Lütfen bekleyin..

Sahur Operasyonu'nda tutuklanan polislerin eşleri yürek burktu

17 Ocak 2015, 17:45

Sahur operasyonunda tutuklanan polislerin eşleri açıklamalarda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yaklaşık 7 aydır tutuklu bulunan İstanbul istihbarattan sorumlu eski müdür yardımcısı Ali Fuat Yılmazer, istihbarat şube müdürü Hayati Başdağ, istihbarat şube eski müdürü Erol Demirhan ve istihbarat şube eski müdür yardımcısı Mesut Yılmaz’ın eşi BUGÜN’e konuştu.

22 Temmuz sahur baskınının ardından cezaevine gönderilen polislerin eşleri kendilerine yapılan zulmün her geçen gün arttığını belirtti. Silivri cezaevinde kötü muamelelerle karşılaşan eşler zulmün 6 aylık değil 3 yıllık bir süreç olduğuna dikkat çekti. Polis eşlerini asıl üzen ise her şeyin farkında olup suskun kalanlar.

Bugün'den Bilal Şahin'in haberine göre, yaklaşık 7 aydır tutuklu bulunan İstanbul İstihbarat Şube eski personelleri İstanbul istihbarattan sorumlu eski müdür yardımcısı Ali Fuat Yılmazer, istihbarat şube müdürü Hayati Başdağ, istihbarat şube eski müdürü Erol Demirhan ve istihbarat şube eski müdür yardımcısı Mesut Yılmaz’ın eşi BUGÜN’e konuştu. Polis eşleri kendilerine yönelik baskıların 7 Şubat 2012’deki MİT soruşturmasından itibaren başladığını belirtti. Tutuklanan polislerin gönderildiği Silivri’de de son dönemde kendilerine ve eşlerine yönelik baskının arttığını ifade etti.

İKİNCİ KEZ TUTUKLADILAR

Erol Demirhan’ın eşi Nazife Demirhan; “Bu zulüm 6 aylık bir zulüm değil. 7 Şubat’tan sonra biz zulüm altındayız. 7 Şubat 2012 tarihinden beri sürgünden sürgüne gönderildik. Bu süreç bizim için üç yıldır devam ediyor en sonunda da tutukladılar. Yetmedi ikinci kez tutukladılar” dedi.

KENARDA PARAMIZ YOK

Eşlerinin açığa alındığını ve manevi baskıyla beraber maddi olarak da sıkıntılar yaşadıklarını belirten Nazife Demirhan, “Kenarda parası olan insanlar değiliz. Sağ olsun ailelerimiz destek oluyorlar” ifadelerini kullandı.

CİDDİ TAHRİK EDİYORLAR

Nazife Demirhan Silivri’de maruz kaldıkları tutumdan şikayetçi: “Silivri’de bizlere karşı ciddi tahrik var. Hiç olmadık yerlerde olmadık muamelelerle karşılaşıyoruz. Biz sakinliğimizi muhafaza etmesek, çok rahat tartışabiliriz. Neticede insanız ve yaşadığımız şeyler kolay değil. Mümkün mertebe onlara uymamaya çalışıyoruz, bu durum da onları tahrik ediyor.”

Bakırköy savcısından ziyaret için izin alan ve ziyarette eşine eşya da vereceğini belirten Demirhan Silivri’ye gidince şok yaşadığını belirtti.
Demirhan, “Bir buçuk saat yolculukla Silivri’ye gittim. Silivri’de beni içeri almadılar. Görevliler bana dediler ki giremezsiniz, niye dedim çünkü savcı bey sağ olsun görüşebilir yazısının üstünü çizmiş, görüşemez, sadece eşya verebilir diye not düşmüş. Bu nasıl bir insanlık. Bununla mı tatmin ediyorlar kendilerini. Eve gittikleri zaman çocuklarının, eşinin yüzüne nasıl baktılar” dedi.

"TERÖRİSTLERDEN EŞLERİMİZ İÇİN ŞİKAYETÇİ OLMALARI İSTENDİ"

Eşlerinin hakkında soruşturma açmak için teröristlerin bile tek tek arandığını belirten Demirhan şöyle devam etti: “Teröristlere bile bunlar hakkında şikayetçi misiniz diye teklifler götürüldü. Teröristlerin şahitliğinde tekrar soruşturma açtılar eşlerimize.20 küsur yıllık hayatlarında ne astlarından ne de üstlerinden şikayet almamış bu insanlar bir anda nasıl hain oldular?”

BABAMLA İKİ AYDIR GÖRÜŞEMİYORUM

Ali Fuat Yılmazer’in kızı Rabia Yılmazer Silivri’deki uygulamalar nedeniyle babasıyla iki aydır görüşemedi. Yılmazer, “Ankara’da öğrenci olduğum için önceden cezaevi müdüründen bilgi alıp ona göre kendimi ayarlıyorum. Bana bildirilen tarihte geldiğimde açık görüşünün bir hafta sonraya ertelendiği söylendi. Aynı şeyi bir sonraki ay da yaşadım. İki aydır babamla görüşemiyorum. Kasıtlı olarak yanlış bilgilendirme yapıyorlar” şeklinde konuştu.

