Lütfen bekleyin..

İsrail'le ticaret aşkı devamlı artıyor

01 Şubat 2015, 21:38

Kamuoyuna verilen “kriz” mesajlarına rağmen, Türkiye’nin İsrail’le ticaret aşkı devamlı artıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Milli Gazete İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen'in sözlerini birinci sayfasına taşıdı. Haberde, Türkiye ile karşılıklı ticaret hacminin iki senede yüzde 25’ten fazla arttığına dikkat çeken Cohen, hizmet sektörü ve yatırımlar da dikkate alındığında rakamın daha da büyüdüğünü kaydetti.

 İşte Milli Gazete'de yer alan o haber:

Krize(!) Rağmen ticaret büyüyor

İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, “Hükümetler arasındaki siyasi krize rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret büyüyor” diyerek malumu ilan ederken, iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla gelişmesini istediklerini belirtti. 2007’de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.8 milyar dolar olduğunu söyleyen Cohen, 2014 sonu itibarıyla bu rakamın 5.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Türkiye ile karşılıklı ticaret hacminin iki senede yüzde 25’ten fazla arttığına dikkat çeken Cohen, hizmet sektörü ve yatırımlar da dikkate alındığında rakamın daha da büyüdüğünü kaydetti.

Türkiye, İsrail’le en sıkı fıkı dönemini yaşıyor

Kamuoyuna yönelik beyanlarında “İsrail karşıtı” izlenimi veren hükümet, iş icraata gelince Türkiye’ye, İsrail’le en sıkı fıkı olunan dönemini yaşatıyor. “Ortadoğu’nun bağrındaki paslı hançer” İsrail, ABD’den gördüğü karşılıksız yardımların yanında, Türkiye ile sürekli artan ticaret hacmi sayesinde nefes alabiliyor.

2014 Rekorların Yılı Oldu

Siyasi iktidar, 2009’daki “one minute” hadisesiyle birlikte İsrail’le kriz yaşıyor görüntüsüne oynarken, ticareti devamlı büyüttü. “Alçak koltuk krizi” ile kopma noktasına geldiği iddia edilen ilişkiler, her nedense bir türlü kopmadı. İsrail’in 2014’te Gazze’ye yaptığı saldırının ardından İsrail’le diplomatik ve ticari ilişkileri kesen Güney Amerika ülkeleri örneğine rağmen, Türkiye kılını kıpırdatmadı, kıpırdatamadı. İsrail’le ticaret hacmi, 2009’da biraz geriler gibi olsa da 4 milyar lira olurken, 2010’da 5.2 milyar lira, 2011’de 7.5 milyar lira, 2012’de 7.3 milyar lira, 2013’te ise 9.7 milyar lira olarak gerçekleşti. 2014 yılı ise İsrail’le ticarette rekorların alt üst edildiği bir yıl oldu ve ticaret hacmi 12 milyar lira seviyesine ulaştı.

Türkiye – İsrail ticaretinin giderek büyüdüğünü teyit ediyor.

Kamuoyuna verilen “kriz” mesajlarına rağmen, Türkiye’nin İsrail’le ticaret aşkı bitmiyor, devamlı artıyor. İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Türkiye-İsrail ticaret hacmindeki düzenli yükselişle ilgili olarak “Hükümetler arasındaki siyasi krize rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret büyüyor” diyerek malumu ilam ederken, iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla gelişmesini istediklerini belirtti. 2007’de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.8 milyar dolar olduğunu söyleyen Cohen, 2014 sonu itibarıyla bu rakamın 5.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Türkiye ile karşılıklı ticaret hacminin iki senede yüzde 25’ten fazla arttığına dikkat çeken Cohen, hizmet sektörü ve yatırımlar da dikkate alındığında rakamın daha da büyüdüğünü kaydetti.

İsrail En Çok Kimyasal Satıyor

İsrail’in Türkiye’ye ihracatının yüzde 70’ini kimyasallar oluştururken, plastik ve lastik mamulleri ihracatı da yüzde 9’u buluyor. İsrail, Türkiye’ye yüzde 6.5 oranında elektrikli ekipmanları satışı yapıyor. İsrail’in Türkiye’den aldıkları arasında ise plastik, lastik, mineral, tekstil, beton, seramik, cam makineleri ve otomotiv sektörü mamulleri yer alıyor.

Etiketler : İsrail, akp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=