Lütfen bekleyin..

Ekonomi kötü sinyaller vermeye devam ediyor

18 Aralık 2014, 14:50

Araştırmalar Türkiye ekonomisinin yılın son çeyreğinde daha zayıf gelişeceğini gösteriyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye ekonomisine ilişkin öncü göstergelere dayanarak yapılan araştırmalarda, yılın son çeyreğinde büyümenin daha zayıf gelişeceğini gösteriyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nden Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen'in "Ekonomide Zafiyet Devam Ediyor" başlıklı araştırma notunda, "Son çeyreğe ilişkin ilk büyüme tahminlerimiz oldukça zayıf. Bir önceki çeyreğe göre ekonominin yüzde 0.2 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Önceki yılın aynı çeyreğine göre yıllık büyüme tahminimiz son çeyrek için yüzde 2.0 ve yıllık büyüme tahminimiz ise yüzde 2.8" denildi.

İhracat miktar endeksinin Ekim ayında kısıtlı bir artış gösterdiğine, kapasite kullanım oranının da son dört aydır yatay bir seyir izlediğine işaret edilen araştırmada, "Ekim verisinde olumlu olarak göze çarpan en önemli gelişme ithalattaki artış" denildi ve şu bilgilere yer verildi:

İTHALATIN POZİTİF KATKISI

"Özellikle yatırım malı ve ara malı ithalatında yüksek artışlar olması yatırımların bu dönem büyümeye pozitif katkı yapabileceğine işaret ediyor. Tüketim ise tersine zayıf bir görünüm sergiliyor. Tüketim malı ithalatı ve dayanıklı tüketim malı imalatı azalırken tüketici güven endeksi de yüzde 4 gibi yüksek bir oranda bozulma gösteriyor. Güven endeksindeki düşüşün Kasım ayında da devam ettiği görülüyor."

"Net ihracat ise ithalattaki artış nedeniyle büyümeye negatif katkı yapabilir" uyarısıyla süren araştırmada, cari açıktaki düşüşün de "büyümedeki yavaşlamaya paralel" olarak devam ettiğinin altı çizildi.

KURAKLIĞIN ETKİSİ SÜRÜYOR

Türkiye'de gözlenen kuraklığın tarımsal üretimde ciddi bir azalmaya neden olarak yıllık üçüncü çeyrek büyümesini yüzde 1.7'ye gerilettiği de vurgulanan araştırmada, "Kuraklık son çeyrekte de büyümeyi tehdit etmeye devam ediyor. Bu da büyüme oranını bir miktar aşağıya çekecektir. Henüz dördüncü çeyrek tahminimize bu etkiyi yansıtmış değiliz. Göstergelere ait veriler tam olarak açıklandığında son tahmin notumuzda bu etkiyi tartışacağız" denildi.

"EKONOMİ RUSYA'DAN ZARAR GÖRÜYOR"

Rusya'daki gelişmelere de değinilen araştırma notunda, "Türkiye ekonomisi Rusya krizinden, bulaşıcı etkiyle ve doğrudan ticaret etkisiyle zarar görüyor" denilen BETAM araştırnmasında, "Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) açıklamaları küresel sermaye akımları açısından ana belirleyici olmaya devam ediyor" denildi ve şöyle devam edildi:

"İŞSİZLİK ORANI HIZLA ARTIYOR"

"Dün akşam açıklanan kararda Fed faiz artırımları konusunda sabırlı davranacağını ifade etti ve ilk artırım için Mart sonrasını işaret etti. Bu, Türkiye için asıl zorlu sürecin ilk çeyrek sonrasında başlayacağı anlamına geliyor. Bu dönem boyunca para politikasında oldukça sıkı bir duruş sergilenmesi gerekecek. Oysa Türkiye'de büyüme gittikçe yavaşlıyor ve işsizlik oranı hızla artıyor. Bu ortamda sıkı para politikası uygulanması zorunlu olduğuna göre, mali politika bir miktar gevşetilerek büyümeye destek verilebilir." shaber
 

Etiketler : ihracat, ithalat
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=