Lütfen bekleyin..

Destici: Davutoğlu, ayetlerle alay edenlere neden tepki göstermedi?

17 Ocak 2015, 11:42

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Fransız mizah dergisine veya Cumhuriyet gazetesine gösterdiği tepkinin, ayeti kerimelerle, surelerle alay eden bakanlara neden gösterilmediğinin sorulmasını istedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Destici, partisinin Denizli'de düzenlediği "Çözüm Süreci Mi Bölünme Süreci Mi" konulu panele katıldı. Panel öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran Destici, MHP ile ittifak yapılacağı iddialarını cevapladı.

Hiçbir partiyle ittifak görüşmelerinin olmadığını ifade eden Destici, “Biz BBP olarak hiçbir bir partiyle ittifak görüşmemiz yok. Biz BBP olarak 7 Haziran'da büyük ihtimalle yapılacak olan seçimlere kendi adımızla kendi amplemizle ve kendi adaylarımızla gireceğiz. Onun için bütün kamuoyunun da bunu net bir şekilde bilmesini ben bir kere daha istiyorum. Bu geçtiğimiz günlerde bir internet sitesi tarafından ortaya atıldı. Bende ona karşılık şunu söylemiştim. Aynı kökten gelen siyasi partiyiz dolayısıyla bu tür yakıştırmalar doğal karşılanabilir ama BBP olarak 7 Haziran'daki seçimlere kendi adaylarımızla katılacağız.” dedi.


DESTİCİ'DEN BAŞBAKAN'A KARİKATÜR TEPKİSİ VİDEO İZLE‘AYNI TEPKİ SURELERLE ALAY EDENLERE DE GÖSTERİLMELİ’

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Peygamberimiz(SAV)’e hakaret eden karikatürlerine gösterilen tepkilere hakkında bir soru üzerine Destici, aynı tepkinin Türkiye’de bakanlara da gösterilmesini eleştirdi. Destici, “Biz Resulullah efendimizi ya da dinimizi milli ve manevi değerlerimize saldırı ve hakaret kimden gelirse gelsin buna karşı çok net duruşu olan siyasi partiyiz, bir siyasi hareketiz. Bunu Fransa’daki Charlie Hebdo dergisi de yapsa, Türkiye’deki Cumhuriyet gazetesi de yapsa iktidarın bir bakanı veya milletvekili de yapsa biz aynı tepkiyi gösteririz. Bu soruyu iktidar mensuplarına sormak lazım. Sayın Başbakan’a sormak lazım. Fransız mizah dergisine veya Cumhuriyet gazetesine gösterdiğiniz tepkiyi ayeti kerimelerle surelerle alay edenlere de gösterilmesi gerektiğini onlara hatırlatılmanız gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

‘MÜSLÜMANLARI AVRUPA’DAN ÇIKARMAK İÇİN SEBEP ARAYANLAR VAR’

Müslümanlar olarak özellikle semavi dinler olan Hıristiyanlık ve Museviliğe karşı çok saygılı olduklarını belirten Destici, “Onların peygamberini de hem Hz. İsa’yı hem Hz. Musa’yı peygamber olarak görüyoruz. Bizim peygamberlere olan inancımız içinde onlar da var. Dolayıyla biz Hıristiyan dünyası veya onların bir takım kendini bilmez şımarık çocukları veya dinsiz kesimi gibi hiçbir zaman onların değerlerine saldırmadık. Onlardan da beklentimiz Müslümanların hiçbir değerine saldırılmaması alay edilmemesi. İslam dünyası ile batı dünyası arasında var olan veya çıkartılmaya çalışılan kavga sebebi olarak görüyoruz biz bunu. Özellikle Avrupa’da İslam hızla artan bir din. Önümüzdeki gelecek 50 yılın perspektifine baktığımızda zaman Müslüman sayısı bugün Avrupa’nın yüzde 10’nu teşkil ediyorsa yüzde 50’lere yaklaşacak. Dolayısıyla bunun endişesi içinde olanlar var. Bunun korkusu içerisinde olanlar var. Onun için Batı Avrupa’dan İslam’ı çıkarmak için, Müslümanları çıkarmak için sebep arayanlar var. Onlar için güzel bir sebep oluyor bu. Türkiye içerisinde de bazı gazetelerin basın kuruluşlarının oradaki karikatürleri mizahları buraya taşımaları bir nevi batıdaki kavgayı, saldırıyı, provokasyonu tahriki Türkiye’ye taşımak gibi bir şeydir. Bizce burada bunu yapanları bir kere daha çok şiddetli kınadığımızı belirtirken bu yanlıştan bir an önce dönmelerini bir daha bu yanlışı tekrarlamamalarını tavsiye ediyoruz. Müslüman mahallesinde salyangoz satmanın anlamı yok. Fransa’daki Charlie Hebdo dergisi onun çalışanlarına saldırıyı da tabiî ki kınıyoruz. Ama İslam’a karşı onun sevgili peygamberine karşı büyük bir edepsizlik ve saygısızlık yapmışlardır. Sizin tutup bu saygısızlık ve edepsizliği aynı şekilde Türkiye’ye taşımanın Türkiye’deki Müslümanları dindar muhafazakar kesimi tahrik etmenin ya da provoke etmenin kimseye faydası olmaz. Bu ülkemizin birliğine ve beraberliğine kardeşliğine zarar verir.” şeklinde konuştu.

‘ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİ APO’YA AF VE ÖZERKLİĞİ TÜRK TOPLUMUNDAN GİZLİYORLAR’

Denizli’ye çözüm süreci ile ilgili panel için geldiklerini vurgulayan Destici, “Biz isteriz ki ülkemizde huzur olsun barış olsun, kardeşlik olsun. Ama ülkenin PKK ile Kandil’deki yılanlarla İmralıdaki canilerle yürütmüş olduğu bu çözüm sürecinin bir çözüm süreci değil bir bölünme süreci olduğunu çok net bir şekilde artık gözükmüştür.” ifadelerini kullandı.

Müzakere edilen pazarlık edilen konular içerisinde toplumdan gizlenen şeyler olduğunu anlatan Destici şunları kaydetti: “Çok açık bir şekilde Apo’ya af, özerklik, ana dilde eğitim ve Suriye’nin kuzeyinde PKK devletinin kurulması var. Bunu Türk toplumundan gizliyorlar. Ama ne kadar gizleseler de artık artık bu ayan beyan ortadadır. Dolayısıyla artık bu sürece bir dur demenin zamanı gelmiştir. Jim hangi süreci yürütürse yürütsün bizler bu milletin gerçek evlatları, Anadolu insanları Kürdüyle, Türkmeniyle, Çerkeziyle, Lazıyl,a Boşnağıyla, Alevi, Sünnisiyle bu memleketi kimseye böldürmeyiz. Herkes bunu böyle bilsin. Aklını başına alsın. Değil vatanın bir parçasını bir çakıl taşını dahi alamazlar. Bu halayi kuranların hayallerini zindan, rüya görenlerin, rüyalarını kabusa çevireceğimizi herkesin bilmesini isterim.”

Panele BBP’lilerin yanı sıra Prof. Dr. Ümit Özdağ’da konuşmacı olarak katıldı.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ilhan uğraş
1161 gün önce
sayın destici :Demekkiislamı yükseltme koruma yüceltme gibi düşünce yok .olsa makara takaraya işlem yaparlardı.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=