Lütfen bekleyin..

PKK paralel devlet yapılanmasını tamamlıyor!

18 Temmuz 2013, 17:04

İlan edilen yol haritası silahsız bir döneme hazırlanan bir hareketten çok silahın gücüyle yeni bir aşamaya geçmeyi isteyen bir terör örgütünü tanımlıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

- "çözüm süreci"nden faydalanan örgüt 'nasıl olsa operasyon olmaz' diyerek silahlı militanlarını şehirlere bile yollayabiliyor.

- Yüksekova-Şemdinli hattına Kuzey Irak'tan gelen silahlı unsurlar oldu.

- Bir diğer kritik nokta ise dağa çıkarıldığı artık alenileşen 2 bin 200 yeni PKK'lı ile ilgili. Bunlardan en az bin 500'ünün sabıkasız olduğu biliniyor. Yani takip etmek/tedbir almak kolay değil. 4 aylık eğitimden sonra tekrar şehre döndükleri bilgisi var.

- Şu anda 'devlet diliyle' konuşan ve paralel devlet yapılanmasını son sürat devam ettiren bir PKK ile karşı karşıyayız.

- Bölgede artık alenen 'PKK 2014'ten sonra buraların hakimi olacak' propagandası yapılıyor.

- PKK sınır dışına çekilmeyi ağırdan aldığı gibi adım adım 'paralel devlet' yapılanmasını tamamlıyor. Ağustosun ikinci yarısına yönelik birtakım hazırlıklar yapıldığı artık sır değil.

'Paralel devlet'

Çözüm sürecinin daha yeni yeni konuşulmaya başlandığı günlerdi.

İmralı-Ankara(AKP)-BDP hattının en kritik birkaç isminden biriyle sohbet ederken şu değerlendirmeyi yapmıştı:

"Bu süreçte ciddi mesafe alındı. Siz şu anda birinci, ikinci basamakları görüyorsunuz. Oysa devlet ve İmralı dördüncü, beşinci basamakta." Takip eden günlerde gerçekten de bizim filmi geriden izlediğimiz netleşti.

Kamuoyu daha Öcalan'ın Nevruz'da ne mesaj vereceğini tartışırken başkent gayet rahattı.

Hatta sürece dair endişesi olanlara da 'merak etmeyin, süreç kontrol altında' mesajı verildi.

Aslına bakılırsa, son günlerdeki moral bozucu haberlere rağmen başkentte bir iyimserlik hali sürüyor.

Konunun muhatapları bölgede yaşanan gelişmelerin süreci tıkayacak nitelikte olmadığını düşünüyor. Devletin de İmralı'nın da mutabakata uygun hareket ettiği fikri hakim.

Açıkçası bu noktada şunun altını çizmek şart:

Sürecin aktörleri ile süreci izleyen geniş kitleler arasında ciddi bir ayrışma oluştu.

Çünkü PKK'nın gerek açıklamaları, gerek sahadaki eylemleri gerekse de örgüt yöneticilerinin aldıkları kararlar endişe ettiriyor.

Nitekim son kongreden çıkan 'tutum belgeleri' örgütün farklı bir ajandası olduğunu ortaya koyuyor.

İlan edilen yol haritası silahsız bir döneme hazırlanan bir hareketten çok silahın gücüyle yeni bir aşamaya geçmeyi isteyen bir terör örgütünü tanımlıyor.

Planlanan 'halk serhildanları' da sokakların hareketlenmesine yol açtı. Nitekim günlerdir bölgeden eylem haberleri geliyor.


Örgütün aldığı karara göre her gün bir ilde eylem yapılacak.

Bırakın istihbarat raporlarını, bölgeden herhangi biriyle konuşsanız bile KCK'nın yeni elemanları sahaya sürdüğünü, vergilendirme adı altında haraç aldığını, dağa çıkışların arttığını dinliyorsunuz.

İçinde bulunduğumuz çözüm sürecini istismar eden örgüt 'nasıl olsa operasyon olmaz' diyerek silahlı militanlarını şehirlere bile yollayabiliyor.

Kırsal hareketlendi

Bu arada önemli bir istihbaratı da paylaşmakta fayda var.

Normal şartlarda Türkiye'yi terk etmesi gereken PKK'lıların işi ağırdan aldığı malum. İlaveten son günlerde tersine bir hareket daha başladı.

Yüksekova-Şemdinli hattına Kuzey Irak'tan gelen silahlı unsurlar oldu.

Bir diğer kritik nokta ise dağa çıkarıldığı artık alenileşen 2 bin 200 yeni PKK'lı ile ilgili. Bunlardan en az bin 500'ünün sabıkasız olduğu biliniyor. Yani takip etmek/tedbir almak kolay değil.


4 aylık eğitimden sonra tekrar şehre döndükleri bilgisi var.

Aslında detayları uzatmak mümkün.

Ancak işin özü: Şu anda 'devlet diliyle' konuşan ve paralel devlet yapılanmasını son sürat devam ettiren bir PKK ile karşı karşıyayız.

Bölgede artık alenen 'PKK 2014'ten sonra buraların hakimi olacak' propagandası yapılıyor. Şehitlik oluşturmak, asayiş timleri kurmak, vergi almak, insanları sorgulamak artık rutine bindi.

Şu anda karşımızda ilginç bir tablo var.

Konunun başkentteki muhatapları 'süreci akamete uğratacak trajik bir durum yok' deyip 'yol haritasından sapma olmadığını' söylüyorlar. Öbür taraftan kırsaldan kötü haberler geliyor. PKK sınır dışına çekilmeyi ağırdan aldığı gibi adım adım 'paralel devlet' yapılanmasını tamamlıyor.

