Lütfen bekleyin..

TIR’ları durduran savcılar görevden uzaklaştırıldı

16 Ocak 2015, 00:03

Adana ve Hatay’da durdurulan MİT’in TIR’larıyla ilgili yayın yasağının ardından yeni bir skandal yaşandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TIR’ların aranmasında görev alan 5 savcı görevden uzaklaştırıldı. HSYK, oyçokluğuyla aldığı kararda savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu’nun ifadesine dahi başvurmadı.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasından sonra hükümetin yapısını değiştirdiği Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tartışmalı bir karara daha imza attı. HSYK 2. Dairesi, Hatay ve Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili 5 savcıyı açığa aldı. Oyçokluğuyla alınan kararla dönemin Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Özel Yetkili Başsavcı Vekili Ahmet Karaca ile cumhuriyet savcıları Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu görevden uzaklaştırıldı. Karara gerekçe olarak da soruşturmanın selameti ve yargı erkinin nüfuz ve itibarının zarar görmemesi gösterildi. Karar alınmadan önce savcıların ifadesine dahi başvurulmadığı öğrenildi.

1 Ocak 2014’te Hatay’da ve 19 Ocak 2014’te Adana’da durdurulan MİT TIR’ları, iki gündür yeniden gündemde. Jandarma tarafından söz konusu TIR’larda yapılan aramaların tutanakları, önceki gün “twitter.com/LazepeM” isimli Twitter adresinden yayınlandı. Belgelerin kısa sürede yayılmasının ardından Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği jet hızıyla yayın yasağı ve internet erişiminin engellenmesi kararı aldı. Yayın yasağına ilişkin RTÜK’ten duyurulan kararda, şöyle denildi: “14.1.2015 tarih ve 2015/197 D. İş No’lu kararı ile 1.1.2014 tarihinde Hatay ili Kırıkhan ilçesi ve 19.1.2014 günü Adana’da Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait araçların durdurulması ve aranması olayıyla ilgili açılan kamu davasının soruşturmasına devam edildiği gerekçesiyle yürütülen soruşturma ile ilgili yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayının yapılmasının yasaklanmasına karar vermiştir.”

Yayın yasağının ardından dün önemli bir gelişme daha yaşandı. TIR’ların durdurulması ve aranmasında görev alan savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu, HSYK’nın haklarında yürüttüğü soruşturma kapsamında görevden alındı. Oyçokluğuyla alınan kararın gerekçesinde HSYK Kanunu’nun 77. maddesindeki “Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, HSYK’ca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebilir.” hükmü gerekçe gösterildi. Savcılar, bu kararın kendilerine tebliğinin ardından 3 aylığına görevlerinden el çekecek. Bu süre içerisinde aylık ve ödeneklerinin üçte ikisini alabilecek, sosyal hak ve yardımlardan ise yararlanmaya devam edecekler. 5 savcıya daha sonra eylemlerinin ağırlık derecesine göre uyarma, aylıktan kesme, kınama, kademe ilerlemesini durdurma, yer değiştirme ve meslekten çıkarmaya (ihraç) varıncaya kadar cezalar verilmesi gündeme gelecek. HSYK, 5 savcı hakkında adli soruşturma yapılması için kovuşturma izni de verebilecek.

Böyle bir ihbar karşısında kimse başını çeviremezdi

MİT’e ait TIR’ların aranmasıyla ilgili soruşturma kapsamında görevden alınan savcılar, karara tepki gösterdi. Radikal’den İsmail Saymaz’a konuşan Aziz Takçı, şu ifadeleri kullandı: “Bu soruşturma tek başına bir savcının yapacağı bir şey değildi. Devletin jandarması ihbarı getirmiş ve savcının önüne koymuş. Böyle bir ihbara kimse başını çeviremez. Hukuken gerekli olan arama kararını verdik, bu işlemi yaptık. Ardından bütün kamuoyu böyle bir suç işlendiğini öğrendi. Daha sonra çıkan olaylardan görüyoruz ki, dış ülkelerin bunu öğrenmek için bize ihtiyacı yokmuş. Onlar zaten bileceklerini biliyormuş. Almanya ve ABD dedi ki, biz sizi dinledik. Devletin görevli unsurları, ben ve kolluk görevlileri bir yanlışı gördük ve müdahale ettik. Bu bizi terör destekçisi yap maz. Ülkemizi de yapmaz. Aksine Türkiye’nin terörizme engel olmaya çalıştığını gösterir.”

Vatana asla ihanet etmedik

MİT’e ait TIR’lar ile ilgili soruşturma sırasında Adana’dan Mersin’e atanan ve dün de görevinden el çektirilen Savcı Özcan Şişman da kararın şoku içerisinde olduğunu söyledi. 18 yıllık meslek hayatı boyunca görevine sadık kaldığını belirten Şişman, “Vatanıma ihanet etmedim, ihanet edenler bir gün bunun hesabını verecekler.” dedi. Şişman, şöyle devam etti: “Benim bütün amacım devlet içerisinde yanlış yapan varsa bunun tespit edilip yargı önünde hesap vermesi. Kim yanlış yaptı ise hesap vermesi gerektiğini düşünüyorum. 1 Ocak 2014 tarihinde El Kaide terör örgütünün Suriye’deki unsurlarına silah götürüldüğü iddia edilen TIR’da arama yapılamayınca olay yerine gitmek durumunda kaldım. Burada yanlış yapmadım. Allah’tan başka kimseden korkmuyorum. Mesleğimden olacaksam da milletime hizmet ettiğim için olurum.”

Savunmamız dahi alınmadı

Açığa alınan Süleyman Bağrıyanık da T24’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Suçlamayı bilmiyorum. Savunmalarımız dahi alınmadı. Bu hukukî bir süreç. Biz de hukukî haklarımızı kullanacağız. Haklı olduğunu bilmek güzel bir şey. Eninde sonunda gerçekler ortaya çıkar. Yaptığım işten eminim. En ufak tereddüdüm yok.”

Adana Barosu, yayın yasağına itiraz etti

Adana Barosu, Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin Hatay ve Adana’da MİT’e ait TIR’ların durdurulmasına ilişkin yayın yasağı kararına itiraz etti. Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, yayın yasağının kaldırılmasına dair üç sayfalık itiraz dilekçesini 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sundu. Dilekçede şu ifadeler kullanıldı: “Usul yasamız amir hükümleri gereğince derdest bir dosya hakkındaki tüm tedbir kararlarını verme yetkisi o davaya bakan mahkeme ve hâkimliğe aittir. Bu anlamda hâkimliğinizin derdest olup Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülmekte olan davalar hakkında tedbir niteliğindeki yayın yasağı konulmasına dair kararı yasaya aykırıdır. Bunun dışında, demokratik hukuk toplumunun en önemli özelliklerinden birisi gerçek bilgi ve haberlere ulaşabilmektir. Kamu otoritesi, hangi bilginin ve haberin topluma aktarılabileceğinin ve bu sunumunda nasıl yapılması gerektiğinin tayinini yapamayacağı gibi, kararını da veremez.” zaman

Etiketler : MİT, tır, adana,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=