Lütfen bekleyin..

Haluk Dinçer görevini devrederken AKP'ye fena giydirdi

22 Ocak 2015, 12:00

Haluk Dinçer: Yolsuzluk yüzünden vatandaşlar yönetici sınıflara güvenini kaybetti

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TÜSİAD'ın bugün yapılan seçimli genel kurulunda veda konuşmasını yapan Haluk Dinçer, yolsuzluk konusuna değinerek, "Bu yıl başkanlığını yapacağı G-20 yolsuzlukla mücadeleyi baş gündem maddesi yaptı. Bu yüzden vatandaşlar yönetici sınıflara güvenini kaybetmiş durumdalar" dedi.

TÜSİAD'ın 45. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Dinçer, dünyanın 2015'e pek içaçıcı haberlerle başlamadığını ifade ederek, yaşananların arka planında dünyadaki ekonomik krizin ve buna bağlı ekonomik dengesizliklerin rol oynadığını söyledi.

 

Dünya ekonomisinin 2008'de başlayan krizi geride bırakmayı başaramadığını vurgulayan Dinçer, "Deflasyon ciddi bir tehdit. Açıktan korumacılık yapılmasa da giderek dünya ticaret hacmini daraltan tedbirler alıyor. Üstelik krizin yalnızca ekonomiyle sınırlı olmadığı aynı zamanda ciddi bir siyasal meşruiyet krizinin de tetiklendiği giderek daha iyi anlaşılıyor. 2. Dünya Savaşı'ndan beri ekonominin işleyişini sağlayan kurumsal yapı yeni koşullarda etkisiz kalıyor. Bu anlamda dünyada yeni bir yönetişim sorunu yaşanıyor." ifadelerini kullandı.

Yolsuzluk konusunun da ba arayışlar çerçevesinde dünya gündeminde hak ettiği şekilde ve yoğunlukla tartışıldığına dikkat çeken Dinçer, şöyle konuştu:

"Bu nedenle Türkiye'nin bu yıl başkanlık yapacağı G20, son Avustralya zirvesinde yolsuzlukla mücadeleyi baş gündem maddesi haline getirdi. Krizin bir yan sonucu olarak hemen bütün ülkelerde vatandaşlar yönetici sınıflara güvenlerini kaybetmiş durumdalar. Yalnızca Avrupa ve ABD'de değil, Çin'de, Hindistan'da da benzer bir durumun yaşandığını bu ülkelerdeki gelişmelerden çıkarabiliyoruz. Siyasette güç kazanan popülist hareketleri, yabancı düşmanlığından prim yapan söylemleri, otoriterleşme yöneliminde bu mercekten görmek gerektiğini düşünüyoruz. Yabancı düşmanlığından prim yapan söylemleri, otoriterleşme yöneliminde bu mercekten görmek gerektiğini düşünüyoruz."

REFORM UYARISI

62. Hükümet'in pek çok reform açıkladığını belirden Haluk Dinçer, "Bu reformlar ne zaman hayata geçirilecek? Belli reformlar için tarihler var tabii. Ama burada önemli alanlar belirlenmeli. Reformlar için seçimlerin sonrasını, gelecek 4 seneden yararlanabiliriz." ifadelerini kullandı. Dinçer, reformlar önemle, ortak akılla ele alındığı takdirde Türkiye'nin yüzde 6 büyüyebileceğini savundu.

Dinçer, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile irtibatını arttırması, ödevlerini yapması gerektiğini de dile getirdi. AB ile belli konuların önemle ele alınmasını, paketlerin açılmasını önerdi.

Paris saldırısının laiklik ve ifade özgürlüğünü hedef aldığını ifade etti. Haluk Dinçer, ayrıca terörizm ile mücadele edilmesi, terörün nedenlerinin anlaşılıp giderilmesi temennisinde bulundu. Dinçer, ifade özgürlüğü ve hukuk kavramının hem dünya hem Türkiye için önemli olduğuna değindi. Dinçer, "Son dönemde ülkemizde hukuk güvenliği, yargıya güvende erozyon ciddi erozyon görüldü. Bu ekonomi ve demokrasi için zafiyet. Bu alanlarda güven arttırıcı adımlar atılmalı." uyarısı yaptı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, laikliğin önemli bir ilke, kriter olduğuna temas ederken, "Bu ilkeden dini ve siyasi alanın ayrı tutulması, din ve vicdan özgürlüğünün olmasını, hiçbir grubun hayat biçimini topluma dayatmamasını anlıyoruz. Siyaset bireylerin yaşamı ve ruhani yanı ile ilgilenmez. Onun için laikliğe önem vermeliyiz." dedi.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/35249.jpg

Etiketler : haluk dinçer, tüsiad
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ogün
1187 gün önce
kim demiş benim ülkemde yolsuzluk yapıldığını
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=