Lütfen bekleyin..

2014 yılında kamu reklamları hükümete yakın gazetelere aktı

31 Ocak 2015, 12:21

The Nielsen Company’nin AdEx raporuna göre kamu kurumları reklam verirken hükümete yakın gazeteleri koruyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Avea, Halkbank, Türk Telekom, Emlak Konut geçen yıl, tirajı Zaman’ın üçte biri olan Sabah’a 21 kat, onda biri olan Star’a ise 16 kat daha fazla reklam verdi. Hükümeti eleştiren gazetelere ise yılın ikinci yarısında hiç reklam verilmedi.

Hükümetin iş dünyasına yönelik taraflı tutumu, kamu reklamlarının dağıtımına da yansıdı. Halkın vergileriyle kurulan kamu şirket ve kurumlarının, reklam verirken tirajı değil, hükümete yakın yayın yapmayı dikkate aldığı bir kez daha ortaya çıktı.

Reklam sektörünün referans aldığı The Nielsen Company’nin AdEx raporlarına göre, 2014’ün genelinde Avea, Halkbank, Türk Telekom, Emlak Konut ve daha birçok kamu şirketi, tirajı Zaman’ın üçte biri olan Sabah’a 21 kat, onda biri olan Star’a ise 16 kat daha fazla reklam verdi. Aynı kurumun geçen yıl televizyonlar için hazırladığı raporda da, kamu kurumlarının milyonlarca liralık TV reklamlarında en büyük payı, düşük izlenme oranlarına sahip hükümete yakın medya kurumlarının aldığı belirtilmişti.

2014’te kamu kurumları tirajı 300 bin civarında olan Sabah’a 124 bin sütun santim reklam verirken, tirajı 1 milyonun üzerinde olan Zaman’a tamamı yılın ilk yarısında olmak üzere sadece 5 bin 897 sütun santim reklam verdi. 121 bin tirajlı Star ise 100 bin sütun santime yakın reklam aldı. 60 bin tirajı olan Akit’e 31 bin sütun santim ile 152 bin tirajlı Bugün’ün sekiz katı daha fazla ilan verilirken, 338 bin adetlik tirajına rağmen kamu kurumlarının en az reklam verdiği gazete ise sadece 214 sütun santim ile Sözcü oldu. İnternet adreslerinde temel değerlerini ‘kamu kaynaklarını etkin ve verimli şekilde kullanmak, güvenilirlik, müşteri odaklılık, yenilikçilik’ olarak belirten kamu kurumları, reklam bütçelerini dağıtırken bu değerleri dikkate almadı. Bu kurumların 2014’te toplamda 660 bin tiraja sahip Sabah, Star, Yeni Şafak ve Akşam’a verdikleri reklamlar, tirajları 3,3 milyonu aşan Zaman, Hürriyet ve Habertürk gibi 13 ulusal gazeteye verdikleri toplam reklamdan daha fazla oldu.

Kamu payı olan kurumlar 2014’ün ikinci yarısında ise Zaman, Bugün, Yeni Asya, Milli Gazete, Cumhuriyet ve Sözcü gibi hükümet politikalarına eleştiriler getiren gazetelere hiç reklam vermedi. Kamu payı olan kurumların en çok reklam verdiği gazetelerin aynı zamanda 2014’te en çok tekzip ve düzeltme yayımlamak zorunda kalan gazeteler olması, her gün delilsiz, belgesiz, yalan haberler yapan bu gazetelerin devlet eliyle teşvik edildiğini de göstermiş oldu. The Nielsen Company’nin AdEx raporlarına göre, kamu kurumları Sabah, Star, Akşam, Yeni Şafak, Takvim ve Akit gibi gazetelere sektördeki normal hesaplamalarla açıklanamayacak yoğunlukta reklam verdi. Buna göre kamu kurumları 2014’te en fazla reklamı yaklaşık 124 bin sütun santimle 318 bin tirajlı Sabah’a verdi.

İkinci sırayı 121 bin adetlik tirajına rağmen 99 bin sütun santimle Star alırken, üçüncü sırada 65 bin sütun santimle 118 bin tirajlı Yeni Şafak yer aldı. En çok ilan verilen gazeteler sıralaması Sabah, Star, Yeni Şafak, Akşam, Hürriyet, Güneş, Takvim, Milliyet, Yeni Akit şeklinde oluştu.

LİSTEYİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ>>

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah vatan
1142 gün önce
Milletten soyular aşırı vergileri kendi keyiflerince hoyratça harcanmıştır. bir ton suyu 4,5 tl yaptılar topuna zehir zıkkım olsun. Neymiş su tasarrufu yapmak için tonaja göre ücret alıyorlarmış meclis kararlarıymış. Bir evde 2 kişi yaşayan var 10 kişi yaşayan var demek ki 8 kişinin suyu cezalı bu ceza bilerek veriliyor işte böyle hoyratça milletin paralarını harcamak için.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=