Lütfen bekleyin..

İşsizlik tırmanıyor !

15 Aralık 2014, 10:44

Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı İşgücü İstatistikleri’ni açıkladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye'de ağustos ayında yüzde 10,1 olan işsizlik oranı, eylülde yüzde 10,5'e yükseldi. İşsiz sayısı 3 milyon 64 bin kişi oldu. İşsizlik erkeklerde yüzde 9,1 kadınlarda ise yüzde 13,6 oldu.

Aynı dönemde tarım dışı işsizlik yüzde 12,7, 15-24 yaş grubunu içeren gençlerde işsizlik ise yüzde 19,1 olarak gerçekleşti.

Eylül 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı 26 milyon 169 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 45,8 oldu.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/33511.jpgYarısı hizmet sektöründe

Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 5 milyon 625 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 20 milyon 545 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin yüzde 21,5’i tarım, yüzde 20,3’ü sanayi, yüzde 7,5’i inşaat, yüzde 50,7’si ise hizmetler sektöründe yer aldı.

İşgücü nüfusu 2014 yılı Eylül döneminde 29 milyon 233 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise yüzde 51,1 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71,7 kadınlarda ise yüzde 31,1 oldu.

Ağustos ayında işsizlik yüzde 10,1'di. İşsiz sayısı ise 2,9 milyon olmuştu.

Tarım istihdamı azaldı

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, işsizlik oranındaki artışın mevsimselliğin gerektirdiği yönde ancak daha şiddetli gerçekleştiğini belirti.

Buna karşılık, özellikle iç talebin seyri açısından önemli bir gösterge olarak izledikleri istihdamın yıllık artış hızının yüzde 5,1'e, tarım dışı istihdamın yıllık artış hızının da yüzde 5,8'e yükselerek manşet verilere göre daha olumlu bir görüntü çizdiğine dikkati çeken Bürümcekçi, "Bunda en büyük etkenin tarım sektöründe gözlenen istihdam azalışı olduğunu ayrıntılara baktığımızda görmekteyiz" dedi

Mayıs-haziran döneminde azalan tarım dışı istihdamın temmuz döneminde 2 bin, ağustos döneminde ise 94 bin kişi artış gösterdiğini anımsatan Bürümcekçi, "Eylülde artışın 113 bin ile hızlanmaya işaret ettiği gözlenmekte. Diğer taraftan, mevsimsellikten arındırılmış iş gücüne katılım oranının da yüzde 50,7 ile önceki aya göre yükselerek tarihi yüksek seviyelerine ulaşmış olması, bir yandan işsizlik oranını yükselten bir etken olarak çalışırken, bir yandan da iş bulma ümidinin korunduğunu düşündürdü. Tarım dışı istihdam artışında hizmetler sektörü lokomotif olmayı sürdürüyor, ancak sanayi sektörünün katkısında önemli artış gözlendi" dedi.

Sanayide 210 bin artış

Bürümcekçi, tarım dışı sektörlerde istihdam edilenlerin sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre gözlenen 1 milyon 86 bin kişi artışın, 783 bini hizmetler sektörü, 92 bini inşaat sektöründen kaynaklandığı ve sanayi sektörü istihdamında aynı dönemde 210 bin gibi güçlü bir artış gözlendiğini ifade etti.

Geçen aylarda iş gücü piyasasında görülen belirgin bozulmanın devam ettiğini dile getiren Bürümcekçi, şunları kaydetti:

"Bunda daha çok iş gücüne katılımın yüksek seyretmesi ve tarım istihdamındaki azalıştan kaynaklanmaktadır. 2014 yılına yüzde 4,8 düzeyinde başlayan büyümenin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,2 seviyesine, üçüncü çeyrekte ise yüzde 1,7'ye kadar yavaşladığı gözlenirken son çeyrekte ise sınırlı bir toparlanma içinde olduğu izlenmektedir. Üçüncü çeyrekte tarım sektöründe gözlenen hasıla daralmasının bu sektördeki istihdamı olumsuz etkilediği açıkça gözlenirken, buna karşılık iç talep ve üretim yavaşlamasına rağmen tarım dışı sektörlerde görünümü beklediğimizden daha iyi bulduk."

 

Etiketler : TÜİK, İşsizlik,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=