Lütfen bekleyin..

Ünlü ekonomistten çok şaşırtıcı bir çıkış

15 Ocak 2015, 21:06

Özelleştirme uygulamalarından 1986-2014 yılları arasında toplam 56 milyar 174 milyon dolar elde edildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ülkemizde 1986'dan beri yapılan yaklaşık 30 yıllık özelleştirme lerin; vatandaşın vergisiyle yapılıp daha sonra satılan bu kurum ve kuruluşların tekrar vatandaşa ödenmesi gerektiğini savunan Süleyman Yaşar Taraf'taki köşesinde 'Özelleştirmeden herkese 2 bin 500’er lira ödenmeli' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yaşar konuyu sebepleriyle açık açık anlattı ve örnekler verdi.

İşte Yaşar'ın makalesinin ilgili bölümü:


"Özelleştirme uygulamalarından 1986-2014 yılları arasında toplam 56 milyar 174 milyon dolar elde edildi. Elde edilen bu gelirin vatandaşa iadesi gerekiyor.

Niye iadesi gerekiyor?

Çünkü özelleştirilen tesisler vatandaşların daha önceki yıllarda ödediği vergilerle yapıldı. Ve vatandaş bu tesislerin kamuda kalacağını düşünerek yapımına katkıda bulundu. Oysa bu tesisler özelleştirilerek kamu mal varlığı azaltıldı. İşte bu nedenle satış bedellerinin vatandaşa iadesi gerekiyor. Bu konuda pek çok ülke uygulama yaptı. Ama en başarılı uygulama Polonya’da gerçekleştirildi. Polonya, özelleştirilecek 204 şirketin hisse senetlerini 18 yaşını doldurmuş 27 milyon vatandaşına eşit olarak dağıttı.

Bu uygulamanın benzeri 1988’de özelleştirme için halka arzlara başlarken Türkiye’de düşünüldü. Ama ikincil piyasa olarak İMKB’nin derinliğinin olmaması (günlük işlem hacmi 100 bin dolardı) ve piyasa yapıcı bankaların bulunmaması nedeniyle uygulamadan vazgeçildi.

Oysa şimdi durum farklı. Elde edilen özelleştirme gelirleri, 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye’de oturan vatandaşlara iade olmalı. Böylece özelleştirme geliri karşılığında kişi başına yaklaşık 2 bin 500 lira ödenmeli. Ya da bu para vatandaşın vergi, sosyal güvenlik primi, elektrik, doğalgaz, su, trafik cezası gibi borçlarının mahsubunda kullanılmalı. Yine her beş yılda bir elde edilen özelleştirme gelirleri vatandaşa iade edilmeli.

Yok vergi zorunludur, yok karşılıksızdır tezini de bir kenara bırakalım. Çünkü burada farklı bir durum var. Tesisler vergi gelirleriyle ya da borçlanılarak yapıldı. Vatandaş bunun bedelini geçmişte ödedi ve ödüyor. Bu tesisler kamu mülkiyetinde tutulmayıp satıldı. O hâlde tesisler satılarak kamu mal varlığı azaltıldığına göre elde edilen paranın vatandaşa iade edilmesi şart."

Etiketler : Özelleştirme, akp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=