Ağustosun ikinci yarısına yönelik birtakım hazırlıklar yapıldığı artık sır değil.

Doğal olarak kamuoyu endişeli.

Eğer sonu hayırla bitecek bir oyun planının parçası değilse son dönemde yaşadıklarımız pek hayra alamet değil. Adem Yavuz Arslan - Bugün

Etiketler : kürt açılımı, pkk, PYD
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1610 gün önce
Harekat ve Teskilatlar bu sekilde harekete gecmemekle devam ederse, Turkiye'de ozerkligin kurulmasi onunde hangi engel var? Secime guvenme, manupulasyon ve hileyle o %50 kalir, secim, Amerikanin Demokrasisi Secimi, Amerikanin istedigi sekilde cikacaktir. Turkiye'de ozerkligin kurulmasindan sonra, sira Iran'da Amerikan'in oraya da bir kukla devletin kurmasinda, ayni zamanda sozde 'Kurdistan'in 4. ayagini kurmaktir. Turkiye'de basarisizliga ugramalari lazim.
Ferhat
1612 gün önce
ERDOĞAN DENEN ZAT İKİ BİR MISIRDAN BAHS EDEREK HAVA ATIYOR VE KENDİNİ SANKİ DEMOKRASİNİN TEK SAHİBİ VE SAVUNUCUSUYMUŞ GİBİ YAPARAK BURADA DA CAMBAZLIK VE KURNAZLIK YAPIYOR.İKİDE BİR HAVA VE NARA ATARAK MISIRIN İÇİŞLERİNE KARIŞMA.BUGÜN TARAF DEĞİL,ARABULUCU BİR ERDOĞAN OLMAN GEREKİRDİ.BURADA DA KAYBETTİN YİNE.İKİNCİSİ; EL ALEMİN İÇ İŞLERİNE BURNUNU SOKACAĞINA GEL G.DOĞUYA BAK.SENİN BAŞLATTIĞIN VE KİMSENİN DAHA İÇERİĞİNİ BİLMEDİĞİ SÜREÇ YÜZÜNDEN PKK DAĞDAN OVAYA DEĞİL,ŞEHİRLERE İNDİ.G.DOĞUDA DEVLET İSMEN VE SEMBOLİK OLARAK KALMIŞ.KONTROLÜ,OTORİTEYİ VE HAKİMİYETİ PKK ELE GEÇİRMİŞ.ÖYLE BİR AŞAMAYA GELDİ Kİ SURİYEDE VE K.IRAKTAKİ GİBİ BUNUN NETİCESİ KESİNLİKLE BİR ÖZERKLİK VEYA FEDERAL SİSTEMLE SON BULACAKTIR.ZATEN PKK ÖZERKLİK İÇİN ŞU ANDA TÜM ŞEHİRLERDE ASKERİ VE SİVİL ORGANLARINI,KURUM VE KURULUŞLARINI KURMUŞ BULUNUYOR.PKK SOKAKTA VE CADDEDE AÇIKÇA DEVRİYE GEZİYOR.DAHA NE KALDI Kİ?
mahmut
1612 gün önce
YANİ BÖYLE DEYİNCE BİZ DE "OH BE! BUNLAR NE İTİ ADAMLARMIŞ DA BİZ BİLMİYORDUK" MU DİYELİM? YANİ BÖYLE DEYİNCE İNANALIM YANİ.ZATEN KURMUŞ BİLE.SADECE İLAN ETMEMİŞ.ONUDA PKK UYGUN GÖRDÜĞÜ BİR YAKIN TARİHTE İLAN EDECEK.YANİ SURİYEDEKİ KÜRTLERİN K.IRAK MODELİ BİR KÜRDİSTANI KURDUKLARI KESİNDİR.BUNU HERKES BÖYLE BİLSİN.DEVLET KURMAK BAŞKA,ÖZERKLİK (K.IRAK TİPİ) BİR YÖNETİMİ İLAN ETMEK BAŞKA ŞEYLERDİR.PYD(PKK) NİN DEVLET KURMUYORUZ DEMEKTEN MAKSATLARI SÜREÇ YÜZÜNDEN TÜRKİYENİN ENDİŞELERİNİ GİDERMEK VE DAHA DOĞRUSU BAĞIMSIZ BİR DEVLET KURMAYACAKLARINI DEMEK İSTEMİŞLERDİR.
MUşlu
1612 gün önce
Sadece ulakalık ve dalkavukluk yapıyorsunuz.Bir zamanların AKP kafalılar sayesinde K.Irakta,şimdide Suriyede yine AKP'nin eliyle 2.Kürdistan kuruldu.Şimdi gelelim 3.Kürdistana.Yanlış duymadınız!G.Doğuda devlet ismen kalmış.PKK otoriteyi ve hakimiyeti eline geçirdi.Tüm şehirlerde askeri ve sivil idare,kurum ve kuruluşlarını kurdu.Geri dönüşü mümkün olmayan bir aşamaya gelindi.Bunuda tüm Türkiye duysun ki 3.Kürdistana da ramak kalmış!!
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Genelkurmay'da sürpriz bir görüşme gerçekleşti! Hulisi Akar, Rusya Gene..
Bir dönem AKP'nin Kayseri İl Başkan Yardımcılığı görevini yapan Mehmet ..
Esenyurt Belediye Başkanı AK Partili Necmi Kadıoğlu istifa etti. İşte gerek..
Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde iki okulun bahçesindeki Atatürk büstl..
Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe'de görüşec..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=