AİLECEK HİÇBİR YERE GİDEMEDİK

Ali Fuat Yılmazer’in eşi Mualla Yılmazer özellikle son üç yıldır ailecek hiçbir yere gitmediklerini belirtti. Mualla Hanım bu süreci anlatırken, “Biz evden çıkarken bir yere giderken başımıza bir şey gelme ihtimaline karşı çocuklarımızdan birini yanımıza aldık, diğerlerini evde bıraktık, biz hep böyle yaşadık” ifadelerini kullandı.

ESKİDEN DE GÖREMİYORLARDI

“Bizim çocuklarımız babalarını göremeden büyüdü” diyen Mualla Yılmazer, “Kaç gece biz onları 4’te 5’te karşıladık. Ya biz de insanız bizim de çocuğumuz var hiç mi ihtiyacımız yok bir çıkalım bu hayat nasılmış ama öğretmedi Allah bize. Allah bizi korudu. Bizim babamız akşam yemeğine eve gelince bizim bayramımızdı. Bizim çocuklarımız babalarını eskiden göremiyorlardı, şimdi yine göremiyorlar” dedi.

SUSANLAR İÇİMİZİ ACITIYOR

Yaşadıkları sürecin tamamen hak ve hukuk gasbı olduğunu belirten Mualla Yılmazer zulmü bilmelerine rağmen susarak izleyenlerin içlerini acıttığını belirti. Yılmazer, “Susanları unutmayacağız. O susanları anlayamıyoruz” dedi.

BİZ?ORAYA?BAŞIMIZ?DİK?GİDİYORUZ

Haram lokma yemedim’ sözüyle sürecin fenomeni olan Hayati Başdağ’ın eşi Hacer Başdağ, Silivri’ye başları dik ve gururlu olarak gittiklerini belirtti. Hacer Başdağ kendilerine zulüm yapanlara hukukun er geç yerini bulacağına dikkat çekerek, “Biz oraya alnımızın akıyla gidiyoruz.
Yarın meslektaşlarımız ya da bu süreçte hukuksuzluk yapanların eşi oraya nasıl gidecek. Dışarıda kalıp haksızlığa göz yummaktansa, içeride olup temiz kalsın eşlerimiz” ifadelerini kullandı.

GARDİYANLAR GİTTİKÇE SERTLEŞİYOR

Silivri cezaevinde tutuklu polisler ve eşleri her geçen gün farklı bir hukuksuzlukla karşılaşıyor. İlk zamanlar Silivri’de görevli gardiyanlar tarafından iyi karşılanan polis yakınları, görevlilerin kendilerine karşı gittikçe daha sert tavırlar sergilemeye başladıklarını belirtti. Haftalık görüşmeye giden aileler saatlerce bekletiliyor.

Cam arkasından telefonla görüşebilen ziyaretçilere telefonda arıza olduğu iddia ediliyor. Polislere eşya getiren ziyaretçilere talimatnamelere aykırı uygulamalarda bulunuluyor. Bunla beraber birçok polisin ziyaretçisine de görüşme yasağı getirildi. Ceza alanlar arasında meslektaşlarını ziyaret eden emniyet müdürleri de yer alıyor.

BİR AY GÖRÜŞME YASAĞI

Son olarak İstihbarat Şube eski Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın eşi Huri Yılmaz’a eşiyle bir ay görüşmeme cezası verildi. 13 Aralık 2014’te komşusu eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı’nın kızlarını açık görüşe götüren Yılmaz burada görevlilerin engeliyle karşılaştı. Görevliler Yılmaz’a çocukların refakatçisiz giremeyeceğini belirtmesi üzerine Yılmaz’ın da daha önce defalarca refakatsiz görüşme yapıldığını hatırlatarak duruma itiraz etmesi sonucu tartışma yaşandı. Tartışma nedeniyle tutulan tutanak üzerine Yılmaz’a bir ay eşiyle görüşme yasağı verildi.

BABASINI GÖREVDE BİLİYOR

Kızı Nuriye İnci’nin hâlâ babasının cezaevinde olduğunu bilmediğini söyleyen Yılmaz, “Babasının yeni bir görevde olduğunu, hırsızları yakalamak için korunması gerektiğini söylüyoruz. Gardiyan ları da babasının koruması olarak biliyor” ifadelerini kullandı.

İŞGAL EDİLSEK BU MUAMELEYİ GÖRÜRDÜK

Hayatlarını milletine hizmete adamış insanların hainlikle suçlandığını belirten Huri Yılmaz, “Bu insanlara yapılan uygulama içimizi acıtıyor, ülkemiz milletimiz adına üzülüyoruz. Eşlerimizin maruz kaldığı muamele sanki işgal edilmişiz de düşman askeri kendilerine karşı mücadele edenlere ceza veriyor hissi uyandırıyor bizde” dedi.

Etiketler : polise operasyon,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=