Lütfen bekleyin..

Eğitimli genç işsizlik oranı yüzde 30’lara çıktı

16 Ocak 2015, 14:56

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, artık her 4 gençten birisinin işsiz hale geldiğini ifade ederek, "Eğitimli genç işsizlik oran da yüzde 30'lara kadar çıktı. Millet iş, aş derdindeyken, AK Parti akraba, eş dost kayırma derdinde." dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tanrıkulu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de işsizlik oranlarının son dönemde görülmedik ölçüde artış eğilimi içine girdiğini söyledi.

İşsizliğin; 2013 Ekim ayında yüzde 9,7 seviyesindeyken, 2014 Aralık ayında yüzde 10,4 seviyesine çıktığına işaret eden MHP Genel Başkan Yardımcısı, "Bu oran diğer bir bakış açısıyla da yüksektir. Çünkü ortada en azından itiraf edilmiş bir ekonomik kriz de yoktur. Gelişmiş ülkelerde temel istihdam verisi olarak kabul edilen tarım dışı işsizlik oranı önceki yılın aynı döneminde yüzde 11,9 iken, bu dönem yüzde 12,5 düzeyine fırlamıştır. Ekim ayında kadınlarda işsizlik oranı yüzde 18,3'e yükselmiştir. İktidarın açıkladığı son paket; kadınları eve mahkûm etmeye, çalışma hayatından uzaklaştırmaya yöneliktir." ifadelerini kullandı.

"AKTİF İSTİHDAM POLİTİKALARI HAYATA GEÇİRİLMELİ"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, işsiz sayısının bu denli artmasına rağmen, siyasî iktidarın işsizliği düşürme programı olmadığını öne sürerek, "Hedeflerinde 'işsizliği çok düşük mertebelere çekmek' gibi küçük bir temenni vardır. Bu yüzden iktidar işsizlik gündemini değiştirmekte, görmezden gelmekte ve siyasî gündemi ön plana çıkarmaktadır." dedi.

MHP olarak işsizliğin; üretim, büyüme ve adil bölüşümü de içine alan, yeni politikalar içeren farklı bir yaklaşımla önleneceğini düşündüklerini dile getiren Tanrıkulu, ayrıca şunları aktardı:

"Bu çerçevede ülkemizdeki işsizliğin çözümü için; ülkemizin demografik yapısı, eğitim ve işgücü politikalarının yeniden ele alınması gerekliliğine ve göç sorunun tüm yönleriyle incelenip, millî politikalar oluşturulması gerektiğine inanmaktayız. Artık aktif istihdam politikalarının hayata geçirilmesi gerekmektedir."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=