Lütfen bekleyin..

'Askerlik yan gelip yatma yeri değildir'den sonra...

18 Temmuz 2013, 00:01

Başbakan Erdoğan’ın “Ölüm haktır” diyerek trafik kazasında can verenlerle terörist kurşunlarıyla şehit düşen Mehmetçiği kıyaslaması büyük tepki çekti

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın şehitlerle trafik kazasında ölenleri bir tutması tepki çekti.

Daha önce “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir” açıklaması ile şehit yakınlarını ve gazileri üzen Erdoğan’ın iftar yemeğinde de şehitlerle trafik kazasında ölenleri aynı görmesine CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, “akıl tutulması”  sözleriyle tepki gösterdi.

Özkes, şehit yakını ve gazi derneklerinin temsilcilerinin tepkileri özetle şöyle: “Hayretler içinde kaldım. Başbakan bunu nasıl söyler? Trafik kazası ile şehitliği aynı kefeye koyup, aynı vasıfları yükleyip, şehitlerle trafik kazasında öleni bir tutmak için herhalde akıl tutulması olması gerekir. Etik, ahlaki, insani, İslami hiçbir şekilde kabul edilemez. Şehitlik peygamberlikten sonra en yüksek makam. Peygamberlik Hz Muhammed’le birlikte bitti. Kimse peygamber olamaz. Ama şehitlik kıyamete kadar var. Peygamberlikten sonra en yüce makam olan şehitliği trafik kazasıyla bir tuttuğunuz zaman sizin dini anlayışınız, İslam anlayışından çıkar. İslam’a saygı duyan bir kişinin böyle bir değerlendirme yapması mümkün değil. Başbakan gerçekten şirazeden çıkmıştır. İslam dinini, sanki babasının malı gibi hoyratça kullanıyor. İstediği yere çekiyor. Koca Türkiye’de binlerce ilahiyat profesörü. müftü, din adamı var, ama hiç birinden gık çıkmıyor. Çok yazık. İslam dininin yüceliği siyaset adına, onun saltanatı için gölgeleniyor. Hiç kimseye dokunmuyorsa bu sözler Allah’a dokunur. Ve Allah bunun hesabını er geç bu dünyada olmasa da öbür dünyada soracaktır.”
 

SULANDIRIYORLAR
 
Çubuk ilçesi Terör Mağdurları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği Başkanı Zeki Avan:  “Vatanın bölünmez bütünlüğü için canını feda etmişse bizim  için şehittir. Başka türlü olamaz. Ama bunun haricindekiler şehitliği sulandırmaktır”.
 
DUYGU SÖMÜRÜSÜ
 
Şehit Aileleri Derneği Federasyonu  Başkanı Hamit Köse: Şehitlik ayaklar altına alınıyor. Kutsal saydığımız şehitliğe bu hep yapılıyor. Mesela sivil şehitlik diye bir şey çıkarıldı. Uludere’deki hainlere, kaçakçılara, ülkeye ihanet eden kişilere bir haklılık payı vermek için, kaçakçılığı meşru hale getirmek adına böyle bir şey çıkarıldı. Kuran-ı Kerim’de şehitliğin tanımı vardır. Başbakan duygu sömürüsü yapmak için bu ülkeye ihanet edenlere haklılık payı vermek için PKK’nın, Kandil’in, İmralı’nın emrini yerine getirmek için sivil şehitlik diye bir şey uydurdu. Din sömürüsü yapmanın insanları kandırmanın başka bir yöntemidir. Şehitliği tamamen ayaklar altına almak, halk nazarında şehitliği etkisizleştirmektir.
 
“Kazada öldüğünü varsayın”
 
Şehit aileleri ve gazi yakınları için düzenlenen iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan, Türkiye’de şehitlik konusunun birileri tarafından istismar edildiğini öne sürdü.

“Ölüm haktır. Öyle veya böyle hepimiz öleceğiz. Ölüm yaşla bağımlı değildir. En yaşlı olan ölür, en genç ölmez diye bir şey yok. Kimin nerede, ne zaman, nasıl öleceği belli değildir. Ne bir saat ileri, ne bir saat geri” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Şu anda içimizde şehitlerimiz olduğu gibi, şehitlerimizin dışında da kim bilir bu, bir hüznün tekrarlanması olmasın ama bir gerçeği teyit etmek için, tespit için söylüyorum çocuk yaşta yavrularını kaybeden annelerimiz, babalarımız var, yakınlarımız var, değil mi? Herhangi bir hastalık sebebiyle olabilir, trafik kazası sebebiyle olabilir. Şu anda trafik kazalarında kaybettiğimiz insan sayısı teröre maalesef şehit olarak verdiğimizden çok daha fazla. Bununla ilgili feryat var mı, yok. ’Trafik kazası’diyor, gelip geçiyoruz ama terörle ilgili olduğu zaman... Birileri çok kaşıdığı için, üzerine üzerine giderek buradan maalesef birileri bir şeyler toplamak istiyor.” -YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1705 gün önce
Hic supe olmasin ki, Allah Kuran'i Kerim'de sehitligi bize tanimlamistir:

"Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler, Allah´ın lütfundan kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde, Rableri katında rızıklandırılırlar. Arkalarından gelecek olanlara şunu müjdelemek isterler: Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmezler. Allah´tan bir nimeti ve lütfu ve Allah´ın mü´minlerin ecrini zayi etmeyeceğini müjdelemek isterler.” (Al-i İmran, 3/169-171)

(Savaş dışındaki şehîdler hakkında hadisler için bakınız: Buhârî, Ezan, 32, Cihâd, 30; Müslim, İmâre, 164; Tirmizî, Cenâiz, 65, Fedâilu'l-Cihâd, 14; Ahmed b. Hanbel, I/22, 23, II/323, 325).

Şehidlerle İlgili Bâzı Hadîs-i Şerîfler:

"Malını müdafaada öldürülen şehiddir, ırz ve nâmusunu müdafaa ederken öldürülen şehiddir, nefsini müdafaada öldürülen şehiddir..."

"Şehidleri kanları ile sarın. Zira Allah yolunda açılan bir yara kıyâmet günü mahşere geldikte, o yara, rengi kan rengi, kokusu misk kokusu olarak kanar..."

"Şehidler cennetin kapısında, nehrin parlak zinetinde, yeşil çadırdadır. Sabah - akşam rızıkları Cennetten onlara gelir."

"Ma'rûfu emr ve münkeri nehiyden dolayı katledilen şehiddir."

"Kim cuma günü vefat ederse şehiddir."

"Kim hayvanından düşüp ölürse o kimse şehiddir."

"Suda boğulan şehiddir, ateşte yanarak ölen şehiddir, gurbette garip ölen şehiddir, zehirli hayvan sokmasından ölen şehiddir, karın ağrısından ölenler şehiddir, bina yıkılıp altında kalarak ölen şehiddir, evinin üstünden (damdan) düşerek boynu kırılıp ölen şehiddir, üzerine büyük taş düşüp ölen şehiddir..."

"Din kardeşini müdafaada katlolunan şehiddir, mâsum olan komşusunu savunurken öldürülen de şehiddir..."

"Şehidin borçtan başka bütün günahları mağfiret olunur." (Müslim)

Şehid olan insanların kul hakkı dışındaki bütün günahları affedilir. Şehid olmak, herkese nasib olmayan büyük bir şereftir ve mü'minler için mükemmel bir nimettir. Güzel bir şekilde yaşamak, ondan sonra Allah yolunda O'nun rızası için şehid olmak, her mü'minin hayal ettiği bir mutluluktur. İmân sahibi olan insanın böyle bir şuur ve düşünce ile yaşaması, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) tarafından ne kadar güzel bir şekilde övülmüştür!..:

"Şehid olmayı Yüce Allah'tan samimi olarak dileyen kimseyi, Allah, rahat yatağında vefat etse bile, şehidlerin derecesine eriştirir." (Müslim, İmâre, 156, 157; Ebû Davud, İstigfâr, 26; Neseî, Cihâd, 36; ibn Mâce, Cihâd, 15).

Allahu Ekber.
Rahmi Yapıcıgil
1707 gün önce
Başbakanı dinledikçe her gün hayretim artıyor. İftar yemeğinde söylediği sözler adeta kanımı dondurdu. Nasıl bir anlayış bu? Orada bulunan insanların hepsi orta yaşın üstünde ve başbakanın anlattıklarını çocukluğundan beri dinliyor ve biliyorlar. Ben bu konuşmayı bir müslüman olarak şiddele kınıyorum. Bizleri temelli koyun yerine koydu. Biz onu bu ülkeyi yönetsin diye seçtik. Fetfa verip zaten bildiğimiz dinimizi bize öğretmeye kalkmasın. Şehitlik en yüksek makam dır. sıradan bir ölüm şekli değildir. Yüce dinimize şirk koşuyor. Yazıklar olsun.
MELİHA AKATAY
1707 gün önce
ALLAH'A KALAN İŞ İŞTEN GEÇMİŞTİR... HERŞEYİ ALLAHTAN BEKLEMRYİN ...BİRAZDA SİZ HALLEDİN ALLAH SİZE BOVERİN ...''ALLAHA BIRAKIN DİYE AKIL VERMEMİŞ ALLAH'BIRAKIN DİYEDE ...HALKIN VERGİLERİNDEN MAAŞ ALAMAZSINIZ ...''(EY MUHALEFET...)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=