Lütfen bekleyin..

2015'de Türkiye'yi Bekleyen Büyük Tehlike

23 Aralık 2014, 16:21

Hocalar Uyardı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

'Hocalarının Gözüyle 2015'te Türkiye Ekonomisi Araştırması'na göre gelecek yıl hiç kolay olmayacak.

 İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından geleneksel olarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 2015 zorlu geçecek. İEAD tarafından yapılan "Hocaların Gözüyle 2015 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması" farklı sonuçlar ortaya çıkardı.

EKONOMİ KÖTÜ DİYENLER ARTTI

191 ekonomi hocasının cevapladığı anketin sonuçları, hocaların dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirme ve beklentilerini ortaya koyuyor. İEAD Yönetim
Kurulu Başkanı Mehmet Hüseyin Bilgin araştırma ile ilgili şu tespitleri paylaştı:

* Türkiye'nin ekonomik durumunu 'normal' veya 'iyi' şeklinde değerlendirenlerin oranı yüzde 67 iken, 'kötü' olarak değerlendirenlerin oranında ise önceki yıla göre bir artış meydana geldi.

BÜYÜME ORANI TAHMİNİ

* Gelecek yıl Türkiye'nin büyüme hızının yüzde 2 ve üzerinde olacağını tahmin eden hocaların oranı yüzde 92'yi buldu. Ancak hocaların yüzde 81'i yüzde 2-4 aralığında bir büyüme öngördü. Yüzde 3 ve üzerinde bir büyüme hızı bekleyenlerin oranı ise yüzde 51'de kaldı. Dolayısıyla büyüme oranı ağırlıklı olarak yüzde 3-4 civarında bekleniyor.

* Büyüme hızındaki yavaşlamaya bağlı işsizlik ve durgunluk önemli sorunlar olarak öne çıksa hocaların yüzde 34'üne göre en önemli sorun işsizlik. Hocaların yüzde 27'si seçimler ve politik istikrarı risk unsuru olarak görüyor. Bu çerçevede, ankete katılanların yarısı 2015'teki ekonomik istikrarı olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. 'Seçimler ekonomik istikrarı etkilemez' diyenlerin oranı yüzde 36, 'olumlu etkiler' diyenlerin oranı ise yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti.

"MERKEZ BANKASI POLİTİKALARINDA HAKLI"

* Merkez Bankası'nın dış ve iç riskler karşısında izlediği politikaları, hocaların yüzde 43'ü 40'ı da 'normal' olarak değerlendiriyor. 'Kötü' olarak değerlendirenlerin oranı ise sadece yüzde 10. Enflasyonla Merkez'i başarısız bulan hocalar, 2015'te de TÜFE'de hedefin tutmayacağı görüşünde.

"2015'DE KRİZ DEVAM EDECEK"

* 2015'te dünya ekonomisinden umutlu musunuz sorusuna, ankete katılanların yüzde 64'ü cevabı vermiş. Hocaların yüzde 74'ü, 2015'te Avrupa'daki ekonomik krizde belirgin bir iyileşme beklemiyor. -haberler

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=