye ve çiğnetmeye devam etmektedir. Haziran 2014’te petrol fiyatları 115 Dolar iken 5 TL olan benzin, günümüzde petrol fiyatları 50 Dolar seviyelerine inmesine rağmen halen 4,20 TL düzeyindedir.

Hesap gayet basittir; petrol fiyatları %58 düşmüş, benzin fiyatları ise sadece %18 düşmüştür.

İktidarın benzin fiyatları hesabı gerçekten şaka gibi; petrol yükselirken yükseliyor, ama düşerken düşmüyor.

AKP iktidarı, petrol fiyatlarında uluslararası alanda yaşanan % 58 düşüşün, sadece % 18’ini Türk halkına yansıtmıştır. Dolar kurundaki artışa rağmen benzinin olması gereken fiyatı, en fazla 3 TL’dir.

AKP iktidarı, yeni bir skandala imza atmış ve akaryakıttan en az  %40 oranında dolaylı vergi almaya başlamıştır. Hesap bu kadar açıkken, akaryakıttan adeta gizli vergi almak, elektrikte olduğu gibi yeni bir ‘Kayıp Kaçak Skandalı’dır.

ÇALINAN ELEKTRİĞİN BEDELİNİ ÇALMAYANA ÖDETMEK, “DELİ DUMRUL” DÜZENİDİR

Elektrik faturalarıyla gündeme gelen ve yargıdan dönen “Kayıp Kaçak Bedeli Skandalı”, AKP iktidarının palazlandırdığı sömürü düzeninin “Deli Dumrul” versiyonudur.

Deli Dumrul’un, “kuru derenin üzerine yaptırdığı köprüden geçenden 30 akçe, geçmeyenden 40 akçe aldığı” düzen bile, elektrik faturalarındaki “Kayıp Kaçak Bedeli tezgâhından” daha adildir.

Çünkü bu iktidarın kurduğu “Deli Dumrul” düzeninde çalandan hiç akçe alınmamakta; çalanların ödemeleri gereken akçeler de, çalmayanlardan tahsil edilmektedir.

Nihayetinde çalınan ve tüketiciye ulaşana kadar kaybolan elektriğin bedeli, milyonlarca dürüst aboneye fatura edilmektedir.

GİZLİ ELEKTRİK ZAMMI VE BENZİN KAZIĞI; HAKSIZLIKTIR VE İNSAFSIZLIKTIR

Elektrik faturalarındaki Kayıp Kaçak Bedeli, TRT Payı, Dağıtım Bedeli, İletim Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli gibi her biri ayrı bir “sorma ver” ucubesi olan kalemler, tüketiciye atılan kazıkların “ibret vesikası”dır.

Bu arada Dağıtım Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli gibi kalemler, Aralık 2014’ten Ocak 2015’e enflasyonun çok üzerinde artırılarak, elektrik fiyatlarına %30’a yakın “gizli zam” yapılmıştır.

Kamu çalışanlarının maaşlarına yıllık % 3 + 3 zam yapıldığı dikkate alınırsa, AKP iktidarının benzin kazığı ve insafsız elektrik zammı, kelimenin tam anlamıyla haksızlıktır, insafsızlıktır ve vicdansızlıktır.

Türkiye bir hukuk devleti ise; vergi, resim ve harçlar kanunla konulur, değiştirilir ve kaldırılır. İktidarın nezaretinde, bir kurumun genelgesiyle konulan Kayıp Kaçak Bedeli, olsa olsa haraçtır ve kanunsuzdur.

Yargı da bu kanunsuzluğu tescil etmiş olmasına rağmen, tüketici ödediği bu haksız bedeli geri alabilmek için muhatap bulamamakta, “AKP’nin Yeni Türkiye’si”nde yargı kararları uygulanamamaktadır.

TÜKETİCİYİ SÖMÜREN İKTİDAR, SOSYAL YARDIMLARLA İSTİSMAR DÜZENİ KURMUŞTUR

            Tüketiciyi acımasızca sömüren ve sömürülmesine seyirci kalan iktidar, öte yandan milyonları sefalete mahkûm etmeye devam etmektedir.

AKP iktidarı, benzin ve elektik örneğinde olduğu gibi milyonlarca tüketiciyi mağdur etmekte; yolsuzluk, arsızlık ve hırsızlık yapanlara ise kol kanat germekte, onların ekonomiye verdiği zararın bedelini de dürüst vatandaşa ödetmektedir.

AKP iktidarı, açlığa ve sefalete mahkûm ettiği, sadakaya muhtaç ettiği milyonları, AKP’nin değil, devletin kesesinden finanse edilen sosyal yardımlarla istismar etmektedir.

MHP İKTİDARINDA SOSYAL YARDIMLAR ARTARAK DEVAM EDECEK;

DEVLET GÜVENCESİNE KAVUŞTURULACAKTIR

            Anayasamıza göre “sosyal bir hukuk devleti” olan Türkiye Cumhuriyeti devleti, sosyal yardımları yapmalıdır ve elbette yapacaktır.

MHP iktidarında; sosyal yardımlar artarak devam edecek ve devlet güvencesine kavuşturulacaktır.

            MHP iktidarında; muhtaç olan herkes sosyal yardım alacak, “baba” bildiği devletten başka, hiçbir iktidara veya hiçbir partiye muhtaç olmayacaktır.

MHP iktidarında; tüm ihtiyaç sahipleri, fakirler ve yetimler gözetilecek, ancak yetim hakkı yiyenlerden ve tüketicileri haksız yere sömürenlerden mutlaka hesap sorulacaktır.

HABER FEDAİ

Etiketler : koray aydın, elektrik, benzin, zam
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Gazeteci Taha Akyol, 16 Nisan'da sandık başına giden MHP seçmeni ile il..
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Twitter hesabından referandum s..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Mayıs'ta AKP'ye üye olacak.
Isparta Milletvekili Okutan, referandumla ilgili gerekçeli kararı açıklayan..
Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Best FM’de bir programa konuk oldu. C..
MHP Genel Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında uyum yasalar..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=