Lütfen bekleyin..

Ankara'da kâr payı vaadiyle büyük vurgun

04 Ocak 2015, 15:58

Ankara'da paravan şirket kuran şebeke aralarında TBMM ve Anayasa Mahkemesi çalışanlarının da bulunduğu 423 kişiyi kâr payı vaadiyle milyonlarca TL dolandırdı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ankara, "kâr payı vereceğiz" diyerek toplanan milyonlarca TL'lik dolandırıcılık olayı ile sarsılıyor. Ankara'daki vurgun, Ekim 2013'te Çankaya'da faaliyet gösteren UD sağlık Merkezi isimli paravan şirket üzerinden gerçekleşti.

Aralarında TBMM, Anayasa Mahkemesi çalışanları ve köylülerin de bulunduğu 423 kişi yüzde 10 kâr payı alacakları ümidiyle ellerindeki yüzbinlerce TL'yi Faruk Y. ile İsmet G.'ye verdi. Tanıdık yeni bir tanıdığı getirince sisteme dahil olanları sayısı arttıkça arttı. Birkaç ay, "kâr payı" adıyla küçük ödemeler alan vatandaşlar, ödemeler kesilince dolandırıldıklarını anladılar.


Ankara'da kâr payı vaadiyle büyük vurgun VİDEO İZLE


PARAVAN ŞİRKET

Mağdurların savcılığa sunduğu bilgilere göre, Yaşar T. adlı kişi, Ankara'daki ve Çankırı'daki akrabaları başta olmak üzere tanıdıklarından, "kâr payı" vaadiyle yüklü miktarlarda para topladı. Köylere lüks jiplerle gidilerek para içinde yüzüldüğü izlenimi verildi. Yaşar T., "güven" duygusuna dayalı topladığı paraları şirket ortağı oldukları ifade edilen İsmet G. ile Faruk Y.'ye verdi. Sadece bir köyden 1,1 milyon TL toplayan dolandırıcıların vurgununun 10 milyon TL civarında olduğu öne sürülüyor.

NE SENET VAR NE BAŞKA BİR ŞEY

Devrede tanıdık ve akrabalar olunca ne senet ne de para verdiklerine ilişkin tek bir sözleşme, belge dahi almadılar. İlk aylar beklenildiği gibi geçti. İsmet G. ve Faruk Y., topladıkları paraların yüzde 8 veya yüzde 10'u miktarındaki kâr payını ödediler. Ancak ilk 3 ay sonrasında kâr payı ödemeleri durdu. Ne olduğunu anlamaya çalışan mağdurlar, Yaşar T.'nin kapısını çaldı. Yaşar T. ise şirket sahiplerine ulaşmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı.

UD Sağlık Merkezi'nin bulunduğu adrese giden mağdurlar, kilitli kapıyla karşılaşınca, şirket sahiplerinin paralarla birlikte buhar olduklarını öğrendiler.

İZ SÜRÜP BULDULAR

Bir dedektif gibi iz süren mağdurlar sonunda İsmet G. ile Faruk Y'ye ulaştılar. Yine, "Ocak 2014'te ödeyeceğiz" vaadiyle karşılaştılar. Arada akrabalar ve tanıdıklar olunca mağdurlar, "bekleyelim o zaman" diyerek evlerine döndüler. Ancak aradan geçen uzun zamana rağmen ödeme yapılmayınca bu kez Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundular.

İzzet Ekizceli, Gazi Yüksel, Kasım Mülayim, Ali Özdemir, Bahattin Ekizceli, Ceyhan Göngördü, Ercan Türkoğlu, Erol Türkoğlu, Yunus Başdoğan ve İsa Türkoğlu imzalı şikayet dilekçesi savcılığa verilirken, bir köyden 1 milyon 136 bin TL toplandığına ilişkin liste de sunuldu.

YAKALAMA KARARI ÇIKTI

Edinilen bilgilere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mağdurların şikayeti doğrultusunda İsmet G. ile Faruk Y. hakkında yakalama kararı çıkardı. Mağdurların dolaylı bir şekilde ulaştığı dolandırıcılar ise "Mart ayında ödeyeceğiz" diyerek yeni bir tarih verdiler. Israrcı olan bazı mağdurların ise tehdit edildiği öğrenildi.

VURGUN 10 MİLYONDAN FAZLA

Dolandırıcılara parasını kaptıran Yunus Başdoğan ise, mağduriyetini şöyle dile getirdi:

"Aracı olan eniştem. Arabamı sattım, elimde hazır para vardı. 25 bin TL verdim. İlk birkaç ay kâr payı gelince arkadaşlardan borç topladım bir 25 bin TL daha verdim. Şimdi elimdekilerin hepsi gitti. Hep akraba tanıdık devrede. Hani denize taş atarsınız dalgalanır halka halka genişler ya, biz de birbirimize öyle güvendik. Kendi kızkardeşimin kocası eniştem de eşinin bileziklerini satıp verdi. Şimdi ulaşamıyoruz. Bizim dışımızda Diyarbakır'dan, Ankara'dan, Çankırı'dan birçok ilden böyle para topladıkları söyleniyor. Vurgunun 10 milyonu geçtiği söyleniyor. Birçok arkadışımın yuvası dağıldı. Bari başka yuvalar yıkılmasın."

DOLANDIRICILIK TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI

1980'lerin ortasından itibaren Türkiye'de birçok insanın canını yakan batık bankerler dönemini anımsatan bu olay TBMM'ye de yansıdı. Aralarında TBMM'de çalışmış olan mağdurlar aracılığıyla dolandırıcılık olayı MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'ye aktarıldı. Yeniçeri, bu dolandırıcılık olayını bir soru önergesinde TBMM gündemine taşıdı. Yeniçeri, önergesinde, olayı özetleyerek Adalet Bakanlığı'na şu soruları yöneltti:

* Bahsi geçen UD Sağlık Merkezi firması üzerinden kâr payı vaadi ile vatandaşlardan farklı miktarda para toplandığı ve vatandaşlara vaat edilen kâr payının dağıtılmadığı; anılan firmanın para toplanan vatandaşlara bilgi verilmeden faaliyetine son verdiği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

* Mağdur vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına hangi işlemler yapılmıştır?

* Vatandaşlardan kâr payı vaadi ile para toplayan kimseler hakkında yapılan işlemler nelerdir?"

Milliyet

Etiketler : ankara, dolandırıcılık,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=