Lütfen bekleyin..

AKP'nin son operasyonu: Üniversite öğrencilerine büyük gözaltı

05 Ocak 2015, 09:06

İllerde kurulacak komisyonlar elde ettiği değerlendirme bilgilerini her ay merkeze ulaştıracak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AKP iktidarı, darbe dönemlerinin fişleme ve baskı uygulamalarını yeniden canlandırıyor.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine gizli bir talimat göndererek, aparttan pansiyona kadar öğrencilerin kaldığı her yerin izlenmesi emrini verdi.

İllerde kurulacak komisyonlar elde ettiği değerlendirme bilgilerini her ay merkeze ulaştıracak.

 

İktidar bir yandan sıkıyönetimi sürekli kılacak İç Güvenlik Paketi gibi düzenlemeleri yaparken, bir yandan da darbe dönemi uygulamalarını yeniden devreye sokuyor.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı, Kasım 2014’te 81 vilayetin valiliklerine ‘İnceleme ve Tespit Komisyonu’ başlıklı bir talimat yazısı gönderdi. Bakanlık ‘Gizli’ ibareli talimatta, illerde bir komisyon oluşturularak, başta üniversiteliler olmak üzere, öğrencilerin kaldığı her yerin izlenmesi ve denetlenmesi emrini veriyor. Komisyona, pansiyon, apart, ev gibi öğrencilerin kaldığı tüm mekanları izleme, ders çalışma merkezleri ve KPSS kursları gibi eğitim kurumlarına giden öğrenciler ile merkezde çalışan personeli de tespit etme görevi veriliyor. Talimata göre elde edilen değerlendirme bilgileri her ay valiliklere bildirilecek. Veriler buradan İçişleri Bakanlığı’na aktarılacak. İzleme komisyonuna, belediye başkanlığı ile Milli Eğitim, Emniyet, defterdarlık ve Aile Sosyal Politikalar il müdürlüklerinden birer personel talep ediliyor. Komisyonda görevlendirilecek isimlerin 5 Aralık 2014 tarihine kadar bildirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Alınan bilgilere göre İçişleri Bakanlığı Kasım 2014’te, 81 il valiliğine ‘İnceleme ve Tespit Komisyonu’ başlıklı gizli ibareli talimat yazısı gönderdi. Yazıda illerde öğrenci evlerini denetleyecek bir komisyon oluşturulması isteniyor. Kurulacak komisyona Milli Eğitim, Emniyet, defterdarlık, SGK, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri ile Belediye Başkanlığı’ndan birer personelin katılması talep ediliyor. Komisyonda görev yapacak personel isimlerinin 5 Aralık 2014’e kadar bildirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Belgede, komisyonun takip edeceği yerler tek tek sıralanıyor. Öğrencilerin eğitim, öğretim ve barınmalarına yönelik hizmet veren öğrenci, yurt, ev, apart ve pansiyonlar bu kapsamda sayılıyor.

Valilikler, söz konusu yazıyı koordinasyon görevi verdiği il milli eğitim müdürlüklerine inceleme yapılması için gönderdi. Milli eğitim müdürlükleri de talimatı, belgede ‘dağıtım’ bölümünde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına iletti. Yapılan bu çalışma sonucu il ve ilçelerdeki bütün öğrenci evi, şirket, yurt ve merkezler fişlemeye açık hale geldi. Komisyonun topladığı bilgiler aylık periyotlar halinde valiliklere iletilecek. Burada bulunan komisyonun düzenleme yapması halinde ise inceleme sonuçları İçişleri Bakanlığı’na aktarılacak. Bakanlığın bu çalışma için 5 kişilik özel ekip oluşturduğu öğrenildi. Bu ekibin içerisinde aralarında genel müdür ve daire başkanı pozisyonunda bulunan üst düzey bürokratların olduğu öne sürülüyor. Kurulan ekip, 28 Şubat döneminde illegal olarak faaliyet yürüten BÇG’ye benzerliği ile dikkat çekiyor. Bu yapı daha önce basında Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) olarak isimlendirilmişti.

zaman

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1170 gün önce
Günümüzde fiziksel savaşlar yerine kimyasal biyolojik ve yetki savaşları var. Hırsızlar yetkiyi kendilerinden olanları devretmek için Ülkede ki ders kitaplarını bile bölgelere göre hazırlamışlar batı bölgelerinim ders kitapların lalettayın hazırlanmış kitaplar dağıtırken PKK nın etkili olduğu bölgelere daha ayrıntılı kitaplar göndermiş. Amaç eskisi gibi batıdan iyi yetişmiş eleman çıkmasın PKK yandaşlarından çıksın amaçlanmıştır. Türk milleti asla ülke idaresine gelmesi istenmemektedir. Padişahlık dönemindeki günler amaçlanmaktadır. Padişahlık merakı Osmanlıcılık merakı ondandır. gen ile ilgili tartışmalarında amacı iktidar babadan oğla geçme düşüncesinin hesabıdır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=