Lütfen bekleyin..

17 Aralık soruşturması hukuken devam ediyor

20 Ocak 2015, 10:31

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının önemli delillerinden olan ve mahkeme kararıyla elde edilen tapelerin imha edilmesi girişimine, soruşturmanın tek müştekisi eski Emniyet Müdürü Orhan İnce’den itiraz geldi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe sunan Orhan İnce’nin avukatı Özcan Karakoç, tapelerin hukuken imha edilemeyeceğini belirtti. Dilekçede, 17 Aralık soruşturmasında takipsizlik kararı verilmesinin soruşturmanın bittiği anlamına gelmeyeceğine dikkat çekildi. Anayasa Mahkemesi (AYM) veya AHİM’nin ‘Etkin soruşturma yapılamadı’ yönünde karar verme ihtimalinin yüksek olduğu vurgulanarak, “Savcılık makamı artık takdir hakkını kullanamayacak, yeniden soruşturma açmak zorunda kalacaktır.” denildi. Ardından tapelerin imhasının TCK’nın 281. maddesinde düzenlenen ‘suç delillerini yok etme’ suçunu oluşturacağı ve bunu yapanların 7,5 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuldu.

Eski Fatih İlçe Emniyet Müdürü Orhan İnce’nin adı, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının şüphelisi Reza Zarrab ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler arasındaki tapelerde geçiyordu. Zarrab’ın Güler’e şikâyeti üzerine İnce’nin önce sürüldüğü, daha sonra da ihraç edildiği belirtildi. Güler’in buna karşılık Zarrab’dan rüşvet aldığı iddia edildi. Bu sebeple suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle İnce, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet dosyasının tek müştekisi olarak kayda geçti. İnce, dün avukatı aracılığıyla savcılığa dilekçe verdi. İnce’nin avukatı Karakoç, basından öğrendiklerine göre Meclis Soruşturma Komisyonu’nun savcılıktan tapelerin imha edilmesi talebinde bulunduğunu belirtti. 8 sayfalık dilekçede, “TBMM Meclis Soruşturma Komisyonu tarafından savcılığa gönderilen ve bir kısım şüpheliler arasındaki görüşmeleri içeren tape kayıtlarının imhasının talep edildiği basında çıkan haberlerde öğrenilmesini müteakiben ilgili tape kayıtlarının imhasının CMK 15/3 gereğince hukuken mümkün olmadığı, bunun gerçekleştirilmesi halinde TCK 281. maddesinde düzenlenen ‘suç delillerini yok etme gizleme ya da değiştirme’ suçunun işlenmiş sayılacağının bildirimi ile tape kayıtlarının soruşturma dosyasında saklanması talebinden ibarettir.” ifadelerine yer verildi.

TAKİPSİZLİK KARARI, SORUŞTURMANIN BİTTİĞİ ANLAMINA GELMEZ

Dilekçede, 17 Aralık soruşturmasında savcının takipsizlik kararı vermesinin soruşturmanın tamamen bittiği anlamına gelmediğine de vurgu yapıldı. İnce’nin Anayasa Mahkemesi’ne etkin soruşturma yapılmadığı yönünde başvurusu olduğu belirtilerek buradan çıkacak kararın soruşturmayı yeniden açabileceği vurgulandı. AYM’nin kararından sonra AİHM’ye başvurma yollarının da olduğu hatırlatılan dilekçede şu ifadeler kullanıldı: “Dolayısıyla AİHM’nin etkin soruşturma yapılmadığına dair karar vermesi üzerine ve tarafımızca soruşturmanın yeniden açılması talep olunması halinde savcılık makamının artık takdir hakkını kullanamayacak, yeniden soruşturma açmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle soruşturma dosyasında bulunan hiçbir delilin imha edilmemesi büyük ehemmiyet taşımaktadır.” - zaman

Etiketler : rüşvet operasyonu,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=