Lütfen bekleyin..

Mahpushane A.Ş. Avrupa’ya açıldı!

19 Temmuz 2013, 09:44

Mahkumların becerisi sınırları aştı...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Uşak E Tipi Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin el emeğiyle ürettikleri protokol çantaları, iki uluslararası zirvede parlamenterlere dağıtıldı. Deri çantaların içinden Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan dönüşümün anlatıldığı 3 dakikalık CD’ler çıktı.

Uşak E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi’nde kalan mahkûmların ürettiği protokol çantaları, artık dünyanın dört bir yanındaki parlamenterlerin evraklarını taşıyor. Uşak’ta başlayan ve dünyanın dört bir yanına dağılan çantaların öyküsü, Meclis Başkanlığı’nın talebiyle başladı: 

- Meclis Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, yabancı parlamenterlerin ağırlanacağı iki uluslararası zirve için en uygun hediye olarak çanta verilmesini kararlaştırdı. 

- Adalet Bakanlığı döneminde cezaevlerindeki dönüşüm için çaba harcayan ve özellikle işyurtlarının geliştirilmesine ilişkin yatırımlar yapan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, hediye edilecek çantaların temini için cezaevlerindeki işyurtlarını adres gösterdi. 

- Talep yazısı, özel firmalar yerine doğrudan Cemil Çiçek imzalı Adalet Bakanlığı’nın İşyurtları Kurumu’na iletildi. Görev ise çantaların üretiminin yapıldığı Uşak E Tipi Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu’ndaki Deri Atölyesi’ne verildi. 

900 ÇANTA HAZIRLANDI 

- Mahkûmlar, el emekleriyle 900 protokol çantası hazırladı. Çantalar, vaktinde Meclis Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na ulaştırıldı. 

- İlk olarak TBMM Başkanı Çiçek’in başkanlığında Ankara’da 10-12 Haziran tarihleri arasında yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Asamblesi (TÜRK PA) 4. Genel Kurulu için Türkiye’ye gelen Azeri, Kazak ve Kırgız Meclis Başkanları ve parlamenterlerine çantalardan hediye edildi. 

- Daha sonra da yine Çiçek’in başkanlığında İstanbul’da Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA) toplantısında, çantalar görücüye çıktı. 29 Haziran- 3 Temmuz tarihleri arasında yapılan AGİT PA Genel Kurulu’na 57 ülkeden 360 yabancı parlamenter, yabancı misyon şefi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. 

İÇLERİNE CD’LER DE KONULDU 

- Çantaların içinden bir de CD çıktı. 3 dakikalık İngilizce CD’de, cezaevlerindeki atölye ve tesislerde çalıştırılan mahkûmların çalışma süreçleri ve Türk adalet sistemi içerisinde cezaevlerinin geldiği olumlu aşama anlatıldı. Avrupa’nın üst düzey yöneticilerinden oluşan AGİT üyelerine sunulan CD’de anlatılanlar, yıllarca ağır eleştirilere hedef olan Türkiye için de gelinen noktayı ortaya koydu.  

DEMİR PARMAKLIK ARDINDAKİ FABRİKA

2012 sonu itibarıyla Türkiye’deki cezaevlerinde oluşturulan iş yurtlarında sigorta primi ödenerek 3 bin 335 hükümlü ve tutuklu çalıştırılıyor. Adalet Bakanlığı, bu sayıyı her yıl yüzde 10 artırmayı planlıyor. 60 ayrı alanda faaliyette bulunan işyurtları özel sektörle de işbirliğine gitti. Çok sayıda sergi de açan iş yurtları, sosyal tesis işletmeciliğinden tekstil ürünlerine, mobilya yapımından halı ve kilim dokumaya, çini-seramik işlemeciliğinden et ve süt ürünlerine kadar birçok konuda hizmet veriyor. 2012’de çıraklara 6 TL, kalfalara 6.25 TL, ustalara da 6.50 TL olmak üzere toplam 9 milyon 118 bin TL yevmiye ödendi.-Akşam

Etiketler : Cemil Çiçek, TBMM, AKP
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=