Lütfen bekleyin..

Sağlık çalışanlarına gece mesaisi darbesi

21 Ocak 2015, 04:04

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen torba kanuna eklenmesi beklenen önergeyle sanayi dışındaki işyerlerinde gecelik 7,5 saatlik çalışma sınırı kaldırılıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İş Kanunu’nun 69. maddesine “Sanayiden sayılmayan işlerde, işçinin yazılı onayının alınması şartıyla 7,5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir” cümlesi ekleniyor. Düzenleme en çok doktorlar, hemşireler, turizm ve güvenlik personelini etkileyecek. Çalışanlar hem gece 7,5 saatten daha fazla mesai yapacak hem de bu çalışmanın karşılığında ücret alamayacak.

Mevcut durumda işçiler gece 11 saate kadar çalıştırılabiliyor. Ancak 7,5 saatten sonra mesai ücreti alıyorlar. Fakat bunun için haftalık 45 saatlik çalışma süresinin aşılmaması da gerekiyor. Sınırın dışında fazla çalıştırılıp, işverenleriyle anlaşmazlığa düştüklerinde fazla çalıştırılma yasal güvence altında alınıyor. Haklı sebepten dolayı iş akdini feshedip kıdem tazminatı alabiliyor.

Yargıtay’ın 2011’deki “İşçilerin gece çalışmaları günde yedi buçuk saati geçemez.” kararına rağmen yapılan değişikliğe tepki gösteren Bursa Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Aydın, “Şu andaki siyasi iktidar ne yasa dinliyor ne kanun ne yönetmelik, hepsini göz ardı ediyor. Ben yaptım olduya geliyor iş. Bununla ilgili hukuksal mücadele verilir.” dedi. Aydın, yasanın alt düzenlemelerinin eninde sonunda Danıştay’dan döneceğini söyledi. Yapılan değişikliğin bilimsel bir altyapısının bulunmadığını belirten İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Hekimoğlu ise “Getirilecek düzenleme anayasada var olan ‘dinlenme hakkına’ aykırı. Çalışanlar için güvenlik zafiyeti oluşabilir. Bu yeni uygulama hastanelerdeki aile hekimliği sisteminin işlerliğini de kötü etkileyecek. Bu uygulamayla birlikte doktor ve hemşire yorgun olacak. Ertesi gün hizmet verirken hata yapabilir. Çünkü bizim işimiz kafayla, beyinle yapılan bir iş. Hata riskleri artabilir.” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Sağlık Bakanlığından grip alarmı verildi. Uyarı, Grip Bilim Komisyonu Üyesi..
Popüler Bilim dergisindeki "Google Derdimi Bul Bir Çare" başlıklı..
Tüketici Dernekleri Federasyonu, doğal, besleyici, sağlıklı diye alınan baz..
Aydın'da piyasaya sürülmek üzere olan 5 ton kaçak domuz etine el konuld..
Bu sezon taraftarıyla bir türlü barışamayan Fenerbahçe'de büyük şok. Ta..
Kış aylarının vazgeçilmezi ayva ve kabuğu uzmanlara göre vitamin açısından ..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=