Lütfen bekleyin..

Yandaş kalemler Yüce Divan'a "Evet" diyen AKP'li vekilleri lince devam ediyor..

23 Ocak 2015, 19:09

Yeni Akit yazarı Ersoy Dede, bugünkü yazısında 4 eski bakan için Yüce Divan'a "evet" oyu verenleri ihanet etmekle suçladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yüce Divan oylaması, kendi başına pek çok siyasi sonucu barındıran bir büyük olaydır.. Sonuçlarından birini Başbakan Davutoğlu açık ve anlaşılır bir dille anlattı.. 7 Şubat 2012’de, MİT Müsteşarının ifadeye çağırılmasıyla başlayan süreç ve devamında (Başbakan saymadı ama) Faşist Gezi Kalkışması, Kürt nüfusun yoğun olduğu yerlerdeki ‘siyasal özerklik’ provaları ile devam eden, 17 ve 25 Aralık hamlesiyle doruğa ulaşan ve nihayet 19 Ocak MİT TIR’larının durdurulmasıyla zıvanadan çıkan bir dönemi atlattık..

Tüm bu sürecin baştan aşağıya, bir darbe girişimi olduğu artık Yüce Meclis tarafından da tescillenmiş durumda.. TBMM dediğiniz yer öyle alelade bir yer değildir. Millet iradesinin en yüce tecelligâhıdır.. Kararı orası verir ve son söz de orada söylenir.. Ve Yüce Meclis, zaten hukuki değil, baştan ayağa siyasi olan bu tartışmada son sözünü söylemiş durumda.. Bu girişimler bir darbe girişimidir ve meclis bunu siyasi kuvvetiyle bertaraf etmiştir.. 

Bir başka siyasi sonucu, muhalefet açısından olmuştur.. Yüce Meclis’in, Anayasal gücüyle ‘darbe’ olarak tescillediği bir hareketin arkasında blok halinde durarak, temsil ettikleri sivil siyaseti berhava etmiş durumdalar.. Bunun izahı yok. Onun saati, bunun çikolatası, şunun piyanosu diyerek darbecilerin değirmenine su taşımışlar, darbecilerin tezleriyle politika yapmışlar nihayetinde de bir yargısal darbenin önünü açacak uygulama için hep birlikte hareket etmişlerdir. Bundan sonra hangi yüzle çıkıp seçmenin karşısına, ‘bizim kimseye eyvallahımız yoktur. Halktan aldık yetkimizi halk adına kullanırız’ diyebilecekler, ben merak ediyorum.. Açık ve belirgin biçimde Pensilvanya merkezli örgütün tertibi doğrultusunda kullanmışlardır milletin kendilerine verdiği yetkiyi.. Millet, kendi iradesine sahip çıkarken, onlar iradelerini paralel yapıya teslim etmiş, yetkilerini de millet iradesinin aleyhine kullanmışlardır. Budur.. 

Gelelim AK Parti açısından ortaya çıkan siyasi sonuçlarına... Başbakan bu ortaya çıkan tabloyu ‘fire yok’ diye yorumluyor.. O, mevcut hareketin genel başkanı olduğu için daha dikkatli bir dil kullanıyor olması anlaşılır.. Ancak ben tamamen meseleyi dışarıdan bakan bir yorumcuyum. Sırtımda da yumurta küfesi yok.. Dolayısıyla ben daha açık konuşabilirim.. Bence AK Parti açısından ortada ciddi bir problem var.. Bu elbette Devlet Bahçeli’nin dediği gibi ‘güvenoyu alamayacak sınır’ falan değil..

Hayatında bir kez olsun grubuyla güvenoyu almamış, almayı hayal dahi edemeyen birinin AK Parti için böyle büyük laflar etmesi, siyaseten anlaşılabilir.. Oturur izah da edersin.. Dersin ki ‘eğer güven oylaması olsaydı, kırmızı zarf atacaklar arasından TBMM’ye gelmeyenlerin tümü gelir ve güven oylamasında ‘evet’ derler, tereyağından kıl çeker gibi alınır güvenoyu’ dersin amma gereksiz.. Evet belki ‘güvenoyu’ sorunu yok, doğru fakat bir sorun olduğu da muhakkak.. Her şey bu kadar ortadayken, yargı kararları, yargısal faaliyet gösteren soruşturma komisyonu kararları ve en önemlisi de mensubu bulunduğunuz partide kurumsal olarak ortaya çıkan hakim kanaat belliyken, paralel yapının beklediği doğrultuda oy kullananlar, partideki arkadaşlarına, dava arkadaşlarına ihanet etmişlerdir.. Siyaset ve ihanet kan kardeşidir.. Her siyasi hareketin içinde ihanet en az o hareketin meşruiyeti kadar büyük yer tutar.. Bunu kabul ederim.. Ama kabul ettiğimiz kadar tespit de edelim isterim.. İhanetse ihanet. Adını koyalım.. Kalın sağlıcakla.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Alperen
1154 gün önce
ya bu vatan haini şerefsizler de nasıl bir inanmışlık ve biat var bunları araştırmak gerekiyor.
Ah Vatan
1154 gün önce
Mit tırlarıyla teröristlere silah taşınmasını onur ve haklı sayan zihniyet bu ülkenin vatandaşı olamaz. olsa olsa vatan haini olur. Bu hainşlerin hala sesinin çıkmasının nedeni hakim ve savcıların emrini yerine getirmeyen çapraz polistir. bu ülkede yasaları değil padişahın emrini yerine getiren tüm çaprtaz polisler cezalandırılmalıdır. Hainliklikler kameralarca tescillenmiş şahısları tuıtuklamamak savcıların hakimlerin emirlerini yerine getirmemek suçtur.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=